Utrecht wil Zuidpoort groener en gezonder maken

vrijdag 1 december 2023

Meer ruimte voor fietsers en voetgangers in het steeds drukkere gebied tussen Ledig Erf en Rotsoord en omgeving, door de gemeente Utrecht ook wel Zuidpoort genoemd. Dat is de ambitie waarvoor het college van burgemeesters en wethouders een plan hebben voorgelegd aan de gemeenteraad.

"De Zuidpoort wordt steeds drukker door de groei van de stad. Er zijn weinig veilige oversteekplekken voor fietsers en voetgangers. Daarom willen we dit gebied aanpassen”, vertelt wethouder Lot van Hooijdonk op de website van de gemeente. Het doel is om meer ruimte voor voetgangers, fietsers en groen te creëren en een betere verbinding tussen het zuidelijk deel van de binnenstad, het Ledig Erf, station Vaartsche Rijn en Rotsoord te maken. "Bovendien komt er zo meer ruimte voor de reizigers van en naar station Vaartsche Rijn en voor het toenemende aantal voetgangers en fietsers die het Ledig Erf oversteken.”

Herinrichting openbare ruimte

Het gebied moet overzichtelijker worden en beter op de binnenstad aansluiten. Met een herinrichting van de openbare ruimte moet de extra ruimte voor groen, voetganger en fietser ontstaan. Die herinrichting moet het doorgaande autoverkeer bij Ledig erf ontmoedigen en ervoor zorgen dat dit verkeer ook niet uitwijkt naar de wijken in de buurt, maar meer over de Vaartscherijnbrug rijdt. Bij de herinrichting is het uitgangspunt op meerdere plekken een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Het centrum blijft goed bereikbaar voor autoverkeer dat afkomstig is uit of bestemd is voor dit gebied.

Burgers praten mee

De gemeente heeft het plan voor de Zuidpoort ontwikkeld op basis van onderzoek en inbreng van buurtbewoners en weggebruikers. In de eerste participatieronde konden buurtbewoners en weggebruikers aangeven wat zij belangrijk vinden voor het gebied.

Tijdens de tweede ronde konden bewoners aangeven wat goed is aan het plan en wat verbeterd kan worden. Veel bewoners hebben aangegeven dat zij graag willen dat het gebied meer ruimte biedt voor voetgangers, fietsers en groen, en dat de leefbaarheid, verkeersveiligheid, oversteekbaarheid en kwaliteit van de openbare ruimte worden verbeterd. Het voorkomen van sluipverkeer en een betere spreiding van drukte waren hierbij belangrijke punten. De gemeente heeft deze suggesties meegenomen in het plan en zal na uitvoering ervan de effecten in de gaten houden.

De eerste fase van het project begint naar verwachting in 2025.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ecologisch bermbeheer groeit snel, maar vraagt om slimme samenwerking

5 mei om 10:34 uur

Kilometers bermen vol bloemen, insecten en leven: het klinkt eenvoudig, maar de praktijk is weerbarstiger.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »