Beheer vereist open vizier

donderdag 8 november 2018
timer 3 min
Beheer is zoveel meer dan alleen in stand houden, zo is de opvatting van Dirk-Jan Heil van BTL. In een blog in het kader van het Nationaal Congres Beheer Openbare Ruimte (NCBOR), dat dit jaar plaatsvindt op 22 november in Almere, vertelt hij hier meer over.

Ik zie het overal om mij heen gebeuren. De beheerder zit samen met de ontwerper om tafel, is in gesprek met de omgevingspsycholoog over beleving en aan de slag met participatie. De verandering in het beheer van onze publieke ruimte en onze rol als beheerder is ingezet. De rol van de beheerder is vandaag de dag belangrijker dan ooit tevoren!

Inzicht geven, vertellen en uitdragen

Maar zijn we er al? Nee nog zeker niet, dagelijks ontmoet ik nog de traditionele beheerders. Met veel passie praten ze over het beheervak en geven ze aan: “Het werkt toch goed, dus waarom moet het anders?”. Een andere manier van denken is nodig, en helaas nog niet voor iedereen vanzelfsprekend. Het is de cultuuromslag die we moeten maken die velen moeilijk vinden.


Door inzicht te geven aan deze groep traditionele beheerders over de veranderende maatschappij, te vertellen over thema’s als biodiversiteit, klimaat, exoten en hiervoor nieuwe ideeën aan te dragen worden ze geprikkeld. En wat blijkt, de beste oplossingen komen vanzelf naar boven.


De beheerder is in staat zich zelf opnieuw uit te vinden. Een belevingsschouw, intentieovereenkomsten en bouwteamconstructies voor grotere beheeropgaven zijn voorbeelden van een nieuwe generatie beheerinstrumenten. Ja! We zijn als beheerders naast in stand houden aan het ontwikkelen!

Waarden maximaliseren

De beheerder is volop bezig met zijn eigen ontwikkeling, maar zitten we al vooraan in het proces bij inbreidingen, herinrichtingen of nieuwbouwprojecten? Nee, ook hier moeten we opstaan en onszelf laten zien. De ontwerpers bepalen de inrichting en maken keuzes met als doel een publieke ruimte van hoge kwaliteit en een aangename leefomgeving te creëren. Maar sluit deze voldoende aan op de veranderende maatschappij?

 
Dit is de vraag die de beheerder, welke dagelijks in de publieke ruimte bezig is, beter kan beantwoorden dan de ontwerper. Nadenken over waarom we beheren, hoe we het eindbeeld gaan bereiken en welke waarde (afvang fijnstof, verkoeling) we willen maximaliseren aan de voorkant is belangrijk om te anticiperen op de maatschappelijke veranderingen van morgen.

Toon lef, pak de ruimte en durf!

Om aan de veranderende behoefte van de maatschappij te voldoen is het belangrijk om te blijven ontwikkelen en vernieuwen. Dit betekent met elkaar in gesprek gaan, nieuwe samenwerkingsverbanden starten en vooruit denken. De verandering is voorzichtig ingezet, maar er is nog veel winst te behalen. De beheerder mag podium pakken, voorop de kar gaan zitten en een stempel drukken op onze leefomgeving. Gaat u deze uitdaging samen met mij aan?


Het Nationaal Congres Beheer Openbare Ruimte (NCBOR) is dé kennis- en ontmoetingsplek voor professionals die werkzaam zijn in het beheer en onderhoud van de openbare ruimte. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Marktplein Hardenberg: eerst iedereen aan tafel, dan pas een schep in de grond

2 okt om 07:55 uur

Het Marktplein was nog geen dag open, toen er al dertig kinderen in de fonteinen stonden te spetteren, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Scorecard koppelt theorie aan praktijk voor koele plekken in Rotterdam

24 sep om 11:00 uur

Koele plekken in de stedelijke buitenruimte zijn essentieel om hittestress te verminderen, maar de kennis om ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten zetten de voetganger steeds vaker op één, maar waar is de data?

23 sep om 11:05 uur

Steeds meer gemeenten omarmen het STOMP-principe en willen de voetganger centraal zetten. Toch ontbreekt vaak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld nummer 4 van 2026 verschenen

22 sep om 08:11 uur

Straatbeeld heeft weer een mooi magazine uitgebracht: Straatbeeld 4. Deze editie staat traditiegetrouw in het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Mike Blauw

18 sep om 08:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld op Vakbeurs Openbare Ruimte: kennisdelen door ontmoetingen en lezingen

16 sep om 08:35 uur

Op 23 en 24 september 2026 is het weer tijd voor de Vakbeurs Openbare Ruimte in de Utrechtse Jaarbeurs, dé…

Lees verder »
descriptionArtikel

Waardensturing in de beheerpraktijk

15 sep om 08:00 uur

In de omgevingsvisie van een gemeente staan veel waarden, bijvoorbeeld over biodiversiteit, gezondheid,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van probleem naar oplossing: Statiegeldpaal. Goed verhaal.

14 sep om 12:00 uur

Sinds de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes en blikjes is er iets veranderd in de openbare…

Lees verder »