Column Ton Kooymans: Hoogste tijd voor verandering

maandag 26 september 2022
Het valt me op dat met name in de zuidelijke landen veel gemeenten hun openbare ruimte weloverwogen en smaakvol inrichten met als resultaat buitenruimte die daadwerkelijk wordt gebruikt omdat mensen er prettig kunnen verblijven. Nu ook wij Nederlanders ten gevolge van de klimaatverandering meer en langduriger gebruik maken van de collectieve buitenruimte is het van groot belang deze zorgvuldig, kwalitatief en duurzaam in te richten.

Column: Ton Kooymans, Dutch Bike Parking Academy

Ik vraag me dagelijks af op welke wijze onze inrichting van de openbare ruimte tot stand komt. Niet wat betreft de A-locaties waar exorbitant veel geld wordt uitgegeven aan 'speciaal'  ontworpen megalomane inrichting. Nee ik verbaas me met name over de inrichting van de buurten en wijken waar bewoners buiten moeten verblijven omdat ze geen eigen tuin hebben. Waar mensen rust zoeken, elkaar willen ontmoeten en kinderen willen spelen en ontdekken.

Zonder inlevingsgevoel

Te vaak lijkt het alsof het inrichten ervan natte vinger werk is geweest, uitgevoerd zonder enig inlevingsgevoel voor de gebruikers en met een gebrek aan visie en creativiteit. Bijna iedere Nederlander doet zijn best om de eigen woonomgeving binnen het beschikbare budget in te richten op een praktische en smaakvolle manier. En natuurlijk valt er over smaak te twisten. Waarom lijkt het dan op gemeentelijk niveau vaak alsof het inrichten van de woonomgeving met de Franse slag wordt gedaan?

Wie is er toch verantwoordelijk voor de bankjes waar je niet op kunt of wilt zitten, geplaatst op de foute plek met het zicht naar de verkeerde zijde? Gelukkig op geurafstand van een afvalbak met een kleurrijke zak buitenboord om zodoende de omgeving toch wat op te vrolijken. Bijzondere aandacht ook voor de felgekleurde speeltoestellen geplaatst op rubber tegels en omsloten door de nodige hekwerken. Het hoeft niet gezellig maar moet het bovenal 'veilig' zijn!

Grote sprong voorwaarts

Ook dit jaar biedt de vakbeurs Openbare Ruimte weer een prachtig aanbod van producten om het tij te laten keren. Laten we de met inrichting van de buurten en de wijken een grote sprong voorwaarts maken door te stoppen met de aankoop van meer van dezelfde producten. De klimaatverandering en de Green Deal maken het noodzakelijk een duurzame visie inrichting openbare ruimte te ontwikkelen en vervolgens consequent tot uitvoer te brengen. De toekomst van ons en onze kinderen is gebaat bij de keuze voor functionele, kwalitatieve, circulaire en smaakvolle producten. Op naar een weldoordachte en leefbare buitenruimte!

Een fijne beurs toegewenst!

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

CROW biedt beheerders één kader voor integraal beheer

23 okt om 10:24 uur

Het beheer van de openbare ruimte speelt een steeds grotere rol bij opgaven als klimaatadaptatie,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kinderen en volwassenen in de buitenruimte: hoe vinden we de balans?

23 okt om 10:00 uur

Ruimte voor de Jeugd bracht dit jaar de essaybundel "Meer spelen, gezond opgroeien – Het recht op spelen borgen…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deventer geeft voetganger hoogste prioriteit in binnenstad

22 okt om 10:08 uur

De gemeente Deventer zet de voetganger bovenaan bij de inrichting van de binnenstad en de wijken eromheen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Sociale veiligheid voor vrouwen vraagt meer dan straatverlichting

20 okt om 10:00 uur

Vrouwen en meisjes voelen zich vaker onveilig op straat dan mannen en jongens. Ze delen hun locatie met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verkeersveiligheid als vliegwiel voor een leefbaardere Vetkamp in Nijkerk

16 okt om 09:50 uur

Tienduizend motorvoertuigen per dag, ontbrekende zebrapaden en fietsers naast vrachtwagens. De Vetkamp in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Stijlvol pauzeren bij The Wall Utrecht: een buitenbank op maat

14 okt om 10:03 uur

Langs de A2 staat een gebouw dat zich niet laat negeren: The Wall Utrecht. Felrood, uitgesproken en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van ontwerp tot plaatsing: maatwerkpergola voor het Theo van Goghpark

12 okt om 08:55 uur

In het Theo van Goghpark op IJburg is een nieuwe inclusieve speelplaats gerealiseerd, waarin verschillende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arendsplein in Oosterhout: gewaagde keuze levert plein op dat voelt als eigen tuin

8 okt om 10:00 uur

Miriam Kierkels-Stoop werkt al zeventien jaar bij de gemeente Oosterhout, waar ze al tijdens haar hbo-…

Lees verder »