Warmte helpt zieke kastanjebomen

vrijdag 8 februari 2019
timer 2 min
Na de geslaagde proef van het behandelen van de zieke kastanjeboom aan het Grote Kerkplein in Zwolle, gaat de gemeente nu ook andere bomen met de kastanjebloedingsziekte in de stad behandelen.

Het gaat om zes zieke kastanjebomen. De bomen worden behandeld door de boom in te pakken met een warmtedeken. In dit deken zitten slangen waar continu warm water door wordt gepompt. Dat zorgt ervoor dat de bast van de boom 48 uur verwarmd wordt tot een constante temperatuur tussen de 39 en 42 graden.

Geschikte behandeling 

Het voordeel van deze methode is dat de bacteriën die de ziekte veroorzaken worden vernietigd, maar de boom zelf niet wordt aangetast. De boom is dan nog niet direct genezen, maar kan wel herstellen als de bacteriën eenmaal dood zijn. Na de uitvoering van de werkzaamheden wordt jaarlijks een controle uitgevoerd.

Monumentale bomen 

Wegens het succes van de behandeling van de boom aan het Grote Kerkplein, ondergaan komend jaar nog zes bomen dezelfde behandeling. De behandeling is te kostbaar om op alle zieke bomen toe te passen. Daarom is de keuze gevallen op een aantal bijzondere en monumentale kastanjebomen behandeld, die naar verwachting nog voldoende reserves hebben om ervan te herstellen.

Zo werkt het 

Voorafgaand aan de behandeling, worden de kastanjebomen ingewikkeld en wordt de temperatuur aangebracht. Vervolgens kan de warmte 48 uur zijn werk doen. Zwolle telt in totaal zo'n 850 kastanjebomen. Daarvan worden er op korte termijn 147 gekapt omdat ze ziek zijn, in slechte conditie verkeren, of een gevaar vormen voor de omgeving. 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nieuw stadsdeel 't Zoet Breda: van industrieterrein naar bruisende leefomgeving

8 jan om 11:34 uur

'Een plek waar historie, ambitie en toekomst samenkomen. Waar hoogstedelijkheid, wonen, werken, groen en …

Lees verder »
flash_onNieuws

Arnhemse Park Beekdal wordt plek voor sport, natuur en recreatie

8 jan om 11:08 uur

Het Arnhemse Park Beekdal krijgt steeds meer vorm. Het gebied tussen de wijken Angerenstein, Geitenkamp en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panoramabanken Zaanse Helden fraai voorbeeld van maatwerk

7 jan om 11:07 uur

Hoe maak je van een grote daktuin, die onderdeel is van een groene wandelroute, ook een plek om te verblijven?…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toegang tot openbaar sanitair niet als zwakke schakel, maar als recht voor iedereen

30 dec 2025

In een land dat fietsen en buitenleven stimuleert, blijft toegang tot openbare toiletten een zwakke schakel. In…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen als bouwsteen van de stad 

29 dec 2025

Thijs van Spaandonk is sinds begin 2025 een van de twee nieuwe Rijksadviseurs van het College van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »