Sociaal plein Zweden krijgt architectuurprijs

dinsdag 24 november 2015
timer 2 min
Het Ernst Wigforss Plats in het Zweede Halmstad is getransformeerd van parkeerterrein tot een mooi stedelijk plein. Vanwege de poëtische en architectonische kwaliteiten van dit bijzondere plein ontving het ontwerp afgelopen maand de jaarlijkse Byggnadsnämndens Architectuurprijs.

Het plein is een eerbetoon aan de in Halmstad geboren Ernst Wigforss, docent, auteur, linguïst en voormalig minister van Financiën. Zijn visie wordt als basis gezien voor de Zweedse sociaal democratische ideologie. De vormgeving van het plein is een poëtische voorstelling van de teksten van Wigforss: tekstregels worden verbeeld in het lijnenspel en in de avond lichten met laser uitgesneden memorabele citaten op uit CorTen kubussen.
 

Loungen tussen hardhouten golven

De Podium Isles van Streetlife zijn stedelijke podia die het lijnenspel in het bestratingsontwerp volgen. De eilanden zijn terughoudend in vormgeving, door de toevoeging van rug- en armleuningen fungeren de eilanden als “urban sofa’s”.  Het Streetlife Surf Isle is groter en dynamischer van opzet. De 3d gevormde vlakken maken een golvende beweging. Door de voortdurend veranderende lichtval lijken de golven te bewegen, waardoor de Surf Isles tot leven komen. Het is heerlijk loungen tussen de hardhouten golven!


Het uniforme materiaalgebruik binnen de Streetlife collectie maakt dat de producten naadloos op elkaar aansluiten. De beide eilandtypen zijn samengesteld uit hardhouten Streetlife Solid latten welke blind bevestigd zijn op een basis van CorTen staal. Dit staal komt terug in de lineaire boomranden en lichtgevende kubussen.


Het Ernst Wigforss Plein toont vanaf de feestelijke opening gelijk zijn meerwaarde. Het plein wordt gebruikt als verkeersruimte, lunch- en ontmoetingsplek maar ook als ruimte voor contemplatie over de sociale waarden die Ernst Wigforss heeft achtergelaten.  Door de combinatie van de toegepaste zitelementen en een sfeervolle uitlichting is het plein op elk moment van de dag anders.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe leidraad maakt openbare ruimte toegankelijk voor iedereen

24 feb om 08:38 uur

Een nieuwe leidraad van CROW helpt wegbeheerders en beleidsmakers bij het ontwerpen, inrichten en beheren van…

Lees verder »
flash_onNieuws

Haarlemmermeer wil fors investeren in openbare ruimte

10 feb om 13:58 uur

De openbare ruimte in Haarlemmermeer gaat de komende jaren flink op de schop. De gemeente wil samen met…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kunst van placemaking: van 'space' naar 'place'

9 feb om 08:00 uur

In de stad zijn er plekken waar niets lijkt te gebeuren – en plekken waar iedereen zich thuis voelt. Wat maakt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het schoolplein dat koelt, leert en verbindt

6 feb om 08:54 uur

Eline Ranshuysen ontving begin 2025 de Koudstaal Talent Award voor haar afstudeeronderzoek naar innovatieve en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Almelo stelt stedenbouwkundig plan nieuwe huiskamer van de stad vast

5 feb om 14:34 uur

De gemeenteraad van Almelo heeft eind januari het stedenbouwkundig plan voor de Stadskade officieel vastgesteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte maken voor de spelende mens met BOSSruimte

5 feb om 10:46 uur

'Je zou eigenlijk nooit moeten stoppen met spelen'. Die gedachte vormt de kern van BOSS. Niet alleen voor…

Lees verder »