Denemarken maakt werk van groene norm

maandag 19 april 2021
timer 2 min
De Groene Norm is een initiatief van Green Cities Europe. De norm is met name gericht op politici, ambtenaren, professionals en andere functionarissen op het gebied van stadsontwikkeling. Verschillende Deense steden hebben de norm inmiddels omarmd.

Groen is geen luxe, maar zou eerder de norm moeten zijn in de stedelijke omgeving, omdat steeds meer mensen naar de grote steden trekken. Dit legt een flinke druk op het areaal dat kan worden ontwikkeld voor stedelijke natuur en op bestaande groene gebieden, die vaak worden gebruikt voor woningbouw. Bovendien staat onze samenleving voor kritieke uitdagingen zoals klimaatverandering, stress en verlies aan biodiversiteit. Veel van deze uitdagingen kunnen worden opgelost door meer en betere stedelijke natuur op te nemen in ontwikkeling en stadsplanning. 

Betere stadsnatuur

Europese gemeenten streven ernaar groener te worden, en ze willen meer en betere stadsnatuur. Maar tegelijkertijd ontbreekt het hen vaak aan concrete richtlijnen en handvatten om dit te bereiken. Omdat er hevige concurrentie bestaat over de beschikbare vierkante meters, vooral in de grote steden, vinden de gemeenten het daarnaast lastig om hun groene initiatieven te versnellen. Dit kan leiden tot het overslaan van groene initiatieven ten gunste van bouwprojecten.

Jane Jegind, raadslid voor stad en cultuur van de stad Odense in Denemarken, legt uit waarom groen steeds belangrijker wordt in steden: "Investeren in een groene omgeving is een vereiste voor zowel burgers als woningzoekenden. Een groene omgeving verfraait de stad, verbetert de fysieke en mentale gezondheid, ondersteunt de ontwikkeling van goede gemeenschappen, biedt verschillende milieuvoordelen en bevordert het aantal planten en dieren – en creëert bovendien maatschappelijke waarde. Al met al is investeren in een groene omgeving een goed idee."

Wisselwerking

Daarom presenteerde Green Cities Denmark een Green Norm, bestaande uit tien voorstellen voor hoe we in de praktijk kunnen werken aan meer en betere natuur in grotere steden. Deze is vooral gericht op steden in Denemarken, maar kan een waardevol hulpmiddel zijn voor alle Europese steden en landen. De norm is met name gericht op politici, ambtenaren, professionals en andere functionarissen op het gebied van stadsontwikkeling. De Green Norm geeft verschillende voorbeelden van hoe gemeenten tegenwoordig omgaan met stedelijke natuur in Denemarken en een aantal andere landen. De voorstellen zijn gebaseerd op een wisselwerking tussen wetenschap en bewezen ervaringen en behandelen beleid, stedenbouw, ontwerp en dagelijkse bedrijfsvoering.

Lees hier meer over Green Cities Europe

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nieuwe leidraad maakt openbare ruimte toegankelijk voor iedereen

24 feb om 08:38 uur

Een nieuwe leidraad van CROW helpt wegbeheerders en beleidsmakers bij het ontwerpen, inrichten en beheren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Beheer en toegankelijkheid zit 'm in de details

23 feb om 09:00 uur
Denise Janmaat kijkt vanuit haar rol als directeur bij Platform Toegankelijkheid dagelijks met een deskundig oog…
Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen naar circulariteit en klimaatadaptatie op sport- en speelplekken

20 feb om 09:12 uur

De openbare ruimte staat onder druk: gemeenten willen sport- en speelplekken toekomstbestendig maken, terwijl…

Lees verder »
flash_onNieuws

Breda heeft straks eerste rookvrije stadspark van Nederland

18 feb om 13:15 uur

Breda opent op 6 mei 2026 het rookvrije Seeligpark, dat wordt aangelegd op het terrein van de voormalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam koploper in circulaire openbare verlichting

16 feb om 12:22 uur

Rotterdam verandert haar openbare verlichting ingrijpend. Van traditionele armaturen naar slimme, led-armaturen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Leergang helpt beheerders schakelen tussen techniek en participatie

13 feb om 13:50 uur

Beheerders van de openbare ruimte staan voor steeds complexere opgaven. Technische kennis alleen is niet meer…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eenvoudiger evenementenbeheer in Bodegraven-Reeuwijk

12 feb om 09:00 uur

In de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds kort een slimme oplossing in gebruik om stroomvoorzieningen op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte maken voor de spelende mens met BOSSruimte

5 feb om 10:46 uur

'Je zou eigenlijk nooit moeten stoppen met spelen'. Die gedachte vormt de kern van BOSS. Niet alleen voor…

Lees verder »