Een derde oppervlakte Amsterdam beschermd groengebied

maandag 31 oktober 2022
Amsterdam breidt het beschermde groen in de stad uit naar ongeveer 72 vierkante kilometer, een derde van het totale oppervlak van de stad. Door deze uitbreiding ontstaat er een groot en aaneengesloten netwerk van groen dat beschermd wordt tegen bebouwing en verharding.

Amsterdam wil in de beperkte ruimte meer bouwen maar omdat stad en burger niet zonder groen kunnen en willen, heeft het de Hoofdgroenstructuur aangepast. Daarin staat welke groengebieden de stad wil beschermen.

Aan de Hoofdgroenstructuur is het water, als onderdeel van de natuur en ecologie in de groengebieden, toegevoegd. Daarnaast zijn er enkele groene verbindingen opgenomen, zodat er een netwerk ontstaat, wat goed is voor het aantal dieren en planten. Ook heeft de hoofdstad enkele nieuwe en bestaande groengebieden toegevoegd, zodat er meer dan 16 vierkante kilometer beschermd gebied bij komt.

Hoofdgroenstructuur uniek in Nederland

Amsterdam werkt al 25 jaar met de Hoofdgroenstructuur, die uniek is in Nederland en ervoor zorgt dat, zodra een gebied is toegevoegd, woningbouw en verharding niet meer is toegestaan. Het gaat hierbij om verschillende soorten groen zoals een stads-, gedenk- of natuurpark met diverse soorten voorzieningen: van sporten en spelen in een stadspark tot natuur en stilte in een natuurpark. 

Niet al het groen in de stad maakt deel uit van die structuur, maatstaf is dat het groen niet alleen van belang is voor de wijk, maar voor de hele stad. Dat geldt ook voor groengebieden die belangrijk zijn voor een klimaatbestendige stad of voor de gezondheid van de inwoners. Voor het eerst is nu ook stadsnatuur opgenomen, waar het leefgebied van dieren en planten en het behoud en ontwikkeling van de natuur centraal staat.

Vliegenbos in Amsterdam (bron: gemeente Amsterdam)
Vliegenbos in Amsterdam (bron: gemeente Amsterdam)

bron: Gemeente Amsterdam

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ecologisch bermbeheer groeit snel, maar vraagt om slimme samenwerking

5 mei om 10:34 uur

Kilometers bermen vol bloemen, insecten en leven: het klinkt eenvoudig, maar de praktijk is weerbarstiger.…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onzichtbare verkoeling langs de Nieuwe Mark

24 apr om 09:10 uur

De heringerichte Nieuwe Mark in Breda krijgt een bijzondere toevoeging: een vrijwel onzichtbaar…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht zoekt ontwerpers voor nieuwe uitstraling elektriciteitshuisjes

23 apr om 08:38 uur

Utrecht start een ontwerpwedstrijd voor een nieuwe uitstraling van elektriciteitshuisjes in de binnenstad. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »