Grootste openbare kunstwerk van koolstofvezel in Australië

woensdag 8 juni 2016
timer 2 min
Het torenhoge openbare kunstwerk Spanda, naar hand van kunstenaar Christian de Vietri, is in januari 2016 geplaatst op de Elizabeth Quay in Perth, Australië. De sculptuur is negen verdiepingen hoog en is vervaardigd met koolstofvezel door middel van 3D-productiesoftware.

Spanda is ’s werelds grootste vrijstaande structuur van koolstofvezel. Met het kunstwerk wil Christian de Vietri de samenkomst van het individu met het universele vieren. Dit wordt gesymboliseerd door de zes alsmaar groter wordende bogen, die ieder dezelfde ovale vorm hebben.
 

Pulserende aura

De omvang van de bogen wordt kleiner naarmate ze stijgen, met de piek als dunste punt. De kleinste van de bogen omlijst het menselijke lichaam, terwijl de grootste een hoogte van dertig meter bereikt. Het kunstwerk is volgens de kunstenaar pas compleet door de aanwezigheid van een persoon. Hierdoor lijken de bogen namelijk op een ‘bewegend energetisch veld om het menselijk lichaam’, die de impressie van een oneindige vibratie creëert.


Het kunstwerk kwam tot stand door een oproep van The Metropolitan Redevelopment Authority, die voor de Elizabeth Quay een iconisch beeld wilde laten vervaardigen. De Vietri won deze commissie met zijn ontwerp voor Spanda. De titel is een woord uit het Sanskriet (Oudindisch) en betekent ‘goddelijke vibratie’. "De term beschrijft hoe het bewustzijn zich in golven uitzet en samentrekt," aldus de kunstenaar.


Timelapse van de installatie van het kunstwerk. 
© Metropolitan Redevelopment Authority

 

Icoon van Perth

De Vietri tracht met de sculptuur een icoon te creëren die het standsaanzicht van Perth transformeert, door het ‘openen van diens hart’. Aanschouwers moeten in de exponentiële repetitie van de bogen de innerlijke ervaring van henzelf als individuele uitingen van het universum herkennen.


De Vietri ontwierp Spanda met de ruimtelijke ontwikkeling van de Elizabeth Quay in het achterhoofd. Deze ontwikkeling werd ontworpen door ARM Architecture en is tegelijkertijd met het kunstwerk gerealiseerd. Belangrijk was de transparantie van de sculptuur: vanuit geen enkele hoek blokkeert Spanda het uitzicht. Bovendien zijn de ruimtes tussen de bogen dusdanig groot dat bezoekers er met gemak tussendoor kunnen lopen. Desalniettemin vestigt Spanda zich als een sterk aanwezige structuur, met name door de gebogen vorm die contrasteert met de hoekige omliggende gebouwen.


Spanda. Foto door Jarrad Seng
© Jarrad Seng

Grootste openbare kunstwerk van koolstofvezel in Australië

Het openbare kunstwerk Spanda in Perth. © Christian de Vietri

De opening van Spanda in januari 2016. © Jarrad Seng De opening van Spanda in januari 2016. © Jarrad Seng
De installatie van Spanda. © Robert Frith De installatie van Spanda. © Robert Frith
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Robert Frith © Robert Frith
© Christian de Vietri © Christian de Vietri
© Robert Frith © Robert Frith
© Metropolitan Redevelopment Authority © Metropolitan Redevelopment Authority

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer groen op hoogte: plantenbak en balustrade in één

6 mei om 10:04 uur

In stedelijke omgevingen wordt ruimte steeds schaarser, terwijl de behoefte aan groen juist toeneemt. FURNS…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eindhoven komt met concreet plan voor meer kunst in openbare ruimte

11 apr om 08:57 uur

Eindhoven wil kunst en cultuur een vaste plek geven in de openbare ruimte. In het nieuwe Actieplan Cultuur 2025…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het meest duurzame verkeersbord heeft u al in uw bezit

8 apr om 09:31 uur

In 2030 heeft de Rijksoverheid 50 procent circulaire inkoop als doel. Dit betekent dat producten en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een hoogwaardig stadsentree in Breda met aantrekkelijke verblijfsplekken

31 mrt om 09:59 uur

Kun je het schetsontwerp van een bank op de Stationslaan uitwerken, was de vraag van gemeente Breda. De…

Lees verder »

Levy: ik was een hek en ben nu een fietsenrek

26 mrt om 09:32 uur

Op de Nationale Klimaat Vakbeurs 2025, die plaatsvindt op 16 en 17 april in Expo Houten, presenteert Delta hun…

Lees verder »

Dakterrassen: groene oase in stedelijke omgeving

11 mrt om 08:55 uur

Dakterrassen winnen steeds meer terrein in de stedelijke omgeving. Ze bieden niet alleen extra buitenruimte,…

Lees verder »

Het voorjaar lonkt: samen genieten van de buitenruimte

3 feb om 14:27 uur

Met de eerste zonnestralen in aantocht, wordt de buitenruimte weer dé plek waar mensen samenkomen. Of het nu…

Lees verder »