Meer ruimte voetganger en fietser op Muntplein

donderdag 24 april 2014
timer 3 min
Het Rokin in Amsterdam ondergaat de komende jaren een metamorfose. Van de bouwplaats die het de afgelopen jaren deels is geweest, verandert het Rokin in een ontmoetingsplek, compleet met een levendig plein en het nieuwe station van de Noord/Zuidlijn. Recentelijk is het definitieve ontwerp voor het Rokin vastgesteld.

Herinrichting

Het Rokin is een van de meest intensief gebruikte plekken van de Amsterdamse binnenstad. De drukte zal de komende jaren alleen maar toenemen, want hier komt een van de stations van de Noord/Zuidlijn. Project Rode Loper is verantwoordelijk voor de herinrichting van het gebied. De bedoeling is om de kwaliteit van de openbare ruimte te verbeteren en meer verblijfsruimte voor voetgangers en bezoekers te maken.


Meer plek voetgangers en fietsers

De laatste jaren is door de aanleg van de Noord/Zuidlijn een deel van het Rokin minder goed zichtbaar. In het nieuwe ontwerp krijgt het Rokin weer meer plek voor voetgangers en fietsers, zoals op meer plaatsen in de Rode Loper. Vooral de Noordzijde, waar plek komt voor bomen, terrassen en een fontein, wordt een nieuw plein met veel verblijfsruimte.


Ontwerp

De komst van het metrostation Rokin betekent dat de openbare ruimte hier nog intensiever gebruikt wordt. Ook komt er op het Rokin een ondergrondse parkeergarage en een fietsenstalling. Er komt meer ruimte voor voetgangers en fietsers dan nu het geval is. Ook een belangrijke toevoeging zijn de te planten iepen. De bomen zullen niet alleen de noordzijde van het Rokin verfraaien, maar ook langs het water als dubbele bomenrij worden geplant. Zo krijgt het Rokin een heel andere uitstraling dan het nu heeft.

In het ontwerp zijn ook dezelfde hangende verlichting en de grijze natuurstenen bestrating opgenomen die straks op het Damrak te vinden is. Ook komt er ruimte voor kunst, en de zogenaamde Mirakelkolom, die er sinds 1988 stond, komt weer terug.


Uitstraling terug

Het nieuwe ontwerp geeft het Rokin de uitstraling terug die deze belangrijke plek in de stad verdient. Het Rokin wordt zo een voornaam onderdeel van de Rode Loper die de gemeente Amsterdam voor haar bezoekers en bewoners wil uitleggen. Vooral het nieuwe plein aan de noordzijde, met een fontein, veel verblijfsruimte en plek voor terrassen zal dit drukbezochte deel van de binnenstad verrijken.


Alle gebruikers een plek

Het Rokin wordt zo ingericht dat het huidige verkeer en alle gebruikers een plek krijgen. In de ondergrondse bak komen een parkeergarage en een fietsenstalling. Er komt meer ruimte voor voetgangers. Het ‘Rokinplein', de oostelijke zijde van het Rokin tussen het gebouw Industria en de Langebrugsteeg, wordt als verblijfsgebied ingericht; de ventweg komt te vervallen.

Ook aan de westzijde, tussen Spui en Muntplein, komt de ventweg te vervallen. Het trottoir aan de westzijde tussen Spui en Muntplein wordt verbreed, langs het water wordt het trottoir verbreed en worden bomen geplant. Ter hoogte van het Spui op het Spui komen twee touringcarhaltes. Voor de fietser komt aan de westzijde een vrijliggend fietspad.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Middelburg geeft openbare ruimte een nieuwe ziel

27 okt om 09:55 uur

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brouwerspoort geeft centrum Veenendaal nieuwe dimensie

24 okt om 08:59 uur

Het gebied aan de oostkant van het centrum van Veenendaal was volgens Jeroen Feskens eind vorige eeuw ‘een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deelawards voor Nijmegen, Den Haag en Wageningen

30 sep om 14:33 uur

Duurzame mobiliteit bepaalt steeds meer het straatbeeld in steden. Deelmobiliteit draagt daarbij bij aan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eindeloze mogelijkheden voor de inrichting en verlichting van de buitenruimte

20 sep om 13:41 uur

Van levendige pleinen en groene woonwijken tot sfeervol verlichte stadscentra en parken of functionele…

Lees verder »