Ruimtelijke condities bevorderen sociale samenhang in een buurt

dinsdag 13 september 2022
Benut de bouwopgave en energietransitie als kans om de sociale buurtwaarde te stimuleren. Daartoe roepen de Raad voor Volksgezondheid & Samenleving (RVS) en het College van Rijksadviseurs (CRa) op in het gezamenlijke advies ‘Ruimte maken voor Ontmoeting’ dat zij onlangs aanboden aan minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Hugo de Jonge.

Kans

De Raad voor Volksgezondheid & Samenleving en het College van Rijksadviseurs pleiten in het advies voor een herwaardering van de buurt als gezonde en sociale leefomgeving. Ruimtelijke condities kunnen de sociale samenhang in een buurt bevorderen. De ingrijpende ruimtelijke veranderingen op het gebied van wonen, mobiliteit en klimaat kunnen als hefbomen dienen om er daadwerkelijk mee aan de slag te gaan. Die kans mag niet worden gemist, maar dat gaat niet vanzelf.

Sociale buurtwaarde

De buurt als gezonde en sociale leefomgeving: de afgelopen coronajaren hebben ons opnieuw op het belang ervan gewezen. Als plek waar je je thuis voelt, een ommetje kunt maken, even kunt sporten en buurtgenoten kunt ontmoeten. Toch komt deze sociale waarde van de buurt – ondanks vele mooie voorbeelden – nog lang niet overal tot zijn recht.

De publieke ruimte en aanwezige voorzieningen staan onder druk, zowel in de stad als daarbuiten. Tegelijkertijd zijn de beleidsverwachtingen voor de buurt als zorgzame omgeving juist gegroeid, nu bijvoorbeeld ouderen en mensen met een ziekte of beperking langer thuis wonen. Die paradox knelt en vraagt om gericht beleid voor een toekomstbestendige inrichting en adequate sociale infrastructuur voor buurten en dorpen.

Gericht beleid noodzakelijk

Een smalle aanpak die zich vooral richt op snelle en harde resultaten (meer woningen, minder CO2-uitstoot) heeft risico’s: verlies van sociale samenhang en nieuwe buurten waar het niet fijn wonen is. Dat maakt het extra urgent dat gezondheid en sociale kwaliteit beter dan nu worden meegenomen in beleidsafwegingen en ontwerpkeuzes. Juist nu er hard gewerkt wordt aan verduurzaming, nieuwe vormen van mobiliteit en de bouw van meer woningen, is ruimte maken voor ontmoeting essentieel. Dat kan niet zonder directe inzet en betrokkenheid van lokale gemeenschappen en maatschappelijk initiatief.

Concrete aanbevelingen

Voor het Rijk betekent dat: heldere doelen stellen en zelf het goede voorbeeld geven. Bijvoorbeeld door eigen vastgoed een maatschappelijke bestemming te geven en door interdepartementaal beter samen te werken. Gemeenten moeten meer buurtgericht gaan werken en nieuwe manieren vinden om dat ondersteunend aan bewoners en gebruikers te doen. Ook andere organisaties die fysiek in de buurt aanwezig zijn, spelen een belangrijke rol, zoals woningcorporaties en zorgorganisaties. Daarom pleiten we er ook voor hen meer ruimte en ondersteuning te geven om hun deuren makkelijker te openen voor buurtbewoners of zich actiever in te zetten voor hun buurt.

bron: Raad voor Volksgezondheid & Samenleving

Meer artikelen met dit thema

IJslander viert 30-jarig bestaan bij even oud speeltoestel in Zwolle

9 jul om 08:55 uur

IJslander, dat 30 jaar geleden begon in Oldebroek en uitgroeide tot een bedrijf dat wereldwijd complete speel-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte en licht: toegankelijkheid onder alle omstandigheden

8 jul om 11:26 uur

Een openbare ruimte is pas echt toegankelijk wanneer die onder verschillende omstandigheden bruikbaar blijft.…

Lees verder »

Een groene ontmoetingsplek in binnenstad Oosterhout

6 jul om 13:15 uur

Het Arendsplein in Oosterhout is herontwikkeld tot een groene en aantrekkelijke ontmoetingsplek in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam maakt werk van veiligheid in onderdoorgangen

2 jul om 09:04 uur

Donkere onderdoorgangen, lange zichtlijnen zonder ontsnappingsmogelijkheden en verblindende verlichting: voor…

Lees verder »
rrr
descriptionArtikel

Openbare verlichting in Hengelo: besparing én beleving

1 jul om 09:00 uur

Hoewel in Hengelo pas 60 procent van de openbare verlichting slim en verled is, heeft de gemeente toch al de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het Amadeiroplein: een plein dat het verleden respecteert en de toekomst verlicht

29 jun om 09:00 uur

Johny Schellings is senior specialist openbare verlichting bij de gemeente 's-Hertogenbosch. Zijn favoriete…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo helpt handreiking gemeenten bij transformatie naar beweegvriendelijke naoorlogse wijken

24 jun om 11:42 uur

Integreren van beweegvriendelijkheid in de herontwikkeling van naoorlogse wijken, dat is niet eenvoudig en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »