Uitgaven voor openbare ruimte lopen terug

dinsdag 11 november 2014
timer 3 min
Keynote speaker tijdens het Nationaal Congres Beheer Openbare Ruimte op 27 november is Steve Clare, deputy chief executive van Locality. Dit Britse nationale netwerk met vijfhonderd leden, allemaal buurtorganisaties, is erin geslaagd overal in het land woonbuurten, inclusief parken, woningen, ov-diensten en kinderopvang te beheren. “Burgers moeten zelf hun toekomst in de hand nemen. Of ze willen of niet.”

Locality is het grootste Britse netwerk van buurtorganisaties, wijkverenigingen en sociale ondernemingen die verantwoordelijkheid nemen bij het beheer van hun eigen woonomgeving. “Onze rol is drieledig”, legt Steve Clare uit. “In de eerste plaats zijn wij spreekbuis van onze leden. Ten tweede leveren wij praktische ondersteuning en tot slot fungeren wij als forum voor onze leden om kennis, vaardigheden en ervaring uit te wisselen. Onze leden zijn de echte experts, zij kennen de problemen en kunnen elkaar helpen.”

 

Fundamentele verandering

“Wat we in heel Europa zien”, vervolgt Clare, “is een fundamentele verandering die plaatsvindt. Groot-Brittannië loopt misschien voorop, maar het naoorlogse model van steeds maar groeiende economieën, steeds groeiende belastinginkomsten en steeds toenemende staatsuitgaven voor publieke diensten, is ten einde. En het komt niet terug. Dit leidt tot fundamentele vragen over de relatie tussen de staat en zijn burgers en wie wat doet. Staatsuitgaven lopen terug. Of je het nu leuk vindt of niet, in de toekomst is de staat er niet meer om alles voor de mensen te regelen. Burgers moeten hun toekomst meer zelf bepalen en meer verantwoordelijkheid nemen, ook in het beheer van de openbare ruimte.”

 

“Veel dienstverlening staat onder druk. In Groot-Brittannië is de lokale overheid eenvoudigweg niet meer in staat om parken, andere openbare ruimte, overheidsgebouwen en bibliotheken te beheren. Budgetten zijn in sommige gevallen met veertig procent of meer gekrompen. Sommige overheden kunnen alleen nog maar het wettelijke minimum aan diensten leveren, dus gemeenschappen hebben helemaal geen keus om wel of niet de handschoen op te pakken. Het goede nieuws is dat zij dat in veel gevallen beter kunnen dan de staat. Natuurlijk is er het probleem van kortdurend enthousiasme met de kans op verwaarlozing op langere duur. Dit is denk ik een van de grote  uitdagingen waar we voor staan. Er is cynisme, desinteresse, mensen gaan niet meer stemmen. Het zijn uitingen van het gevoel bij veel mensen dat de regering niet naar ze luistert, maar er is een alternatief.”

 

Neem je verantwoordelijkheid

“De beste manier om hiermee om te gaan, is mensen anders te betrekken. Ga met ze praten, zoek ze op. Bel bij ze aan, zonder agenda en vraag waar ze tevreden over zijn en waarover niet in hun buurt. We leven in een maatschappij, een economie en technologie van de eenentwintigste eeuw. Maar het politieke systeem dateert uit de negentiende eeuw. Dit moet echt veranderen. Het zal niet op stel en sprong gebeuren. We moeten kijken naar netwerken en naar mobiele technologie. De volksraadpleging over Schotse onafhankelijkheid heeft duidelijk gemaakt dat mensen wel geïnteresseerd zijn in politiek, vooral de jeugd, maar in een ander soort politiek. We moeten anders communiceren. Geef lokale gemeenschappen en burgers niet de schuld als je niet de respons krijgt die je verwacht. Neem je verantwoordelijkheid en zorg dat er iets gebeurt.”

Auteurs: Tim Oosten, Stefan Boerboom

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deelawards voor Nijmegen, Den Haag en Wageningen

30 sep om 14:33 uur

Duurzame mobiliteit bepaalt steeds meer het straatbeeld in steden. Deelmobiliteit draagt daarbij bij aan…

Lees verder »
flash_onNieuws

Met nieuwe machine bestrijdt Rotterdam de Japanse duizendknoop

22 sep om 10:57 uur

Rotterdam test een nieuwe machine om de overlast van de Japanse duizendknoop tegen te gaan. De plant wordt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

REstart, dé complete tool voor hergebruik

20 sep om 13:48 uur

Kleding nog goed te dragen maar dan wel voor iemand anders: Vinted. Konijnenhok niet meer nodig: Marktplaats.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eindeloze mogelijkheden voor de inrichting en verlichting van de buitenruimte

20 sep om 13:41 uur

Van levendige pleinen en groene woonwijken tot sfeervol verlichte stadscentra en parken of functionele…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dorpsplein Alphen krijgt nieuw leven dankzij herinrichting

19 sep om 11:03 uur

In augustus 2015 werd Alphen, een dorp in de gemeente West Maas en Waal, getroffen door een hevige regenbui die…

Lees verder »