Nieuw fietsdek voor Trambrug Schipluiden

donderdag 2 mei 2019
timer 2 min
Rijksmonument krijgt bij uitgebreide renovatie oorspronkelijke kleur terug. In Schipluiden start binnenkort de renovatie van de monumentale Trambrug. Bruggenspecialist ipv Delft ontwierp een nieuw fietsdek en voerde een kleurenstudie uit. Eind dit jaar moet het Rijksmonument in ere hersteld zijn.

Ooit gebouwd als onderdeel van de tramlijn Maaslandse Dam-Delft, is de ijzeren vakwerkboogbrug sinds de jaren zeventig in gebruik als fietsbrug over de Vlaardingse Vaart. Ze vormt nu een belangrijke verbinding in het regionale fietsroutenetwerk.  


De constructie
van het Rijksmonument is met de jaren verslechterd en behoeft grondige renovatie. Zo is onder meer de constructie onder het houten fietsdek aangetast door dooizouten die tussen de planken door op het ijzerwerk terecht zijn gekomen. 

Waterafvoer 

In opdracht van de gemeente Midden-Delfland ontwierp ipv Delft een nieuw fietsdek. De ontwerpers kozen daarbij voor een gesloten stalen dek met opstaande rand aan weerszijden. Hemelwater wordt via afvoeren in het dek richting het ondergelegen water geleid. Het nieuwe fietsdek is iets smaller, waardoor fietsers zicht hebben op de kenmerkende verbindingen in de ondergelegen constructie

Duidelijk onderscheid 

Waar in de huidige situatie het hekwerk nog op de monumentale brug zelf is gemonteerd, zal het hekwerk in de nieuwe situatie deel uitmaken van het nieuwe fietsdek. Zo ontstaat een duidelijke scheiding tussen oud en nieuw. Het feit dat het transparante hekwerk met spankabelvulling nog een stukje doorloopt op de landhoofden versterkt dit onderscheid.  


In de eindbalusters refereert de inscriptie W.S.M. 1881-1969 aan de vroegere tramlijn die destijds werd geëxploiteerd door de
Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij. Ook de twee lichtgrijze lijnen op het fietsdek linken heden en verleden op eenvoudige maar elegante wijze aan elkaar.   

Oorspronkelijke kleur 

De restauratie van de brug vindt op de bestaande locatie plaats. Het nieuwe fietsdek wordt in zijn geheel in de fabriek van Jos van den Bersselaar gemaakt en vervolgens op locatie ingeschoven. DeTrambrug zelf zal dan de mosgroene kleur hebben die ze oorspronkelijk, ruim een eeuw geleden, ook had. Om de juiste kleur te achterhalen deed ipv Delft uitgebreid kleurenonderzoek, zowel op locatie als in archieven.  


Naar verwachting gaan de werkzaamheden in april 2019 van start en is het gehele project eind dit jaar afgerond. 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe leidraad maakt openbare ruimte toegankelijk voor iedereen

24 feb om 08:38 uur

Een nieuwe leidraad van CROW helpt wegbeheerders en beleidsmakers bij het ontwerpen, inrichten en beheren van…

Lees verder »
flash_onNieuws

Haarlemmermeer wil fors investeren in openbare ruimte

10 feb om 13:58 uur

De openbare ruimte in Haarlemmermeer gaat de komende jaren flink op de schop. De gemeente wil samen met…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kunst van placemaking: van 'space' naar 'place'

9 feb om 08:00 uur

In de stad zijn er plekken waar niets lijkt te gebeuren – en plekken waar iedereen zich thuis voelt. Wat maakt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het schoolplein dat koelt, leert en verbindt

6 feb om 08:54 uur

Eline Ranshuysen ontving begin 2025 de Koudstaal Talent Award voor haar afstudeeronderzoek naar innovatieve en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Almelo stelt stedenbouwkundig plan nieuwe huiskamer van de stad vast

5 feb om 14:34 uur

De gemeenteraad van Almelo heeft eind januari het stedenbouwkundig plan voor de Stadskade officieel vastgesteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte maken voor de spelende mens met BOSSruimte

5 feb om 10:46 uur

'Je zou eigenlijk nooit moeten stoppen met spelen'. Die gedachte vormt de kern van BOSS. Niet alleen voor…

Lees verder »