Smokkeldorp krijgt nieuw hart met ondergronds netwerk

dinsdag 25 september 2018
timer 3 min
Overdinkel is trots op z’n eigen Kulturhus en groene centrumplein. Overdinkel is een dorp in het uiterste oosten van Twente, aan de Duitse grens. Het dankt zijn naam aan de rivier de Dinkel. 

Overdinkel maakt deel uit van de gemeente Losser. Uit een gebiedsvisie die de gemeente samen met de bewoners ontwikkelde kwam de wens naar voren om Overdinkel een echt hart te geven. “De Hoofdstraat, een relatief drukke weg tussen Losser en de Duitse grens, doorklieft het dorp,” legt Mark Slooijer namens de gemeente uit. “Langs die straat zitten wat winkels en voorzieningen, maar van een echt centrum was geen sprake.”  Daarom werd in Overdinkel een Kulturhus gebouwd dat samen met het nieuwe  centrumplein een centrale plek is voor evenementen, ontmoeten en voorzieningen. 

Smokkelpad 

De gemeente Losser zet zwaar in op toerisme. Het smokkelverleden van Overdinkel was een voor de hand liggende keuze toen bleek dat het grensdorp behoefte had aan een duidelijk eigen beeldmerk. Op het groene centrumplein is op speelse wijze een smokkelpad gevisualiseerd. “Overdinkel heeft een rijk smokkelverleden en er is al een smokkelmuseum. Intussen heeft het smokkelthema een enorme vlucht genomen, aldus Slooijer. 

Veel techniek 

De flinke uitbreiding van het aantal functies op het plein vroeg om een scala aan technische oplossingen en een integraal plan voor een compleet nieuw ondergronds netwerk. De waterspuiters, mistfonteinen en dorpspomp hebben elektra en water nodig. Daarnaast zijn diverse elektrische contactdozen nodig voor de wekelijkse kleine warenmarkt en voor ambulante handelaren. Tot slotte is er speciale verlichting aangelegd en voedingen voor fietslaadpalen. 


Uiteindelijk zijn alle ondergrondse kasten, inclusief alle infrastructuur, aangelegd door 
PUTkast BV dat al in een vroeg stadium bij het geheel betrokken was. De gemeente hield maximale regie over het proces en de kwaliteit.Slooijer looft de samenwerking met PUTkast: “Echte vakmensen die altijd klaar staan voor deskundig advies. De aanleg is vlekkeloos verlopen en in de beheerfase blijven ze uitstekende service verlenen.” 


In de zomer van 2017 is het plein feestelijk opgeleverd. De inwoners van Overdinkel zijn enthousiast, heeft Slooijer gemerkt. “Overdinkel is een dorp van eerst zien en dan geloven. Vooraf was er enige scepsis of alles wel zo mooi zou worden als de plannen deden vermoeden. Nu hoor ik vaak dat het nog mooier is geworden dan ze zich voor hadden gesteld.”
 

Dit artikel komt uit Straatbeeld 04/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van rommelig plein naar kloppend hart van Castricum

23 jul om 08:29 uur

Zeven of acht verschillende soorten bestrating op één plein. Weinig groen, versleten tegels, en een inrichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »

Van Haersmapark in Drachten in oude glorie hersteld

21 jul om 15:11 uur

Na een ingrijpende renovatie is het Van Haersmapark in Drachten officieel heropend. Het park kreeg een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De totaalervaring van de speelplek het Boegpad in Gouda-Noord

21 jul om 10:00 uur

In de rubriek 'Mijn Plek' laat Straatbeeld professionals uit de openbare ruimte hun favoriete plek zien. Deze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het ambitieweb als kompas bij waardegedreven werken in Nijmegen 

17 jul om 10:47 uur

De ruimte in Nederlandse steden raakt op. Waar gemeenten vroeger nog op braakliggende grond konden bouwen, gaat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe fietspadelementen redden monumentale beukenlaan in Rheden

16 jul om 11:01 uur

Een schitterende laan vol beukenbomen, maar een fietspad dat steeds hobbeliger werd - dat was de situatie op de…

Lees verder »

IJslander viert 30-jarig bestaan bij even oud speeltoestel in Zwolle

9 jul om 08:55 uur

IJslander, dat 30 jaar geleden begon in Oldebroek en uitgroeide tot een bedrijf dat wereldwijd complete speel-…

Lees verder »