Placemaking in de praktijk: Zwollenaren aan de slag

woensdag 25 oktober 2017
timer 2 min
De openbare ruimte rond station Zwolle gaat in de komende jaren flink op de schop. In het kader van project Spoorzone wordt niet alleen het plein vlak voor het station onder handen genomen, maar bijvoorbeeld ook de route naar het centrum en het Lübeckplein ten zuiden van het station.

Het Lübeckplein is een groot plein in de wijk Hanzeland. Dagelijks passeren duizenden studenten het plein op weg naar Hogeschool Windesheim. Er zitten ook veel bedrijven in de buurt plus het stadskantoor van de gemeente Zwolle waar inwoners hun burgerzaken kunnen regelen. Tel daar de achterliggende wijk bij op en in potentie heeft het plein een enorme doelgroep. En toch wordt het Lübeckplein niet echt omarmd door de Zwollenaren.

 

Reden voor de organisatoren van de Placemaking Week om op uitnodiging van de gemeente, provincie Overijssel en ondernemer Gooitske Zijlstra de hoofdstad van Overijssel te bezoeken, vooral om concrete initiatieven te bedenken om het plein nieuw leven in te blazen. “We wilden vooral hun creativiteit en denkkracht benutten bij de vraag hoe we  van het plein wél een gave plek kunnen maken”, vertelt Anne-Marie Mosterman, gebiedsmanager bij de gemeente Zwolle. Ook bewoners denken actief mee over de toekomst van het gebied. Bijvoorbeeld tijdens het Spoorcafé, dat elke maand wordt georganiseerd door de gemeente Zwolle, NS, ProRail en de provincie Overijssel. “Op deze bijeenkomsten praten de bewoners mee over de plannen binnen het project Spoorzone”, aldus Mosterman. “Niet achteraf, als de plannen al klaar zijn, maar aan de voorkant.”

 

Op 18 oktober stond het Spoorcafé in het teken van placemaking. Bewoners bogen zich onder meer over de vraag hoe van het Lübeckplein een prettige plek gemaakt kan worden. Iedereen is het erover eens wat er mis is met het plein: de rode verharding, de hoge gebouwen, het gebrek aan horeca in de avonden en weekenden en de harde wind die over de vlakte waait. Ideeën om het beter te maken waren er ook voldoende. “Maak van de vijvers een zandbak voor kinderen of een moestuin voor buurtbewoners. Of gebruik de wind in je voordeel voor een leuk kunstwerk. En organiseer een festival in het weekend.”

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

NPDW introduceert Inspiratiegids Duurzame Bestrating

7 nov om 08:35 uur

Steden en dorpen willen de openbare ruimte groener, duurzamer en circulair inrichten. Om ontwerpers, gemeenten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van speeltoestel naar speelplek: hoe de openbare ruimte meer betekenis kan krijgen

4 nov om 11:49 uur

De inrichting van de openbare ruimte moet en kan echt beter, meent stedenbouwkundige Arie Stobbe van Speelplan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geslaagde proef met warme asfaltrecyclingtrein in Almere

31 okt om 08:58 uur

Het ligt misschien niet voor de hand om via Argentinië en Tsjechië af te reizen naar de Gooimeerdijk-Oost in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Middelburg geeft openbare ruimte een nieuwe ziel

27 okt om 09:55 uur

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brouwerspoort geeft centrum Veenendaal nieuwe dimensie

24 okt om 08:59 uur

Het gebied aan de oostkant van het centrum van Veenendaal was volgens Jeroen Feskens eind vorige eeuw ‘een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bodemgezondheidsindex helpt Amsterdam bij begrijpen en verbeteren stadsbodem

20 okt om 09:34 uur

De bodem is een cruciaal element voor het functioneren van ecosystemen. Ook in urbane gebieden in relatie tot…

Lees verder »