De stoep als openluchtcafé

donderdag 8 februari 2018
timer 3 min
De stoep als publieke huiskamer, waar jij je buren beter leert kennen. Dat is het idee achter het ‘BankjesCollectief’. Initiatiefnemer Jesse Jorg (35) vertelt.

De Amsterdammer is een sociale ondernemer die zich vooral met stedelijke projecten bezig houdt. Eén daarvan is het BankjesCollectief en heeft als doel om ontmoetingen tussen mensen te stimuleren. Het bestaat sinds 2014 en het aantal deelnemers dat via dit platform bestaande en nieuwe bankjes onder de aandacht brengt, groeit volgen hem gestaag. ‘’Het idee stoelt op ervaringen in Bangkok, waar ik een poosje met mijn vriendin en mede-initiatiefnemer heb gewoond. Daar is heel veel leven in het straatbeeld, vooral dankzij de aanwezigheid van voedselkraampjes. Terug in Nederland viel het mij op hoe rustig het hier op straat is. Terwijl de stoep de perfecte ontmoetingsruimte is. Op de stoep kom je iedereen tegen: van roddeltantes tot buurtjochies, van vluchtelingen tot yuppen en expats tot gezellige oma’s. Door bankjes te plaatsen stimuleer je dat al die verschillende mensen uit je buurt elkaar gaan ontmoeten en daarmee uit hun eigen bubbel komen.’’

Kloof

Het wordt volgens Jorg namelijk steeds minder vanzelfsprekend om mensen uit een andere leefwereld te ontmoeten. ‘’Helaas leven de buurtbewoners vaak langs elkaar heen en is verbinding niet vanzelfsprekend. De kloof tussen arm en rijk is de afgelopen jaren gegroeid, net als die tussen hoog en laag opgeleiden en tussen allochtone en autochtone bewoners. We communiceren bovendien steeds meer online, een ontwikkeling die de aloude ontmoeting op straat steeds meer onder druk zet. Er is daardoor minder empathie.’’ Alle reden het tij te keren. "Meer onderling contact in de buurt leidt namelijk ook tot meer hulp, vertrouwen én geluk.’’ Maar waarom de stoep en bijvoorbeeld geen bejaardensoos of wijkcentrum als ontmoetingsplek? "De stoep kent geen drempel of doelgroep. In dat soort ruimtes zou ik persoonlijk niet zo gauw komen. De straat is privé noch publiek. Het is een hybride ruimte voor iedereen. De bankjes zijn vaak een katalysator, het contact krijgt vaak een vervolg. Dit heeft al geleid tot oprichting van een bandje en zelfs de geboorte van een baby." De bankjes zijn via de initiatiefnemers verkrijgbaar. "We laten ze zelf ontwerpen via ontwerpbureau Overtreders W en ze worden gemaakt in Heiloo door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Met zo min mogelijk schroeven en een spanband, een stoer uiterlijk. Behalve bankjes kun je ook denken aan planten, een mini-bieb, alles om contact te maken."


Wil je meer horen over het bankjescollectief? Jesse spreekt tijdens het congres Happy Mobility op 14 maart a.s. Meer info vindt u op www.happymobility.nl.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nieuw stadsdeel 't Zoet Breda: van industrieterrein naar bruisende leefomgeving

8 jan om 11:34 uur

'Een plek waar historie, ambitie en toekomst samenkomen. Waar hoogstedelijkheid, wonen, werken, groen en …

Lees verder »
flash_onNieuws

Arnhemse Park Beekdal wordt plek voor sport, natuur en recreatie

8 jan om 11:08 uur

Het Arnhemse Park Beekdal krijgt steeds meer vorm. Het gebied tussen de wijken Angerenstein, Geitenkamp en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panoramabanken Zaanse Helden fraai voorbeeld van maatwerk

7 jan om 11:07 uur

Hoe maak je van een grote daktuin, die onderdeel is van een groene wandelroute, ook een plek om te verblijven?…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toegang tot openbaar sanitair niet als zwakke schakel, maar als recht voor iedereen

30 dec 2025

In een land dat fietsen en buitenleven stimuleert, blijft toegang tot openbare toiletten een zwakke schakel. In…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen als bouwsteen van de stad 

29 dec 2025

Thijs van Spaandonk is sinds begin 2025 een van de twee nieuwe Rijksadviseurs van het College van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »