Efficiënte onkruidbestrijding in de Betuwe door gebruik heat maps

maandag 11 mei 2020
timer 4 min
In verschillende gemeenten in de Betuwe wordt onkruid op een efficiënte manier bestreden. Bij het zogenoemde beeldgericht werken zorgt een heat map ervoor dat gebieden waar meer onkruid groeit vaker worden aangepakt door de elektrische onderhoudsvoertuigen.

Leo van Eeuwijk is teamleider bij Avri. Deze organisatie verzorgt in opdracht van de gemeenten Buren, Neder-Betuwe, Tiel en West Betuwe het beheer van de openbare ruimte. Denk hierbij aan het onderhouden van het groen, de wegen, de riolering en begraafplaatsen. Bij Avri werken met name mensen die een afstand tot de arbeidsmarkt hebben. Het onkruid verwijderen in de verschillende gemeenten in de Betuwe gebeurde in het verleden volgens een vast schema. Sinds het afgelopen jaar is het beeldgericht werken ingevoerd.

Bij beeldgericht werken bepaalt de gemeente hoeveel onkruid acceptabel is in een straat of wijk. “Voordat onze machinisten op pad gaan, bekijken wij de openbare ruimte via de zogenaamde verkennersmethode en leggen alle schouwpunten digitaal vast”, legt Van Eeuwijk uit. “De geregistreerde schouwpunten en de al of nog uit te voeren werkzaamheden, zijn altijd digitaal terug te vinden.” De schouwpunten worden vastgelegd in een zogenoemde heat map. Van Eeuwijk: “Daarvoor gebruiken we het programma ESRI. Met ESRI kunnen wij namelijk zelf kaarten bouwen en onze data daarin verwerken. Het is het eerste jaar dat we zo werken, in het verleden lag het onderhoud altijd bij een aannemer”, zo vertelt Van Eeuwijk.

Grijs, rood en geel

Gebieden waar meer onkruid groeit worden nu vaker aangepakt dan gebieden waar het minder hard groeit. “Wij hebben in ieder dorp gebieden aangewezen die veel onderhoud nodig hebben. Daar komen we sowieso iedere vier weken. Bestuurders hebben de vrijheid om zelf de route te bepalen, ze zien live wat er gebeurd op de map. Zo kunnen we ons richten op de gebieden waar het onderhoud echt noodzakelijk is. Sommige dorpen hebben veel grijze plekken op de heat map, dan is de noodzaak minder om daar langs te gaan. Daarnaast hebben we verschillende felrode en gele gebieden. Deze kleuren betekenen dat er veel onderhoud noodzakelijk is. Daar gaan we als eerste langs.” De zelfontwikkelde heat map zorgt ervoor dat de machinisten heel snel kunnen zien waar het meeste onkruid zich in een wijk bevind. “Dit bevorderd een efficiënte werkwijze”, zo stelt Van Eeuwijk.

Ook meldingen van inwoners worden meegenomen in de heat map. “Mensen kunnen ons gewoon bellen als ze overlast ervaren van onkruid. Ze krijgen vervolgens altijd een email met wat ons beleid is en dat melding wordt opgepakt. De beleving van de burgers kan anders zijn dan het beeld wat is afgesproken, daarom is het goed dat er interactie is met de burgers”, aldus Van Eeuwijk.

Elektrische onderhoudswagens

Het onderhoud wordt verricht met elektrische werktuigdragers. De wagens kunnen verschillende taken uitvoeren, zoals vegen, graskanten steken en bestrijden van onkruid op stoepen en straten. Ze zullen in eerste instantie vooral worden ingezet voor de onkruidbestrijding met hete lucht. “De elektrische werktuigdragers horen bij de eersten die in Nederland worden ingezet. Omdat ze 100 procent elektrisch aangedreven zijn, werken ze zuinig, stil en zonder uitstoot van CO2, roet of fijnstof.”

Voor het verbranden van het onkruid wordt in de Betuwe LPG gebruikt, zegt Van Eeuwijk. “Dat is de meest duurzame manier, omdat LPG het meest schoon verbrand. De werktuigdragers hebben daarnaast een accu met een grote actieradius. We kunnen volledige werkdagen van negen uur gebruik maken van de werktuigdrager.” Bijkomstig voordeel van de elektrische voertuigen nauwelijks lawaai maken. Van Eeuwijk: “Bewoners staan nog net niet met open mond te kijken dat we nu zo stil door de straat rijden. We horen dat bewoners het fijn vinden dat er geruisloos gewerkt wordt aan de openbare ruimte.” De elektriciteit die gebruikt wordt voor de werktuigdragers, wordt op een eigen zon- en windpark opgewekt. “Op het terrein van Avri liggen 34000 zonnepanelen en staan drie grote windmolens. Een deel van deze opgewekte schone energie gebruiken we dus zelf in de uitvoering van onze werkzaamheden”, aldus Van Eeuwijk.

De nieuwe werktuigdragers zijn uitgerust met GPS en dataverbinding, zodat ze efficiënt aangestuurd kunnen worden. “Wij zien direct waar ze geweest zijn. Stel iemand belt dan kunnen we zeggen we zijn in de buurt. De melding voegen we direct toe aan de map zodat de bestuurder ook dat gebied meeneemt”, zo besluit Van Eeuwijk.

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 2, thema ontwerp & inrichting. Je kunt hier het magazine gratis doorbladeren.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec om 09:00 uur

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim betalen voor energie: eenvoudige, eerlijke en duurzame marktstroom

22 dec om 08:56 uur

Markten en evenementen vragen om betrouwbare en efficiënte stroomvoorziening.  Seijsener Techniek biedt slimme…

Lees verder »
descriptionArtikel

Intensief maaien: accukracht die brandstofmotoren evenaart

19 dec om 10:44 uur

Professionals in groenbeheer en openbare ruimte weten: voor het zwaardere werk is alleen het beste goed genoeg…

Lees verder »
flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec om 09:12 uur

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

15 dec om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden in een

4 dec om 09:32 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eenvoudiger evenementenbeheer in Bodegraven-Reeuwijk

28 nov om 09:00 uur

In de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds kort een slimme oplossing in gebruik om stroomvoorzieningen op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Als rioolbeheerder bepaal jij hoe circulair de openbare ruimte wordt

26 nov om 08:00 uur

Gaat de straat open voor rioleringswerkzaamheden? Grijp deze kans om uitdagingen als circulariteit, de…

Lees verder »