In heel Utrecht zijn straks stukjes Domtoren te vinden

donderdag 5 oktober 2023
De Domtoren in Utrecht, wie kent hem niet. Het imposante gebouw wordt momenteel gerestaureerd en de stenen die van de toren afkomstig zijn, krijgen een nieuw leven. Niet als granulaat onder een snelweg, zoals in eerste instantie de bedoeling was, maar in allerlei mooie kunstwerken, straatmeubilair en bouwmateriaal in Utrecht. Het project ‘Van Dom tot steengoed’, een initiatief van Brokkenmákers, was hiermee geboren. Hylke Faber van Brokkenmákers vertelt er meer over.

‘Van Dom tot steengoed’ heeft als doel al het stenen materiaal (puin en ornamenten) dat bij de restauratie en renovatie van de Utrechtse Domtoren vrijkomt zichtbaar, tastbaar en circulair her te bestemmen. Het project is twee jaar geleden gelanceerd met een prijsvraag - ‘Heb jij een Dom idee?’ - voor iedereen met ideeën wat met het materiaal te doen. Daarnaast betekende het de start van een aantal grotere, circulaire projecten waar de circulaire doeners van Brokkenmákers voor aan de lat staan. 

“Het project ‘Van Dom tot Steengoed’ is een  initiatief uit onze eigen koker en hebben we samen met partners opgezet”, vertelt Faber. ”Naast de ornamenten die we hebben gebruikt voor een kunstwerk in het Máximapark, hebben we met puin en gruis een miljoen circulaire bakstenen gemaakt. Deze gaan daadwerkelijk in de wijken Cartesius en Merwede worden ingezet om huizen mee te bouwen. Ook hebben we met ornamenten een bank laten ontwerpen voor in de openbare ruimte.” 

rrrrrrrrrrrr

Niet geheel nieuw

Het Máximapark is niet compleet onbekend met overblijfselen van het Domplein. “Zo stonden er al bomen die van het Domplein naar het park zijn verplaatst, omdat er een museum gebouwd werd onder het plein”, legt  Faber uit. “De     bomen zijn verhuisd naar het Máximapark en in een kruisvorm neergezet als verwijzing naar de Heilige Kruiskapel die ooit op het Domplein stond. Daar stonden ze wat verloren en anoniem.” 

“Wij wilden juist het verhaal over het behoud van materiaal, historie en natuur vertellen en de plek een duidelijk verhaal en identiteit meegeven. Met de ornamenten van de Domtoren heeft kunstenaar Paul de Korte in opdracht van ons een prachtig kunstwerk ontworpen. Dat het materiaal van de Domtoren hiermee een nieuw leven krijgt, is natuurlijk helemaal mooi, iets waar elke inwoner van Utrecht hopelijk trots op kan zijn.” 

De restauratie van de Utrechtse Domtoren 

De Domtoren staat tot en met 2024 in de steigers voor restauratie. ‘Van Dom tot steengoed’ zorgt ervoor dat zoveel mogelijk stukjes van de Dom hergebruikt worden. Eind 2024 is het restmateriaal van de restauratie van de Domtoren volledig circulair ingezet, in bezit van particulieren en bedrijven en verwerkt in allerlei Utrechtse producten en initiatieven. Zo draagt een historisch icoon bij aan de toekomst van de stad. De opbrengsten van dit project komen ten goede aan het terugbrengen van het lichtkunstwerk in de Domtoren. [Bron: www.vandomtotsteengoed.nl

rrrrrrr

Over Brokkenmákers 
Brokkenmákers vertegenwoordigt de planeet en toekomstige generaties. Wij komen op voor onze toekomst en vervangen de vervuilende, verslindende lineaire economie door de schone circulaire economie concreet toe te passen. Zo máken we de brokken. 

Samen met opdrachtgevers én op eigen initiatief creëren we betekenisvolle machientjes die zelfstandig blijvende en continue impact maken door: CO2-reductie, materiaalbesparing, energiebesparing, versterking biodiversiteit en versterking gezondheid & welzijn. 

Met circulaire kennis & creatieve daadkracht maken we de wereld duurzamer én mooier. Als Magiërs creëren we magie & nieuw perspectief. Als Machers zijn we doeners & toekomstbouwers. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Groen is geen franje: waarom stadsnatuur je brein verandert

11 aug om 09:00 uur

Veel wijst erop dat stadsnatuur een positief effect heeft op de gezondheid en het welbevinden van mensen. Toch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ouderkerk aan de Amstel verruilt asfalt voor twee levendige pleinen

10 aug om 12:00 uur

Een supermarkt die wil uitbreiden. Een dorpscentrum dat al jaren te veel in het teken staat van auto's en te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drie pleinen, één verhaal: hoe Deventer zijn historisch hart herontdekte

5 aug om 11:00 uur

Rondom de Lebuinuskerk in het hart van Deventer liggen drie pleinen die elkaar raken, zonder ooit echt samen te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonder goed beheer verdwijnt toegankelijkheid

3 aug om 11:00 uur

In elke editie van Straatbeeld werpt Denise Janmaat van het Nederlands Instituut voor Toegankelijkheid haar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurtplein Overhoeks: maatwerk in natuursteen, water en verblijfskwaliteit

30 jul om 08:00 uur

Aan de noordzijde van het IJ, direct achter het Eye Filmmuseum, ontwikkelt Amsterdam Overhoeks zich tot een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hellendoorn maakt van bezuiniging een beweegvriendelijke visie

29 jul om 09:00 uur

Een enorme vervangingsgolf van verouderde speeltoestellen, maar geen budget om die op te vangen. Voor de…

Lees verder »
descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »
meta
descriptionArtikel

Van rommelig plein naar kloppend hart van Castricum

23 jul om 08:29 uur

Zeven of acht verschillende soorten bestrating op één plein. Weinig groen, versleten tegels, en een inrichting…

Lees verder »