Klimaatadaptieve maatregelen hangen af van lokale condities en ambities

donderdag 20 mei 2021
timer 2 min
Er worden steeds meer eisen gesteld aan klimaatadaptieve watermanagementoplossingen. Deze eisen zijn bijvoorbeeld het reduceren van onderhoudskosten aan het groen zodat het 30 dagen zonder externe watergift kan functioneren, vochtige kelders en vervuiling van wadi’s voorkomt, hemelwater beschikbaar houdt voor nuttige toepassingen en het gebruik van duurzame materialen. Hoe innovatief zijn de huidige watermanagementoplossingen?

Het stedelijk gebied dient klimaatbestendig, water- en hitte robuust ingericht en beheerd te worden. Hierbij gaan vooruitstrevende gemeenten en bouwteams niet over één nacht ijs. Ze stellen eisen aan klimaatadaptieve oplossingen. Want praten over hevige regenval, hitte en droogte om vervolgens een infiltratiekratje te plaatsen kan iedereen. Maar een klimaatadaptieve oplossing ontwikkelen en produceren die ervoor zorgt dat het afstromende hemelwater schoon genoeg is om te gebruiken is een andere zaak. We krijgen bij ACO geen lang verhaal te horen over hevige regenval, hitte en droogte. We leggen ons oor goed te luister bij gemeenten en bouwteams en komen direct ter zake met innovatieve oplossingen die we ontwikkeld hebben.

klimaatadaptatie

Zo is voor binnenstedelijk gebied de Infiltratiegoot ontwikkeld. Deze vangt regenwater op, reinigt het en infiltreert het hoog aan de oppervlakte in de directe omgeving. Eenmaal aangebracht in de grond zorgen de infiltratielonten ervoor dat hemelwater wordt geïnfiltreerd in de bodem en geleidelijk wordt afgegeven aan de ondergrond, waardoor uitdroging van de bodem wordt voorkomen.  

Automatisch 

Sinds kort is er de wateraccu voor bomen planten. Deze is ontwikkeld om nieuwe aanplant - dat circa 25 waterafgiften per jaar nodig heeft – ‘automatisch’ regenwater te geven. Hierdoor hoeft er minder kostbaar drinkwater gegeven te worden en besparen gemeenten tijd en geld. Voor het stadje Elburg is de Q-max ontwikkeld. Dat is een sleufgoot met geïntegreerde verzamelleiding die hoog onder het maaiveld te plaatsen is, zodat de grondlagen niet geroerd hoefden te worden vanwege de archeologische waarde.   

Samenwerken  

Welke klimaatadaptieve maatregelen je moet nemen hangt af van lokale condities en ambities. Vast staat wel dat ACO luistert naar de markt. Daag ze uit. En wie weet komt jouw project in het nieuws met de meest  innovatieve klimaatoplossing.  

ACO 
Doetinchem 
0314 - 368 280 
www.aco.nl 

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 2, thema slimme openbare ruimte. Download hier gratis het magazine!

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Routes in Great Places: beleving en comfort zijn te ontwerpen

30 sep om 09:45 uur

Precies tien jaar geleden kwam het handboek Prettige Plekken uit met ontwerp- en planningsrichtlijnen voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samen spelen is nog lang niet in elke gemeente mogelijk

29 sep om 11:51 uur

Een speelplek waar een kind in een rolstoel gewoon mee kan doen met de rest van de buurt: in bijna de helft van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heusden vervangt 150 speeltuintjes door ruim 100 beweeg- en ontmoetplekken

28 sep om 10:00 uur

Waar in Heusden nu nog speeltoestellen voor basisschoolkinderen op plat gemaaid gras staan, komen de komende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer dan verlichting: een huiskamergevoel op het voorplein van metrostation Slinge

25 sep om 11:00 uur

Het signaal vanuit de bewoners rondom metrostation Slinge in Rotterdam was al langere tijd hetzelfde: de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Scorecard koppelt theorie aan praktijk voor koele plekken in Rotterdam

24 sep om 11:00 uur

Koele plekken in de stedelijke buitenruimte zijn essentieel om hittestress te verminderen, maar de kennis om ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten zetten de voetganger steeds vaker op één, maar waar is de data?

23 sep om 11:05 uur

Steeds meer gemeenten omarmen het STOMP-principe en willen de voetganger centraal zetten. Toch ontbreekt vaak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimtemakersindex maakt BOSS concreet en toepasbaar

22 sep om 15:00 uur

"In gelul kun je niet wonen." Met die uitspraak zette de Amsterdamse oud-wethouder Jan Schaeffer ooit…

Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld nummer 4 van 2026 verschenen

22 sep om 08:11 uur

Straatbeeld heeft weer een mooi magazine uitgebracht: Straatbeeld 4. Deze editie staat traditiegetrouw in het…

Lees verder »