Expertcolumn Thijs van Spaandonk: Wat geven we door?

vrijdag 1 november 2024

In elke editie van Straatbeeld schrijft een expert een column over het desbetreffende thema van het magazine. In editie 4 van dit jaar aan het woord: Thijs van Spaandonk. Thijs van Spaandonk is architect en stedenbouwkundig ontwerper en mede-oprichter van Bright, een R&D laboratorium voor de leefomgeving. Hij was Ateliermeester van de City Deal Openbare Ruimte die op 25 april 2024 werd afgeslopen met de slotmanifestatie ‘Welkom in Integralië’.

 De openbare ruimte staat onder druk. De bevolking neemt toe en steden worden verder verdicht. Door het intensievere gebruik van onze steden slijt de openbare ruimte sneller. Met als gevolg: opengebroken straten die, zodra het werk eindelijk klaar is, even later weer openliggen, met bijbehorende ergernis van bewoners. Naast het permanente onderhoud van de stad moeten verschillende grote opgaven aangepakt worden. Klimaatadaptatie, energietransitie, de transitie naar een circulaire economie en het versterken van de biodiversiteit.  

Alles komt samen in een nu al volgepropte openbare ruimte. Geparkeerde auto’s concurreren met ruimte voor ontmoeting, warmtenetten met boomwortels en transformatorhuisjes met speelplekken. De complexiteit wordt vergroot doordat veel van de ruimteclaims een andere (probleem)eigenaar hebben: bewoners, gemeente, netbeheerders en leveranciers van gas, water, elektriciteit en warmte hebben allemaal een andere behoefte die veelal haaks op elkaar staan.  

Maar zonder een integrale aanpak blijven de verschillende actoren vechten om iedere centimeter openbare ruimte. Zonder een integrale aanpak neemt de graafschade alleen maar toe. Zonder een integrale aanpak wordt het beheer en onderhoud van de boven- en ondergrondse openbare ruimte onbetaalbaar. Zonder een integrale aanpak wordt de overlast voor bewoners alleen maar groter. Kortom, er zijn genoeg rationele argumenten te benoemen die een integrale aanpak van het ontwerp, de realisatie en het beheer en onderhoud van de boven- en ondergrondse openbare ruimte niet meer dan logisch maken.  

Maar ik wil aan de reeks rationele argumenten ook nog een andersoortig argument toevoegen. Afgelopen maart sprak ik een collega stedenbouwkundige uit Wellington, Nieuw-Zeeland. Ook daar is er een noodzaak voor een integrale aanpak van de openbare ruimte vanwege de drukte in de ondergrond en uiteraard het sluimerende risico van een een mogelijke aarbeving. Maar hij vertelde dat er nog iets anders speelt bij het werken in de stedelijke ondergrond. De ondergrond is namelijk de plek waar de vorige generaties in ter aarde zijn gesteld. Het graven in de stedelijke ondergrond brengt dus ook het risico met zich mee de laatste rustplaats van de voorouders te verstoren. Het begrip graafrust krijgt daarmee een hele andere betekenis.  

Wellicht heeft de ondergrond voor Nederlanders niet de spirituele betekenis die het voor de Maori heeft, waarbij de ondergrond ons in het hier en nu verbindt met vorige generaties. Maar ik denk dat het besef dat de stedelijke openbare ruimte iets is dat we doorgeven aan volgende generaties in het nuchtere Nederland kan helpen de rationele argumenten voor een integrale aanpak te voorzien van een ethisch kader. We gunnen onze kinderen toch alleen het allerbeste?  

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Maatwerk voor lichtmasten in Diepenheim

2 mrt om 10:46 uur

Diepenheim is een van de acht Middeleeuwse steden van Twente. Een bijzonder plekje met een bijzondere…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw: de 'Trapesa' baksteen

2 mrt om 09:35 uur

Struyk Verwo Infra heeft haar assortiment uitgebreid met de introductie van de parksteen ‘Trapesa’. De ‘Trapesa…

Lees verder »
descriptionArtikel

Flexibel en duurzaam afvalbeheer met de Lixo-serie

2 mrt om 09:15 uur

Een hoogwaardige inrichting van de openbare ruimte vraagt om afvaloplossingen die duurzaam, robuust én flexibel…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eerste editie van Straatbeeld van 2026 verschenen!

27 mrt om 09:49 uur

De eerste editie van Straatbeeld in 2026 is uit! Dit nummer staat in het teken van klimaat, water en groen en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Verplaatsbare bomen geven Apeldoornse binnenstad een groenere uitstraling

16 mrt om 08:00 uur

In Apeldoorn zijn onlangs de eerste negen verplaatsbare bomen in de binnenstad geplaatst. De flexibele bomen in…

Lees verder »
flash_onNieuws

Speelvriendelijke buitenruimte staat centraal op BOSSdag op 26 maart

6 mrt om 11:49 uur

Met onder andere een keynote van auteur Vincent Luyendijk en de lancering van het visiedocument Ideale…

Lees verder »
flash_onNieuws

Amsterdam brengt kansen voor koelere straten in kaart

6 mrt om 08:55 uur

Amsterdam heeft een nieuw instrument om hittestress in de openbare ruimte aan te pakken. De Koele Groene…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht vernieuwt Handboek Openbare Ruimte

4 mrt om 08:45 uur

De gemeente Utrecht presenteerde onlangs een nieuw Handboek Openbare Ruimte dat de inrichting van straten,…

Lees verder »