In een binnentuin regent het ook

dinsdag 12 september 2023
Binnentuinen en groene patio's bij woon- en kantoorgebouwen zijn een waardevolle toevoeging aan de openbare ruimte. Ze hebben een verkoelend en geluiddempend effect en bieden een plek om te ontmoeten, te ontstressen en te genieten van de natuur.

Een binnentuin bevordert ook de biodiversiteit in de stad en maakt deze een stukje groener. Vaak is in het ontwerpplan van het gebouw geen rekening gehouden met de aard van het aan te leggen groen en met het bijbehorende regenwatermanagement. Dat is wel zo belangrijk, want in een binnentuin regent het ook.

Rijks Hoogere Burgerschool

Bij de verbouwing van De Rijks Hoogere Burgerschool in Meppel van utiliteitsgebouw naar appartementencomplex is daar vanaf het begin wel rekening mee gehouden in het ontwerp. Het monumentale schoolpand uit 1881 werd gerenoveerd en omgebouwd tot een complex met luxe appartementen. Schagen Infra heeft het pand met respect voor de originele details verbouwd. De gevels zijn gerestaureerd en de binnenruimten zijn opnieuw ingedeeld. Ook is een nieuwe binnentuin aangelegd. De afwatering op deze locatie is verzorgd door HAURATON.

Waarom is een afwateringssysteem in binnentuinen zinvol?

  • Binnentuinen zijn vaak gesloten ruimtes, waardoor het regenwater niet goed weg kan lopen. Dit kan leiden tot wateroverlast, met schade aan bestrating, gevels en planten tot gevolg.
  • Water dat blijft staan kan zorgen voor gladheid door bevriezing of algenvorming
  • Een gecontroleerd grondwaterpeil kan verzakking aan de bestrating voorkomen.

Strakke en toch traditionele gootlijnen

Het gekozen afwateringssysteem in het monumentenpand is RECYFIX PRO, omdat het een oplossing is voor zowel de functionele als de esthetische eisen uit het ontwerp. De lijngoten omlijnen precies de overgang van het onoverdekte gedeelte en de buitenste overdekte bebouwing Dit robuuste en toch flexibele kunststof afwateringssysteem kan gecombineerd worden met tal van afdekkingen. De gootelementen zijn volledig recyclebaar en bestand tegen grote temperatuurverschillen van – 50 °C tot + 80 °C. Het geheel is voorzien van gietijzeren lengtestaafroosters. Het resultaat is een authentieke en toch strakke gootlijn die past bij het karakter van het gebouw.

Lees meer >>

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ecologisch bermbeheer groeit snel, maar vraagt om slimme samenwerking

5 mei om 10:34 uur

Kilometers bermen vol bloemen, insecten en leven: het klinkt eenvoudig, maar de praktijk is weerbarstiger.…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onzichtbare verkoeling langs de Nieuwe Mark

24 apr om 09:10 uur

De heringerichte Nieuwe Mark in Breda krijgt een bijzondere toevoeging: een vrijwel onzichtbaar…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht zoekt ontwerpers voor nieuwe uitstraling elektriciteitshuisjes

23 apr om 08:38 uur

Utrecht start een ontwerpwedstrijd voor een nieuwe uitstraling van elektriciteitshuisjes in de binnenstad. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »