Smart City, Smart Mobility, Smartphone vragen om Smart Choices

dinsdag 29 maart 2022
timer 3 min
Heden ten dagen wordt alles gemeten en uitgedrukt in cijfers en euro’s. Rondje 29,04 sec, 812 bezette ziekenhuisbedden, 6,3 procent meer ongevallen, een auto van een ton en een huis van een half miljoen. Helaas wordt ook veel beleid bepaald op basis van cijfers in plaats van wat goed is voor mens en natuur.

Column: Ton Kooymans, Dutch Bike Parking Academy  

Met IoT kunnen we ‘dingen’ in de openbare ruimte signaleren, monitoren, meten en vervolgens op basis van deze data actie ondernemen en beleid maken. Regelen van verkeersstromen, meten van CO2-uitstoot, besparen op energiegebruik, efficiënter onderhoud en dergelijke.

Ik hoorde dat er in Den Haag driftig gelobbyd wordt een subsidie binnen te halen voor het samenstellen van een database van alle Nederlandse verkeersborden. Dit zou onder andere het beheer en de verkeersveiligheid ten goede komen. Ben ik de enige die zich dagelijks stoort aan de Nederlandse bebordingsziekte?  Er is geen plek meer te vinden in de openbare ruimte of er staat wel een bord. Bij iedere parkeerautomaat staat een bord ‘parkeerautomaat’ (Echt hoor, let er maar op!) en een bord ‘parkeerplaats’ vergezeld van een bord ‘parkeerzone’. Ter completering ook nog en P-aanduiding op de bestrating. Alle fietspaden zijn, nota bene na ieder kruispunt, voorzien van een bord ‘fietspad’, ‘verboden te bromfietsen’, ‘knooppuntroute’ en ‘fietsroute’. En om ieder risico op aansprakelijkheid te voorkomen ook nog de borden: ‘wildrooster’, ‘overstekend vee’, ‘fietsdrempel‘ en ga zo maar door. Honderdduizenden door verschillende organisaties  geplaatste borden op afzonderlijke vervuilende thermisch verzinkte palen. Het mag wat kosten en dat doet het ook. 

Mocht voornoemde subsidie worden toegekend bij deze een vriendelijk verzoek om bij de inventarisatie alle onnodige, dubbele, onleesbare, achterhaalde, onduidelijke, beschadigde en slecht geplaatste borden per direct te verwijderen en de resterende borden te combineren op een minimum aantal palen. Dat levert pas echte besparingen op. Financieel: een overzichtelijker en goedkopere database, minder onderhoud- en beheerkosten en een schat aan waardevol ‘oud ijzer’. Tata Steel kan weken dicht! Milieutechnisch: minder vervuiling ten gevolge van productie, transport en plaatsing van vervuilende thermisch verzinkte borden en palen. En ‘last but not least’. Visueel: een enorme afname van horizonvervuiling in onze zo te koesteren schaarse openbare ruimte. 

Overigens is het hele fenomeen bewegwijzering al lang ingehaald door de informatie die tot ons komt via smart mobility en smartphone. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Vernieuwd Lage Bergse Bos verbindt natuur en recreatie

1 jun om 08:44 uur

Het Lage Bergse Bos is een populair recreatiegebied bij Rotterdam, met afwisseling van bos, open weides en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo helpt handreiking gemeenten bij transformatie naar beweegvriendelijke naoorlogse wijken

24 jun om 11:42 uur

Integreren van beweegvriendelijkheid in de herontwikkeling van naoorlogse wijken, dat is niet eenvoudig en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rioolprobleem aan basis van leefbare Heinsbergerweg Roermond

15 jun om 09:08 uur

Wat begon als een noodzakelijke vervanging van het riool groeide uiteindelijk uit tot een complete…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lichtmasten voor Kurhaus ademen geschiedenis van Scheveningen

8 jun om 14:10 uur

De acht nieuwe lichtmasten op de Middenboulevard in Scheveningen zijn geen gewone lantaarnpalen. Ontworpen door…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen hoogwerker meer nodig dankzij digitaal proefschijnen met photogrammetry

4 jun om 08:25 uur

Traditioneel proefschijnen is kostbaar, tijdrovend en logistiek complex. Nico de Kruijter ontwikkelde een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een bankje op de stoep als wapen tegen eenzaamheid

3 jun om 08:07 uur

Eenzaamheid is een van de grootste sociale uitdagingen van deze tijd. Bijna de helft van alle volwassenen…

Lees verder »