Natte voeten na hoosbui? BlueLabel laat de risico’s zien

maandag 6 augustus 2018
timer 2 min
BlueLabel is een waterkwetsbaarheidscan ontwikkeld door Achmea, Royal HaskoningDHV en Nelen & Schuurmans. De scan geeft burgers en gemeenten inzicht in wateroverlast als gevolg van hoosbuien. In totaal zijn bijna 8 miljoen bedrijfspanden, wegen en woningen in kaart gebracht.

Voor heel Nederland is in kaart gebracht of er tijdens hoosbuien een kans bestaat dat er water in huizen of bedrijfspanden kan stromen. Daarbij is uitgegaan van een extreme bui waar in zeventig minuten 93 millimeter regen valt. In totaal kregen bijna acht miljoen panden een label dat aangeeft hoe groot de kans is op wateroverlast. Uit deze kaart blijkt dat vooral mensen in Zuid-Limburg en de glooiende gebieden zoals de omgeving van Nijmegen, een verhoogd risico lopen op ondergelopen kelders. Ook de vier grote steden zijn kwetsbaar. Door het vele asfalt en stenen kan de regen daar maar moeilijk wegstromen.

Hellend gebied extra kwetsbaar

"Je ziet dat hellend gebied extra kwetsbaar is voor wateroverlast", vertelt BlueLabel-expert Hanneke Schuurmans aan de NOS. "In heuvelachtige gebieden stroomt het water tijdens heftige buien vanaf de heuvels naar de laagstgelegen gebieden. Als daar woningen of gebouwen staan, is de kans op wateroverlast daar het grootst."

Woningen, wegen en bedrijfspanden zijn dus in kaart gebracht voor BlueLabel. Ieder gebied krijgt een label. Een E-label betekent dat de kans op wateroverlast erg groot is, bij een A-label is de kans het kleinst. BlueLabel wil op deze manier werken aan bewustwording. Door een aanpak te creëren gebaseerd op samenwerking kan het probleem klimaatverandering worden aangepakt vinden ze.

Maatregelen om wateroverlast tegen te gaan 

Er zijn voor particulieren, bedrijven en gemeenten een aantal eenvoudige maatregelen te nemen waardoor het risico op wateroverlast kan verminderen. In tuinen de tegels vervangen door groen is daar één van. Daarnaast wordt er aangeraden om regenwater op te vangen in een waterton of een vijver. Ook het aanbrengen van een groen dak op een huis of een schuurtje vermindert het risico.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Het ambitieweb als kompas bij waardegedreven werken in Nijmegen 

17 jul om 10:47 uur

De ruimte in Nederlandse steden raakt op. Waar gemeenten vroeger nog op braakliggende grond konden bouwen, gaat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe fietspadelementen redden monumentale beukenlaan in Rheden

16 jul om 11:01 uur

Een schitterende laan vol beukenbomen, maar een fietspad dat steeds hobbeliger werd - dat was de situatie op de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Jesse Tromp

6 jul om 07:36 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam maakt werk van veiligheid in onderdoorgangen

2 jul om 09:04 uur

Donkere onderdoorgangen, lange zichtlijnen zonder ontsnappingsmogelijkheden en verblindende verlichting: voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »
flash_onNieuws

Zwolle licht drie historische iconen opnieuw aan

10 jun om 12:02 uur

Studio DL gaat de Peperbus, de Sassenpoort en het stadhuis van Zwolle voorzien van een nieuw lichtontwerp.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lichtmasten voor Kurhaus ademen geschiedenis van Scheveningen

8 jun om 14:10 uur

De acht nieuwe lichtmasten op de Middenboulevard in Scheveningen zijn geen gewone lantaarnpalen. Ontworpen door…

Lees verder »