Nijmegen start onderzoek naar luchtkwaliteit Waalkade

woensdag 11 april 2018
timer 2 min
Nijmegen gaat data verzamelen over de luchtkwaliteit aan de Waalkade. Een netwerk van acht sensoren meten fijnstof en geluid van de afgemeerde schepen. Hiermee wil de gemeente Nijmegen een goed beeld krijgen van het effect van het gebruik van de elektriciteitsvoorziening voor schepen op de Waalkade (walstroominstallatie).

Het is voor het eerst in Nederland dat hier onderzoek naar wordt gedaan. Tegelijkertijd wil de gemeente Nijmegen ook de luchtkwaliteit verbeteren. Daarom wordt er als experiment een fijnstofafvanger geplaatst.

Scheepvaart

Per jaar meren zo’n 1500 schepen af aan de Waalkade. Daarvan zijn er 600 cruiseschepen. Deze cruiseschepen gebruiken veel elektriciteit als ze zijn afgemeerd. Soms wordt het eigen aggregaat gebruikt, maar meestal maakt het schip gebruik van de walstroomvoorziening. Het meetnet moet de gemeente inzicht gaan geven welk effect het gebruik van walstroom heeft op de omgeving. Uiteindelijk moeten alle verzamelde gegevens meer inzicht geven en daarmee de gemeente helpen om de omgevingskwaliteit van de Waalkade te verbeteren.

Fijnstofvanger

Volgens de leverancier creëert de fijnstofvanger Pamares een ‘bel’ van schone lucht rondom het systeem met een diameter van 12 meter in deze buitenluchtsituatie, ongeacht de soort en mate van vervuiling. Het verbruikt slechts 18 Watt. Het is voor het eerst dat dit systeem wordt toegepast in een open omgeving met veel scheepvaart. Exact ditzelfde systeem is effectief gebleken in afgesloten ruimtes (stallen). Daar worden momenteel percentages fijnstofafvangst van 50 tot 85 procent behaald.

Congres Ports and the City

Nijmegen Green Capital en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat organiseren in samenwerking met Acquire Publishing op 12 en 13 april het internationaal congres Ports and the City. Dit congres is de aanleiding voor het installeren van het meetnet.

 

Het meetnet blijft tot het eind van het jaar actief. De gegevens worden doorlopend ververst en zijn openbaar toegankelijk via de site nijmegen.nl/meetnetwaalkade. Vanwege analyse van meetresultaten zijn de eerste conclusies pas na enkele maanden te trekken.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Groen is geen franje: waarom stadsnatuur je brein verandert

11 aug om 09:00 uur

Veel wijst erop dat stadsnatuur een positief effect heeft op de gezondheid en het welbevinden van mensen. Toch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ouderkerk aan de Amstel verruilt asfalt voor twee levendige pleinen

10 aug om 12:00 uur

Een supermarkt die wil uitbreiden. Een dorpscentrum dat al jaren te veel in het teken staat van auto's en te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Veilige masten beginnen bij een goede inspectie en meting

4 aug om 11:33 uur

Iedere dag lopen we er onderdoor, naast of langs — zonder erbij stil te staan. Openbare verlichtingsmasten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonder goed beheer verdwijnt toegankelijkheid

3 aug om 11:00 uur

In elke editie van Straatbeeld werpt Denise Janmaat van het Nederlands Instituut voor Toegankelijkheid haar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hellendoorn maakt van bezuiniging een beweegvriendelijke visie

29 jul om 09:00 uur

Een enorme vervangingsgolf van verouderde speeltoestellen, maar geen budget om die op te vangen. Voor de…

Lees verder »
descriptionArtikel

CityHealth helpt gemeenten bij vergroening

28 jul om 10:00 uur

Klimaatadaptatie, waterberging, hittestress, biodiversiteit: vergroening van binnenstedelijke gebieden staat…

Lees verder »
descriptionArtikel

AI kijkt, de beheerder beslist: Wassenaar zet AI in voor slimmer beheer

27 jul om 09:00 uur

Een oude kaart met invasieve soorten aan de muur van het stadhuis van Wassenaar. Rob Smit en Kambiz Elmi…

Lees verder »
descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »