Nijmegen start onderzoek naar luchtkwaliteit Waalkade

woensdag 11 april 2018
timer 2 min
Nijmegen gaat data verzamelen over de luchtkwaliteit aan de Waalkade. Een netwerk van acht sensoren meten fijnstof en geluid van de afgemeerde schepen. Hiermee wil de gemeente Nijmegen een goed beeld krijgen van het effect van het gebruik van de elektriciteitsvoorziening voor schepen op de Waalkade (walstroominstallatie).

Het is voor het eerst in Nederland dat hier onderzoek naar wordt gedaan. Tegelijkertijd wil de gemeente Nijmegen ook de luchtkwaliteit verbeteren. Daarom wordt er als experiment een fijnstofafvanger geplaatst.

Scheepvaart

Per jaar meren zo’n 1500 schepen af aan de Waalkade. Daarvan zijn er 600 cruiseschepen. Deze cruiseschepen gebruiken veel elektriciteit als ze zijn afgemeerd. Soms wordt het eigen aggregaat gebruikt, maar meestal maakt het schip gebruik van de walstroomvoorziening. Het meetnet moet de gemeente inzicht gaan geven welk effect het gebruik van walstroom heeft op de omgeving. Uiteindelijk moeten alle verzamelde gegevens meer inzicht geven en daarmee de gemeente helpen om de omgevingskwaliteit van de Waalkade te verbeteren.

Fijnstofvanger

Volgens de leverancier creëert de fijnstofvanger Pamares een ‘bel’ van schone lucht rondom het systeem met een diameter van 12 meter in deze buitenluchtsituatie, ongeacht de soort en mate van vervuiling. Het verbruikt slechts 18 Watt. Het is voor het eerst dat dit systeem wordt toegepast in een open omgeving met veel scheepvaart. Exact ditzelfde systeem is effectief gebleken in afgesloten ruimtes (stallen). Daar worden momenteel percentages fijnstofafvangst van 50 tot 85 procent behaald.

Congres Ports and the City

Nijmegen Green Capital en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat organiseren in samenwerking met Acquire Publishing op 12 en 13 april het internationaal congres Ports and the City. Dit congres is de aanleiding voor het installeren van het meetnet.

 

Het meetnet blijft tot het eind van het jaar actief. De gegevens worden doorlopend ververst en zijn openbaar toegankelijk via de site nijmegen.nl/meetnetwaalkade. Vanwege analyse van meetresultaten zijn de eerste conclusies pas na enkele maanden te trekken.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

9 jan om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
flash_onNieuws

Succesvolle vergroeningsubsidie in Arnhem verlengd

4 jan om 10:53 uur

Een groot deel van de buitenruimte is in particuliere handen. Via burgerparticipatie hopen veel Nederlandse…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim betalen voor energie: eenvoudige, eerlijke en duurzame marktstroom

22 dec 2025

Markten en evenementen vragen om betrouwbare en efficiënte stroomvoorziening.  Seijsener Techniek biedt slimme…

Lees verder »
descriptionArtikel

Intensief maaien: accukracht die brandstofmotoren evenaart

19 dec 2025

Professionals in groenbeheer en openbare ruimte weten: voor het zwaardere werk is alleen het beste goed genoeg…

Lees verder »
flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec 2025

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »