Industriëel verleden komt tot leven in Tampere

dinsdag 27 januari 2015
timer 3 min
In Tampere (FI) is het industriële verleden van de stad overal zichtbaar. Rough&Ready Kringbanken zijn misschien nog nooit zo op hun plek geweest als hier. Het cirkcelpatroon, de grove balkmaat, het robuuste CorTen staal.

De derde stad van Finland is gelegen op een landengte tussen twee grote meren die worden verbonden door de Tammerkoski rivier. De stad is genesteld in licht heuvelachtig gebied, omringd door water. De vroegere 18 meter hoge watervallen in de rivier die dwars door het centrum loopt, zijn getemd door dammen en waterkrachtcentrales. De kracht van het water heeft van Tampere een belangrijke industriestad gemaakt, de grootste inlandse stad van Scandinavië.

Het industriële verleden van de stad strekt zich uit langs de oevers van de Tammerkoski. De stad is groot geworden door de textielindustrie die er voor zorgde dat de stad aan het eind van de 19e eeuw razendsnel uitgroeide tot het "Manchester van het Noorden". De drie energiecentrales in het centrum van de stad, allemaal nog in werking, vormen het decor voor gezellige terassen en met zorg vormgegeven openbare ruimte.

In 2014 schreef de stad Tampere een prijsvraag uit voor herinrichting van het Vuolteentori plein. Een oude markt langs het water gelegen in het verlengde van een van de stadsparken, gesitueerdtussen twee voetgangersbruggen over de rivier. Het is een druk plein met terassen en een belangrijke wandel- en fietsroute door het centrum. Näkymä Landschapsarchitecten uit Helsinki maakte het winnende ontwerp.

Näkymä heeft zich laten inspireren door de textielhistorie, de garenspoelen hebben de het ontwerp van het plein geïnspireerd. Het patroon van cirkels (de spoelen) is opgenomen in de bestrating, dat aan de ene zijde wordt begrensd door de kade en aan de andere zijde door een keerwal die zich om de spoelen heen vormt. De rondlopende wanden vangen een hoogteverschil op en zijn een scheiding tussen het  plein en de terassen die zich uitstrekken tot aan deze rand.

De Rough&Ready (R&R) Kringbanken sluiten naadloos aan op het ontwerp; een tweede laag cirkels met eenzelfde diameter dat zweeft boven het maaiveld. De grove balkmaat en CorTen jukken passen goed in de industriële context. Op de keerwanden zijn Solid Curved Top Seats geplaatst. Door de onderlinge samenhang in de Collectie van Streetlife is het makkelijk meubilair uit de R&R en Solid series te combineren. De bomen op het plein worden beschermd door CorTen Boombeschermers en -roosters met het Casual Dots patroon. De vorm van de boomroosters is niet toevallig gekozen bij de bestrating. In het 'Spoelenpatroon' zijn ronde roosters toegepast, in de bestrating van het hoger gelegen deel is er voor vierkante roosters gekozen. De CorTen Fietsbeugels maken het geheel af.

Bezoek de geheel vernieuwde website van Streetlife voor de complete Collectie en laat u inspireren.

Meer artikelen met dit thema

Flamingo: omdat je fiets geen avonturen zoekt

16 jan om 13:59 uur

Veilig en efficiënt fietsparkeren is essentieel op plekken waar fietsen vaak onbeheerd achterblijven. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Passerelle geeft Zwolle nieuwe verblijfsplek boven het spoor

13 jan om 11:45 uur

Zwolle investeert fors in nieuwe stadsdelen, met name in de Spoorzone ten zuiden van het station. Om…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuw stadsdeel 't Zoet Breda: van industrieterrein naar bruisende leefomgeving

8 jan om 11:34 uur

'Een plek waar historie, ambitie en toekomst samenkomen. Waar hoogstedelijkheid, wonen, werken, groen en …

Lees verder »
flash_onNieuws

Arnhemse Park Beekdal wordt plek voor sport, natuur en recreatie

8 jan om 11:08 uur

Het Arnhemse Park Beekdal krijgt steeds meer vorm. Het gebied tussen de wijken Angerenstein, Geitenkamp en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panoramabanken Zaanse Helden fraai voorbeeld van maatwerk

7 jan om 11:07 uur

Hoe maak je van een grote daktuin, die onderdeel is van een groene wandelroute, ook een plek om te verblijven?…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toegang tot openbaar sanitair niet als zwakke schakel, maar als recht voor iedereen

30 dec 2025

In een land dat fietsen en buitenleven stimuleert, blijft toegang tot openbare toiletten een zwakke schakel. In…

Lees verder »