Nieuwe leidraad maakt openbare ruimte toegankelijk voor iedereen

dinsdag 24 februari 2026

Een nieuwe leidraad van CROW helpt wegbeheerders en beleidsmakers bij het ontwerpen, inrichten en beheren van de openbare buitenruimte, zodat die voor iedereen goed te gebruiken is. Hierbij staat centraal dat mensen met en zonder beperkingen zich zonder hindernissen kunnen verplaatsen en op eigen kracht kunnen deelnemen aan het maatschappelijke verkeer. 

De ‘leidraad toegankelijkheid’ is een actualisatie van de richtlijn uit 2014, aangejaagd door maatschappelijke ontwikkelingen en nieuwe kennis in het vakgebied. Verschillende overheidslagen, ov-bedrijven en belangenorganisaties werkten samen aan de herziening, die toepasbaar is gemaakt door koppelingen te leggen met gebiedstypen, doelgroepen en processtadia. Zo kunnen wegbeheerders maatwerk leveren in verschillende situaties.

De publicatie brengt recente inzichten samen en geeft praktische handvatten om beleid en uitvoering beter op elkaar af te stemmen. Met concrete richtlijnen kunnen gebieden en voorzieningen zoals looproutes, bushaltes en parkeerplaatsen toegankelijker worden ingericht.

Zelfredzaamheid en zelfstandige mobiliteit vormen de basis van de leidraad: als de buitenruimte logisch is ingericht en informatie over routes duidelijk is, kunnen mensen gemakkelijker hun weg vinden. Dit draagt bij aan een openbare ruimte die niet alleen functioneel is, maar ook uitnodigend en inclusief voor een breed scala aan gebruikers. De leidraad bevat naast richtlijnen ook links naar webinars en extra achtergronden, bedoeld om kennisdeling en toepassing in de praktijk te stimuleren.

Bron: CROW

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuw: de 'Trapesa' parksteen

2 mrt om 08:57 uur

Struyk Verwo Infra heeft haar assortiment uitgebreid met de introductie van de parksteen ‘Trapesa’. De ‘Trapesa…

Lees verder »
flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »
eee
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Nina Zandbergen

9 apr om 12:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Verkeersveilige schoolomgevingen vragen om meer dan een drempel

9 apr om 11:26 uur

Hoe richt je een schoolomgeving zo in dat kinderen zich veilig kunnen verplaatsen én gedrag daadwerkelijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer bomen én kabels: zo houd je de ondergrond in balans

7 apr om 09:00 uur

De ondergrond raakt steeds voller. Gemeenten willen meer bomen voor klimaatadaptatie en leefkwaliteit, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe 'groene hartslag' brengt de Veluwe terug in Ede

3 apr om 09:00 uur

Het centrum van Ede kreeg in het verleden te maken met toenemende leegstand, mede door uitbreiding en de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amersfoort laat bomen meegroeien met de stad

1 apr om 10:08 uur

Amersfoort is een groene en boomrijke stad en wil dat graag zo houden. In de vernieuwde Bomenleidraad laat de…

Lees verder »