Belgisch project wint Streetlife Design Competitie

maandag 27 maart 2023
Het Belgische team bestaande uit architect Aikaterini Ntavou en landschapsarchitect Laura Peralta won met het project “Rebirth: a foods’s tale” de allereerste editie van de Streetlife Design Competition, een samenwerking tussen Streetlife en Landezine. Het winnende project slaagt erin een verwaarloosde buurt in Brussel nieuw leven in te blazen en kan als pilot dienen voor een groter masterplan, vond de jury.

De verkiezing

Op vrijdagavond 24 maart 2023 presenteerden de twaalf geselecteerde teams tijdens de finale hun project voor de jury en het publiek. Doel van de ontwerpwedstrijd was het onder de aandacht brengen van het vak landschapsarchitectuur onder jonge ontwerpers van verschillende disciplines. Dit werd gestimuleerd, door de deelnemers te vragen een team samen te stellen met gemengde disciplines in het creatieve veld. Binnen het thema “Lost Sites” werd gevraagd een locatie te herwaarderen, waarbij naast het landschappelijke vraagstuk ook een ander, zelfgekozen, maatschappelijk probleem.

De vakjury selecteerde uit de meer dan zeventig inzendingen twaalf projecten voor de shortlist. Tijdens de live finale show hebben de genomineerde teams hun projecten gepresenteerd in een korte pitch. Onder de aanwezigen waren afgevaardigden van gerenommeerde landschapsbureaus, diverse landschapsinstituten en -verenigingen en nationale en internationale vakbladen.

Streetlife Design competition
Design van het winnende project

De winnaars

Het juryrapport schrijft over het winnende project: Rebirth: A Food’s Tale is een 'lost site' in Anderlecht die er in slaagt een verwaarloosde buurt nieuw leven in te blazen en als pilot kan dienen voor een groter masterplan. Het ontwerp combineert met succes stedelijke voedselproductie met de inclusieve samenleving en, in breder perspectief, herstelt het de verbinding met het water en creëert het nieuwe openbare ruimte. De met elkaar verweven doelen worden in een esthetisch sterk plan bereikt. Het team ziet een andere toekomst op kleine schaal en stelt nieuwe gebruiksmogelijkheden voor. Tegelijkertijd creëert het een vruchtbare en uitnodigende ruimte voor sociale interactie en een platform voor biodiversiteit. Het project neemt een voorvechtersrol in voor het creëren van bewustwording over voedselproductieprocessen en een gezonde stedelijke omgeving en illustreert een uitnodigend en inspirerend kader.

De tweede prijs ging naar het project “The Golden Connection” waarin een site in Porto (PT) wordt aangepakt door Alex Pontes de Albuquerque, Isabelle Caroline de Freitas, Mayara Ledo Mendes en Mariana Coelho Andrade Horta, studenten landschapsarchitectuur. De derde prijs is voor Steffy Chammanikkodath, Lucie Delacoste en Federico Marchese, studenten landschapsarchitectuur en architectuur uit Rome (IT) voor hun project “RESURFACING – designing with instability”. 

Er waren ook drie eervolle vermeldingen voor projecten in Dublin, Londen en Den Haag. De Haagse inzending betrof het project Gas o Green. Naast de eer gingen de zes winnende teams ook naar huis met een mooie geldprijs.

Tweede editie

Deze succesvolle eerste editie zal over twee jaar ongetwijfeld een vervolg krijgen, gemotiveerd door de wereldwijde opgave voor het creëren van een meer groene, leefbare en klimaatbestendige omgeving. Deze competitie moedigt jong talent aan door middel van kritische opgaven in het werkveld landschapsarchitectuur een positieve impact te maken.

Meer informatie over de winnaars en hun projecten vind je op de website streetlifedesigncompetition.com.

Streetlife Design competition
De winnaars in het zonnetje

 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Verplaatsbare bomen geven Apeldoornse binnenstad een groenere uitstraling

12 mrt om 08:00 uur

In Apeldoorn zijn onlangs de eerste negen verplaatsbare bomen in de binnenstad geplaatst. De flexibele bomen in…

Lees verder »
flash_onNieuws

Speelvriendelijke buitenruimte staat centraal op BOSSdag op 26 maart

6 mrt om 11:49 uur

Met onder andere een keynote van auteur Vincent Luyendijk en de lancering van het visiedocument Ideale…

Lees verder »
flash_onNieuws

Amsterdam brengt kansen voor koelere straten in kaart

6 mrt om 08:55 uur

Amsterdam heeft een nieuw instrument om hittestress in de openbare ruimte aan te pakken. De Koele Groene…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht vernieuwt Handboek Openbare Ruimte

4 mrt om 08:45 uur

De gemeente Utrecht presenteerde onlangs een nieuw Handboek Openbare Ruimte dat de inrichting van straten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw: de 'Trapesa' baksteen

2 mrt om 08:57 uur

Struyk Verwo Infra heeft haar assortiment uitgebreid met de introductie van de parksteen ‘Trapesa’. De ‘Trapesa…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab fietspad biedt tijdelijke, duurzame oplossing bij HSL-project Rijpwetering

26 feb om 09:00 uur

Een innovatief en circulair fietspad langs een hogesnelheidslijn? In het Zuid-Hollandse Rijpwetering is het nu…

Lees verder »