Fries Akwadukt loopt voorop met dynamische verlichting

woensdag 6 december 2017
timer 2 min
Om de verkeersdoorstroming naar en vanuit de stad te verbeteren en veiliger te maken, is de Drachtsterweg vervangen door het 'M.C. Escher Akwadukt'. Slimme dynamische verlichting zorgt voor een gelijkmatig lichtbeeld en goed zicht op de weg.

De gemeente Leeuwarden, provincie Fryslân en Rijkswaterstaat werken aan bereikbaarheid. Omdat de Drachtsterbrug veel verkeershinder gaf wanneer hij open stond, is deze vervangen door het M.C. Escher akwadukt. Nu het verkeer onder het water door rijdt, is de doorstroming prima, zelfs in de spits. De kruising Zuiderburen/Hempens-Teerns - Goutum is veranderd in een viaduct met twee rotondes, de Aldlân-Oost en Aldlân-West zijn met elkaar verbonden door een viaduct en richting Hemriksein ter hoogte van Wiarda is een fiets- en sloepenonderdoorgang gebouwd.

Dynamische verlichting

In opdracht van Heijmans Wegen en provincie Fryslân heeft Luminext de verlichting van het aquaduct, de beide rotondes en het viaduct voorzien van dynamische verlichting. Om het licht te dimmen zijn de 250 armaturen voorzien van OLC’s (Outdoor Lamp Controllers). Er is een dimschema ingesteld om in de nachtelijke uren het lichtniveau te verlagen om zo energie te besparen.

 

De verlichting in de tunnelbak is voorzien van speciale aquaductinstellingen. Door de verschillende lichtsterkten in de tunnel ontstaat zowel 's nachts als overdag een prettig en gelijkmatig lichtbeeld. Hierdoor hebben weggebruikers niet het gevoel een donker gat in te rijden; automobilisten en fietsers houden zowel binnen als buiten de tunnel altijd goed zicht.

Veilig gevoel

Met de dynamische LED verlichting bespaart de gemeente Leeuwarden energie en wordt de CO2 uitstoot verminderd. Door op het gewenste niveau te verlichten wanneer het nodig is, genieten fietsers en automobilisten van goed zicht en dat geeft een veilig gevoel op weg van A naar B.  De verlichting wordt op afstand beheerd en bestuurd door de Luminizer telemanagement software van Luminext. handig zijn de automatische storingsmeldingen bij een defecte lamp. De beheerder kan hierdoor direct de reparatie in gang zetten, zodat het licht snel weer brandt.

 

In de laatste fase van dit project wordt de Drachtsterbrug gesloopt. Zodra ook de groenvoorziening op orde is in december, wordt het project afgerond.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »
flash_onNieuws

Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp nu ook online beschikbaar

11 mei om 13:42 uur

Het Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp (OGLO) is nu online beschikbaar. De publicatie is een initiatief van…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »