Fries Akwadukt loopt voorop met dynamische verlichting

woensdag 6 december 2017
timer 2 min
Om de verkeersdoorstroming naar en vanuit de stad te verbeteren en veiliger te maken, is de Drachtsterweg vervangen door het 'M.C. Escher Akwadukt'. Slimme dynamische verlichting zorgt voor een gelijkmatig lichtbeeld en goed zicht op de weg.

De gemeente Leeuwarden, provincie Fryslân en Rijkswaterstaat werken aan bereikbaarheid. Omdat de Drachtsterbrug veel verkeershinder gaf wanneer hij open stond, is deze vervangen door het M.C. Escher akwadukt. Nu het verkeer onder het water door rijdt, is de doorstroming prima, zelfs in de spits. De kruising Zuiderburen/Hempens-Teerns - Goutum is veranderd in een viaduct met twee rotondes, de Aldlân-Oost en Aldlân-West zijn met elkaar verbonden door een viaduct en richting Hemriksein ter hoogte van Wiarda is een fiets- en sloepenonderdoorgang gebouwd.

Dynamische verlichting

In opdracht van Heijmans Wegen en provincie Fryslân heeft Luminext de verlichting van het aquaduct, de beide rotondes en het viaduct voorzien van dynamische verlichting. Om het licht te dimmen zijn de 250 armaturen voorzien van OLC’s (Outdoor Lamp Controllers). Er is een dimschema ingesteld om in de nachtelijke uren het lichtniveau te verlagen om zo energie te besparen.

 

De verlichting in de tunnelbak is voorzien van speciale aquaductinstellingen. Door de verschillende lichtsterkten in de tunnel ontstaat zowel 's nachts als overdag een prettig en gelijkmatig lichtbeeld. Hierdoor hebben weggebruikers niet het gevoel een donker gat in te rijden; automobilisten en fietsers houden zowel binnen als buiten de tunnel altijd goed zicht.

Veilig gevoel

Met de dynamische LED verlichting bespaart de gemeente Leeuwarden energie en wordt de CO2 uitstoot verminderd. Door op het gewenste niveau te verlichten wanneer het nodig is, genieten fietsers en automobilisten van goed zicht en dat geeft een veilig gevoel op weg van A naar B.  De verlichting wordt op afstand beheerd en bestuurd door de Luminizer telemanagement software van Luminext. handig zijn de automatische storingsmeldingen bij een defecte lamp. De beheerder kan hierdoor direct de reparatie in gang zetten, zodat het licht snel weer brandt.

 

In de laatste fase van dit project wordt de Drachtsterbrug gesloopt. Zodra ook de groenvoorziening op orde is in december, wordt het project afgerond.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Breda heeft straks eerste rookvrije stadspark van Nederland

17 feb om 13:15 uur

Breda opent op 6 mei 2026 het rookvrije Seeligpark, dat wordt aangelegd op het terrein van de voormalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam koploper in circulaire openbare verlichting

16 feb om 12:22 uur

Rotterdam verandert haar openbare verlichting ingrijpend. Van traditionele armaturen naar slimme, led-armaturen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Leergang helpt beheerders schakelen tussen techniek en participatie

13 feb om 13:50 uur

Beheerders van de openbare ruimte staan voor steeds complexere opgaven. Technische kennis alleen is niet meer…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eenvoudiger evenementenbeheer in Bodegraven-Reeuwijk

12 feb om 09:00 uur

In de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds kort een slimme oplossing in gebruik om stroomvoorzieningen op het…

Lees verder »
flash_onNieuws

Haarlemmermeer wil fors investeren in openbare ruimte

10 feb om 13:58 uur

De openbare ruimte in Haarlemmermeer gaat de komende jaren flink op de schop. De gemeente wil samen met…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kunst van placemaking: van 'space' naar 'place'

9 feb om 08:00 uur

In de stad zijn er plekken waar niets lijkt te gebeuren – en plekken waar iedereen zich thuis voelt. Wat maakt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het schoolplein dat koelt, leert en verbindt

6 feb om 08:54 uur

Eline Ranshuysen ontving begin 2025 de Koudstaal Talent Award voor haar afstudeeronderzoek naar innovatieve en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Almelo stelt stedenbouwkundig plan nieuwe huiskamer van de stad vast

5 feb om 14:34 uur

De gemeenteraad van Almelo heeft eind januari het stedenbouwkundig plan voor de Stadskade officieel vastgesteld…

Lees verder »