Het Saxionplein in Enschede wordt een klimaatplein

donderdag 1 september 2022
Het begon ermee dat docent Civiele Techniek Kristoff Derveaux zich bij zijn start op de Saxion Hogeschool in Enschede afvroeg wat er bij een flinke plensbui met het water op het Saxionplein gebeurde. Vorig jaar kreeg hij de ruimte om met studenten en professionele partijen met het plein aan de slag te gaan.

Klimaatbestendig plein

"Toen ik bij het lectoraat Sustainable Areas and Soil Transitions ging werken, dacht ik: hier gaan we een project van maken", zegt Derveaux tegen Saxion.nl. Hij krijgt die mogelijkheid van Saxion en werkt samen met studenten, het lectoraat Duurzame leefomgeving en professionele partijen zoals Waterschap Vechtstromen, Aveco de Bondt, Stichting Pioneering en IAA Architecten een plan voor een duurzaam en klimaatbestendig plein uit.

Het is een plan met veel duurzame elementen, waarbij een totaal van 3600 m2 aan tegels wordt gehalveerd en er zo ruimte komt voor heel veel groen. De verharding die er wel is, is functioneel: als looppad of als toegang voor leveranciers of hulpdiensten. 

Derveaux: "Met de nodige bomen kunnen we schaduw creëren, zodat het minder warm wordt op het plein en met de juiste planten willen we de biodiversiteit verhogen. We zitten naast het Volkspark en als wij de juiste planten op ons plein hebben staan, trekken we een deel van de insecten, vlinders en vogels richting de stad."

Waterafvoer

De waterafvoer, waar het Derveaux allemaal om begon, is het belangrijkste onderdeel van de vernieuwing. Het 'eigen' water bijhouden en infiltreren op het plein, dat is de ambitie en moet via innovatieve wadi's gebeuren.

"In één wadi gaan we op vijf verschillende plekken infiltratieproeven doen om te kijken hoe verdichting door betreding optreedt. Een andere wadi zal worden ingericht als droogtezone om te kijken hoe natuurlijke beplanting reageert op lange periodes van droogte. En we hangen temperatuursensoren op het plein die continu de temperatuur en vochtigheid meten, zodat we zicht krijgen op de ‘hotspots’ op het plein."

Nu de plannen zijn goedgekeurd mag Derveaux met een aannemer (en studenten) aan de slag om het plan uit te voeren. De start van de bouw is op zijn vroegst in het voorjaar van 2023 voorzien. 

Bron: Saxion.nl

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op Vakbeurs Openbare Ruimte: kennisdelen door ontmoetingen en lezingen

16 sep om 08:35 uur

Op 23 en 24 september 2026 is het weer tijd voor de Vakbeurs Openbare Ruimte in de Utrechtse Jaarbeurs, dé…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Fonroche, Storix, MBI, Faunus, TG Lining, Boom & Bonheur, DPS Delta, Buitenkast en ZonneBouwHekken

2 sep om 14:37 uur

Op 23 en 24 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Seijsener, Makita, Bosch Beton, Mastscan, Streetlife, Ruimtemakers, Velosolutions en Speelplan

2 sep om 13:52 uur

Op 23 en 24 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Struyk, Rots Maatwerk, Inter Design, Roelofs, Schréder, Vandersanden, VélopA en Green2Grow

2 sep om 13:23 uur

Op 24 en 25 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Furns, Lightronics, Erdi, Fedu Opleidingen, ACO, Het Plein, Grijsen en Skelex

2 sep om 12:41 uur

Op 24 en 25 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Waardensturing in de beheerpraktijk

15 sep om 08:00 uur

In de omgevingsvisie van een gemeente staan veel waarden, bijvoorbeeld over biodiversiteit, gezondheid,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van probleem naar oplossing: Statiegeldpaal. Goed verhaal.

14 sep om 12:00 uur

Sinds de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes en blikjes is er iets veranderd in de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat een Utrechtse nieuwbouwwijk kan leren van de Blue Zones

11 sep om 10:00 uur

In Blue Zones – plekken waar mensen aantoonbaar langer en gezonder leven – spelen voeding, beweging,…

Lees verder »