Markt terug in historisch centrum Leerdam

donderdag 28 februari 2013
timer 3 min
Elke week wordt er op donderdagochtend een weekmarkt gehouden in Leerdam. Deze markt stond op het Dokter Reilinghplein net buiten het winkelgebied in het gezellige centrum. Recent is de markt verhuisd naar de heringerichte binnenstad.

Markt terug in historisch centrum Leerdam

Het gemeentebestuur reageerde met de verhuizing op diverse verzoeken van marktkooplieden, bezoekers, winkeliers en de ondernemersvereniging. “In het centrum konden de markt en middenstand weer worden geïntegreerd. Daarmee versterken ze elkaars bezoekersaantallen”, legt Jan Pin uit, beheerder van wegen en OVL binnen de gemeente Leerdam en uitvoerend projectleider elektravoorzieningen bij dit project. 

 

Voorbereiding


Na een grondige locatieanalyse, is de weekmarkt nu gevestigd in Fonteinstraat, Kerkstraat, de Markt en Markthof, waar de kramen samen een lint door het oude centrum vormden. Middels proefopstellingen en in overleg met de winkeliers, marktkooplieden en hulpdiensten is de definitieve marktopstelling uitgewerkt. Tijdens dit voorbereidend traject zijn direct de ontheffingsprocedures inzake het bestemmingsplan en parkeren doorlopen. Pin: “De Markthof is een grote parkeerplaats waarvan een gedeelte nu is gereserveerd voor marktwagens. De rest is bestemd voor bezoekers van de markt.”

Historisch karakter vraagt om obstakelvrij


Als onderdeel van een totale upgrade van het historisch centrum, waren de straten en pleinen in kwestie recent al heringericht. Voor de verplaatsing van de markt hoefde alleen enkele aanpassingen te worden gedaan ten bate van de toegankelijkheid voor mensen met een beperking en uiteraard moesten de nodige elektravoorzieningen worden aangelegd. De keuze viel op de ondergrondse aanpak van PUTkast. Pin: “De straten in dit oude gedeelte van de stad zijn smal, dus extra obstakels zijn onwenselijk. Ook passen bovengrondse voorzieningen niet bij het monumentale karakter van het opgewaardeerde straatbeeld. Daarbij moeten die kasten ook weer uit het zicht worden onttrokken en schoongehouden van graffiti, dus leek het logisch die kosten te investeren in een ondergrondse aanpak. De kasten van PUTkast kwamen als beste naar voren. Door de beperkte ruimte die deze in beslag nemen, maar vooral door de goede scheiding tussen het gebruikersgedeelte en het gedeelte dat enkel door de gemeente en de nutsbedrijven kan worden opengemaakt.”


Noodzakelijke voorzieningen


PUTkast en de gemeente bekeken samen alle richtlijnen en voorschriften en kwamen uiteindelijk met een plan waarin verspreid over de marktstraten zes PUTkasten model Markt werden toegepast. Doordat de kasten rechtstreeks op het openbaar net zijn aansloten werd een apart en derhalve kostbaar voedingssysteem vermeden. De deksels van de kasten zijn voorzien van dezelfde bestrating als de rest van het maaiveld, waardoor de kasten nauwelijks opvallen.
  

 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontwikkelde Den Haag samen met de markt een armaturenfamilie

28 apr om 08:19 uur

Den Haag krijgt een herkenbare eigen armaturenfamilie en koos daarvoor niet de gebaande aanbestedingsroute. De…

Lees verder »