Stedelijk erfgoed belangrijk voor locatiekeuze huishoudens

maandag 27 mei 2013
timer 2 min
Stedelijk erfgoed kan een belangrijke factor zijn voor de locatiekeuze van Nederlandse huishoudens. Dat toont Mark van Duijn in zijn proefschrift Location Choice, Cultural Heritage and House Prices aan met recent ontworpen econometrische modellen. 

Stedelijk erfgoed belangrijk voor locatiekeuze huishoudens

 

Hoogopgeleiden

Mark van Duijn toont aan dat voornamelijk hoogopgeleide huishoudens worden aangetrokken door de aanwezigheid van stedelijk erfgoed. Economen zijn geïnteresseerd in factoren die de locatiekeuze van huishoudens verklaren. Deze keuze onthult de woonvoorkeuren van huishoudens. Van Duijn gebruikt methodes die het mogelijk maken om de betalingsbereidheid van locatiefactoren te berekenen voor elk type huishouden.

Cultureel erfgoed

Van Duijn richt zich op één specifieke locatiefactor: cultureel erfgoed. Cultureel erfgoed is van toegevoegde waarde voor het imago van een stad. Dit verhoogt de kwaliteit van leven in een stad. Dit heeft vervolgens weer effect op de woningprijzen in een stad. Van Duijn onderzocht daarom thema’s rondom de locatiekeuze van huishoudens, de economische waardering van cultureel erfgoed en de woningmarkt in Nederland: de toegevoegde waarde van cultureel erfgoed met betrekking tot de locatiekeuze van Nederlandse huishoudens, het effect van stedelijke herontwikkeling van industrieel erfgoed op de omliggende woonwijken en de impact van veranderingen in inkomen op de prijsontwikkeling van woningen met verschillende kwaliteit.

Positieve uitstralingseffecten

Van Duijn toont bijvoorbeeld aan dat de herontwikkeling van de Westergasfabriek ook positieve uitstralingseffecten heeft op de omliggende woonwijken. De woningprijsontwikkelingen na 2003 stegen in deze woonwijken sterker dan in de rest van Amsterdam. Daarnaast laat Van Duijn zien dat bij positieve veranderingen in inkomen prijzen van luxere woningen namelijk sterker stijgen dan woningen met een lagere kwaliteit en vice versa.

Beleidsmakers

De resultaten van Van Duijn zijn interessant voor beleidsmakers. Hij geeft inzicht in de locatiekeuze van verschillende huishoudens, de baten van cultureel erfgoed en de complexiteit van de huizenmarkt. Lokale beleidsmakers die bijvoorbeeld graag hoger opgeleiden willen aantrekken of behouden in hun stad kunnen hun stedelijk erfgoed inzetten, bijvoorbeeld door hun erfgoed te promoten en goed te onderhouden, om dit doel te bereiken. Lokale beleidsmakers die graag hun industrieel erfgoed willen herontwikkelen moeten ook rekening houden met de positieve of negatieve uitstralingseffecten op de omliggende woonwijken.

Meer informatie over het proefschrift in VU-DARE

Bron: VU
 

 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec om 09:12 uur

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »
flash_onNieuws

RIVM publiceert vuistregels voor inrichten gezonde leefomgeving

18 dec om 08:00 uur

Voor zaken als bewegen, groen en ontmoeten ontbreken harde ruimtelijke normen, wat hun positie in beleid en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onderzoek brengt hindernissen én aanbevelingen om in openbare ruimte te bewegen in kaart

15 dec om 08:30 uur

Hoe beweegvriendelijk is de Nederlandse openbare ruimte eigenlijk? Het Mulier Instituut onderzocht in opdracht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw dorpshart Haamstede nodigt uit tot verblijven

1 dec om 07:53 uur

Waar auto’s ooit de toon zetten, klopt nu een dorpshart dat mensen vasthoudt. Met een lange adem, een breed…

Lees verder »
descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden ineen

26 nov om 09:21 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van Park Lingezegen

24 nov om 09:36 uur

Een plek waar natuur, cultuur, sport, spelen en bewegen samenkomen. Dat is Park Lingezegen, een uitgestrekt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Met een praktische tool maakt Apeldoorn de buitenruimte ook een fijne plek voor meiden

19 nov om 08:32 uur

Confronterend vond Linda Hooijer het. Dat eerder óók zij bij het ontwerpen van de buitenruimte onbedoeld de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van stadsplein naar speelplein: het Museumplein als plek voor iedereen

14 nov om 15:59 uur

Wat ooit een klassiek stadsplein was, is vandaag een levendige ontmoetingsplek waar generaties samenkomen.…

Lees verder »