Innovaties voor duurzaam water- en terreinbeheer

woensdag 16 januari 2019
timer 2 min
Vooral in de stedelijke omgeving, en steeds meer ook in buitengebieden, wordt gezocht naar oplossingen in watermanagement en terreinbeheer die helpen de gevolgen van de klimaatverandering tegen te gaan. GKB ontwikkelde daarvoor onder andere het WABER-systeem en het E-Grass-systeem.

Het WABER-systeem is een waterbergend systeem dat kan worden toegepast onder gebruiksoppervlakten zoals kunstgras en parkeerplaatsen.Schoonwaterriolen uit de omgeving kunnen worden afgekoppeld en worden opgevangen in de WABER-constructie. Het systeem kan het regenwater vertraagd afvoeren of het water kan worden hergebruikt als water voor beregening van kunstgras sportvelden en natuurgrasvelden. 
In de oppervlakte van een volledig voetbalveld kan circa 1600m3 water worden gebufferd. 
 

Andere voordelen aan dit systeem zijn de grote bespelingsintensiteit (door snellere afvoer) en goede stabiliteit. In de gemeente Meierijstad is het WABER-systeem op Sportpark De Neul zelfs gebruikt in een overloopgebied van De Dommel. Waterschap De Dommel heeft naar aanleiding van deze innovatie het WABER-systeem genomineerd voor de Water Innovatieprijs van 2018 van de Unie van Waterschappen.

Het E-Grass evenemententerrein

Veel gemeenten hebben behoefte aan evenementen- of festivallocaties. Zulke locaties hebben het tijdens de opbouw, het gebruik en het afbreken zwaar te verduren.Zeker als extreme weersomstandigheden een steeds grotere rol gaan spelen op de kwaliteit van het terrein, is het toegankelijk houden van het terrein een belangrijk aandachtspunt.  

 
Het E-Grass-systeem is een product waarmee de eigenschappen van grasvelden en gazons in stand blijven na zware en intensive betreding. Spoorvorming en structuurbederf worden voorkomen door de E-Grass-stabilisatielaag. Door het toepassen van deze voedingsrijke stabilisatielaag onder de toplaag van het grasveld is dit zelfs berijdbaar door vrachtauto’s.  
 

Intensief gebruik, het opbouwen en afbreken van een evenement veroorzaken op E-Grass alleen lichte schade, die tijdens de onderhoudsronde goed te herstellen is.  
NL.Greenlabel heeft het E-Grass-systeem een Duurzaamheidspaspoort A toegekend. 
Het E-Grass-systeem is al in verschillende gemeenten toegepast, zoals Rotterdam (“Het Park” nabij de Euromast en de logistieke route voor het stallenterrein tijdens CHIO door het Kralingsebos), Amsterdam (Nelson Mandelapark) en Den Haag (Malieveld).


Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 06/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Marktplein Hardenberg: eerst iedereen aan tafel, dan pas een schep in de grond

2 okt om 07:55 uur

Het Marktplein was nog geen dag open, toen er al dertig kinderen in de fonteinen stonden te spetteren, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Scorecard koppelt theorie aan praktijk voor koele plekken in Rotterdam

24 sep om 11:00 uur

Koele plekken in de stedelijke buitenruimte zijn essentieel om hittestress te verminderen, maar de kennis om ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten zetten de voetganger steeds vaker op één, maar waar is de data?

23 sep om 11:05 uur

Steeds meer gemeenten omarmen het STOMP-principe en willen de voetganger centraal zetten. Toch ontbreekt vaak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld nummer 4 van 2026 verschenen

22 sep om 08:11 uur

Straatbeeld heeft weer een mooi magazine uitgebracht: Straatbeeld 4. Deze editie staat traditiegetrouw in het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Mike Blauw

18 sep om 08:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld op Vakbeurs Openbare Ruimte: kennisdelen door ontmoetingen en lezingen

16 sep om 08:35 uur

Op 23 en 24 september 2026 is het weer tijd voor de Vakbeurs Openbare Ruimte in de Utrechtse Jaarbeurs, dé…

Lees verder »
descriptionArtikel

Waardensturing in de beheerpraktijk

15 sep om 08:00 uur

In de omgevingsvisie van een gemeente staan veel waarden, bijvoorbeeld over biodiversiteit, gezondheid,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van probleem naar oplossing: Statiegeldpaal. Goed verhaal.

14 sep om 12:00 uur

Sinds de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes en blikjes is er iets veranderd in de openbare…

Lees verder »