Dit is het Gemeentelijk Rioleringsplan nieuwe stijl

dinsdag 24 april 2018
timer 4 min
Zowel in Ommen als in Hardenberg is een nieuw Gemeentelijke Rioleringsplan vastgesteld. De twee gemeenten kiezen voor het presenteren van hun visie op riolering en water in een eigentijdse vorm: het beeldend plan.

Klimaatrobuust

Hardenberg en Ommen spelen in hun nieuwe Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP) in op komende klimaatveranderingen. Centraal staat het op een duurzame manier klimaatrobuust maken van het rioolstelsel. Wethouder Theo Katerberg van de gemeente Ommen: “We hebben een kwalitatief goed systeem dat functioneert zoals het hoort. Maar in de toekomst gaan wij door klimaatverandering waarschijnlijk meer hevige buien krijgen en perioden van droogte."

 

De gemeenten geven in hun GRP aan op welke manier zij het riolerings- en watersysteem bestand maken tegen het toekomstige klimaat. Katerberg: "Dit doen wij door met inwoners en samenwerkingspartners passende maatregelen te ontwikkelen en uitvoeren. Zo houden wij in de toekomst droge voeten, maar zorgen wij ook dat planten, bomen en sloten niet verdrogen."

 

De samenwerkingspartners (vijf gemeenten, WMD Drinkwater en het Waterschap) zijn verenigd in het samenwerkingsverband ‘Noordelijke Vechtstromen.’ Gezamenlijk zetten zij zich in om het riool- en watersysteem efficiënter te beheren, kosten te besparen en kwetsbaarheid te verminderen. Zo wordt de kwaliteit van de waterketen behouden en verbeterd.

Beeldend GRP

Klimaatrobuust, toekomstbestendig, samen met anderen. Deze koers vraagt om een eigentijdse vorm, die inwoners en bedrijven betrekt bij het onderwerp. Hardenberg en Ommen kozen daarom voor een Beeldend GRP. Op de speciale website geven de gemeenten, op een overzichtelijke en duidelijke manier, informatie over het riolerings- en watersysteem. Ook geven ze tips over het omgaan met regen- en afvalwater. De vele foto’s zijn grotendeels gemaakt in de eigen gemeente. Dit vergroot de herkenbaarheid voor inwoners en bedrijven.

Omgevingswet

Wethouder Jannes Janssen van de gemeente Hardenberg: “Participatie en communicatie vormen een belangrijk onderdeel bij de realisatie van dit GRP. Met het Beeldend GRP kunnen wij onze inwoners beter uitleggen waar we mee bezig zijn en waarom. Dit past ook in de lijn van de nieuwe omgevingswet. Wij willen met inwoners maatregelen uitwerken voor een klimaatrobuust riool.”

Basisschoolleerlingen

Aan de hand van het beeldende rioleringsplan nam wethouder Janssen basisschoolleerlingen mee in de wereld van het rioolstelsel. “We willen jongeren laten zien wat er bij komt kijken om droge voeten te houden. Waar alles naar toe gaat wat ze door de gootsteen en de wc spoelen. En hoe je kunt omgaan met regenwater. Dan gaan zij er nu en straks als volwassenen milieubewuster mee om."

 

Het nieuwe GRP is in beide gemeenten met enthousiasme ontvangen. Vanwege de inhoudelijke speerpunten, maar zeker ook wat betreft de vorm. Deze maakt de complexe wereld van riolering en water toegankelijk voor een brede groep. Dat is een belangrijke opmaat naar grotere betrokkenheid vanuit inwoners en bedrijven. Vaak weten inwoners zelf het beste wat er in hun woonomgeving gebeurt bij hevige neerslag. Deze kennis is van grote waarde bij het bepalen van maatregelen om bijvoorbeeld wateroverlast te voorkomen en hittestress en droogte tegen te gaan.

Beeldend plan 2.0

Het beeldend plan als instrument won eind 2016 de Inspiratie Award van OVLNL. Toen was het alleen beschikbaar voor openbare verlichting en ander licht in de openbare ruimte. In 2017 is het format grondig verbeterd. Een nieuwe lichting beeldende plannen is gemaakt, niet alleen voor verlichting en voor riolering maar ook voor zonnevelden. Gemeenten laten zien waar zij kansen ziet voor zonnevelden en onder welke voorwaarden. Er is ook een beeldend plan voor donkerte in kustgebieden en de voorwaarden voor beperkte verlichting van bijvoorbeeld strandpaviljoens.

 

Bij het maken van het gemeentelijk beleid is het beeldende plan een hulpmiddel om alle stakeholders te betrekken.

 

Meer informatie en de links naar alle beeldende plannen zijn te vinden op www.beeldendplan.nl.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van rommelig plein naar kloppend hart van Castricum

23 jul om 08:29 uur

Zeven of acht verschillende soorten bestrating op één plein. Weinig groen, versleten tegels, en een inrichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »

Van Haersmapark in Drachten in oude glorie hersteld

21 jul om 15:11 uur

Na een ingrijpende renovatie is het Van Haersmapark in Drachten officieel heropend. Het park kreeg een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De totaalervaring van de speelplek het Boegpad in Gouda-Noord

21 jul om 10:00 uur

In de rubriek 'Mijn Plek' laat Straatbeeld professionals uit de openbare ruimte hun favoriete plek zien. Deze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het ambitieweb als kompas bij waardegedreven werken in Nijmegen 

17 jul om 10:47 uur

De ruimte in Nederlandse steden raakt op. Waar gemeenten vroeger nog op braakliggende grond konden bouwen, gaat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe fietspadelementen redden monumentale beukenlaan in Rheden

16 jul om 11:01 uur

Een schitterende laan vol beukenbomen, maar een fietspad dat steeds hobbeliger werd - dat was de situatie op de…

Lees verder »

IJslander viert 30-jarig bestaan bij even oud speeltoestel in Zwolle

9 jul om 08:55 uur

IJslander, dat 30 jaar geleden begon in Oldebroek en uitgroeide tot een bedrijf dat wereldwijd complete speel-…

Lees verder »