Mijn plek: de historische brug in kasteelpark Wijk bij Duurstede

vrijdag 2 augustus 2024

In de gemeente Wijk bij Duurstede vindt een mooi project plaats: de vervanging van de historische bruggen in het pittoreske Kasteelpark. Het is de favoriete plek van Mark Brouwer, beheerder en directievoerder water en ondergrondse infra bij de gemeente Wijk bij Duurstede.  

“Als ‘Wijkenaar’ heb ik in mijn jeugd veel tijd doorgebracht in het kasteelpark. Als kind ben je er vooral aan het spelen, maar later gaan je toch wat dingen opvallen. Je ziet het verval van de bruggen in de loop der jaren toenemen. Dat je dan nu de mogelijkheid krijgt om deze te herstellen en/of te vervangen is natuurlijk geweldig.” 

Het  project is niet alleen gericht op het behouden van de esthetische waarde van deze prachtige locatie, maar ook op het waarborgen van de veiligheid voor de vele bezoekers die jaarlijks genieten van het park, vertelt Mark. “De nieuwe bruggen worden zo ontworpen dat ze het historische karakter van het park respecteren, terwijl ze tegelijkertijd duurzaam en veilig zijn voor toekomstig gebruik. In het ontwerp is nagedacht over circulariteit, daardoor worden oude materialen zoveel mogelijk hergebruikt.” 

De bruggen in Kasteelpark zijn meer dan alleen functionele verbindingen; ze zijn een essentieel onderdeel van het historische karakter van het park. “Deze bruggen die al vele jaren standhouden, vormen een belangrijk element van het erfgoed van Wijk bij Duurstede. Hun unieke ontwerpen en historische uitstraling dragen bij aan de charme en het culturele belang van het park.”  

Bij de vervanging van de bruggen staat veiligheid centraal. Het is cruciaal dat de nieuwe bruggen niet alleen visueel overeenkomen met de oude, maar ook zoveel mogelijk voldoen aan moderne veiligheidsnormen. Dit betekent dat er niet alleen gekeken wordt naar de buitenkant van de bruggen, maar ook naar de 'binnenkant'. De constructie wordt iedere drie jaar geïnspecteerd en aan de hand van deze rapporten wordt het onderhoud, uitgevoerd. 

Een belangrijk doel van het project is om het Kasteelpark toegankelijk te houden voor iedereen. Het behoud van deze mooie historische plek is van groot belang voor de gemeenschap en de bezoekers. Niet alleen voor toeristen maar ook voor omwonenden. 

“Ik ben trots dat ik bij de gemeente Wijk bij Duurstede werk, en ook nog eens als beheerder van civieltechnische kunstwerken mij met deze mooie bouwwerken mag bezighouden. Natuurlijk werk ik niet alleen, gelukkig heb ik fijne collega’s die medeverantwoordelijk zijn voor het soepele verloop van dit project. Veel komt in dit project samen; de ‘persoonlijke kant’ en de ‘professionele kant’ ontmoeten elkaar op deze bruggen.” 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »
flash_onNieuws

Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp nu ook online beschikbaar

11 mei om 13:42 uur

Het Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp (OGLO) is nu online beschikbaar. De publicatie is een initiatief van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »