Lichtvervuiling: span het paard niet achter de wagen

donderdag 12 juni 2025

In elke editie van Straatbeeld schrijft een expert een column over het desbetreffende thema van het magazine. In editie 2 van dit jaar, thema licht, aan het woord: Ellen de Vries. Ellen de Vries is voorzitter van de expertgroep lichthinder NSVV.

Lichtvervuiling neemt met ongeveer 10 procent per jaar toe. Terwijl mens en natuur donkerte en rust nodig hebben om te slapen en herstellen. Waar wij lichtdichte gordijnen kopen en ophangen, kunnen vogels en insecten dat niet. We verstoren met licht - vaak onbewust - onze eigen biologische klok en die van het systeem waar we onderdeel van uitmaken. 

In onze cultuur is het verlichten van de openbare ruimte de standaard. We zijn ervan overtuigd dat het de omgeving veilig maakt. Terwijl als je er goed over nadenkt, dit helemaal niet zo logisch is. Ondanks onze goed verlichte steden gebeurt er in het licht van alles waar je diepongelukkig van wordt. Een aantal eeuwen geleden werd anders naar licht gekeken. Toen de eerste openbare verlichting in Parijs in de 17de eeuw geplaatst werd, sprak de Kölnische Zeitung er schande van. “Er was geen reden meer voor het gespuis om nog naar huis te gaan. Ze konden hun criminele activiteiten onder het gaslicht voortzetten”.  Nu lijken we blind te geloven dat licht een lineaire relatie met veiligheid heeft.  

Zie ik dan een oplossing in niet verlichten? Niet zonder meer en overal.  Als lichtontwerper zie ik wel kansen om de voor- en nadelen van verlichting veel beter met elkaar in balans te brengen. We moeten weg bij de doorgeschoten doelstelling dat het hoogste doel bij verlichting energie besparen is. Dat veroorzaakt namelijk dat we vanuit een lichtpunt steeds grotere afstanden moeten overbruggen, om met zo min mogelijk energie zoveel mogelijk te verlichten. Dat leidt tot meer verblindende armaturen voor de mens. Voorzieningen om deze lichthinder te beperken kosten energie en geld. Daarmee prijst een leverancier zich uit de markt en is dus een negatieve prikkel richting duurzaamheid. 

Die focus op energiebesparing leidt ook tot de neiging om hogere kleurtemperaturen te kiezen, omdat deze energiezuiniger zijn. En daarbij kom een extra grote maar: hogere kleurtemperaturen hebben een veel grotere negatieve impact op de natuur en lichtvervuiling.   

Omwille van het klimaat is er druk om energie te besparen, maar door de keuzes die daaruit volgen belasten we de natuur veel meer. Vijf procent energie besparen en tegelijkertijd de natuur twintig  procent meer belasten, is het paard achter de wagen spannen. 

Soms lijkt het nu wel alsof de lichtkraan wordt opengezet zonder dat er een emmer onder staat. De enige echt duurzame lamp is de lamp die niet brandt. Dat zou paradoxaal genoeg het uitgangspunt van verlichten moeten zijn. En als verlichting wel een belangrijke functie kan vervullen, doe het dan met zo min mogelijk én zo warm mogelijk licht. Dat geeft sfeer en nodigt mensen uit gebruik te maken van de openbare ruimte. Ogen op straat hebben de grootste positieve impact op sociale veiligheid en bespaar je ook energie. 

Slaap lekker vannacht en doe dat vooral in het donker achter lichtdichte gordijnen. Dan sta je morgen frisser en beter uitgeslapen op. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Prominente rol verlichting bij herinrichting Vlaszak en Nieuwe Mark Breda

13 jun om 09:11 uur

Het historische groene karakter van de Vlaszak aan de oostkant, en het blauwe karakter van de Nieuwe Mark aan…

Lees verder »
descriptionArtikel

De favoriete plek van: Nico Roelofs

4 jun om 11:25 uur

Nico Roelofs, ontwerper en adviseur openbare verlichting bij de gemeente Arnhem, heeft een bijzondere band met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Licht in lagen: over de noodzaak van een stadslichtmeester

2 jun om 08:00 uur

Terwijl steden vergroenen en verduurzamen, blijft één aspect onderbelicht: de kwaliteit van licht in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Excentrieke lichtmasten met gemeentewapen in Winterswijk

27 mei om 08:00 uur

De Groenloseweg in Winterswijk is opnieuw ingericht en heeft naast fietspaden, nieuwe bomen en plantenvakken…

Lees verder »

Nieuw: Lightronics LED2WELL platform

26 mei om 12:05 uur

Gemeenten en provincies staan voor complexe keuzes op het gebied van de kwaliteit van de leefomgeving en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Femke Kaskens

26 mei om 10:14 uur

In deze aflevering van onze rubriek Young professional is de beurt aan Femke Kaskens (28). Femke is ontwerper…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prominente rol omgevingsgericht lichtontwerp bij transformatie Stationsplein Almere

16 mei om 11:00 uur

Licht en verlichting speelden een belangrijke rol bij het herinrichten van het Stationsplein in Almere van…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Niet verlichten tenzij' als vertrekpunt in Twenterand en Overijssel

9 mei om 09:30 uur

Het is een thema in alle gemeenten en in alle facetten van de openbare ruimte: hoe vertaal je de…

Lees verder »