Beweegvriendelijke bedrijventerreinen: goed voor mens, dier, plant én portemonnee

maandag 21 februari 2022
timer 3 min
Sporten en bewegen wordt meestal geassocieerd als iets wat je in je vrije tijd doet. Een groot deel van de Nederlanders beweegt op een gemiddelde kantoordag veel te weinig. En dat terwijl juist die regelmatige beweging heel belangrijk is. Een omgeving die uitnodigt om ook onder werktijd in de benen te komen kan helpen om dat te doorbreken.

Bron: Biind Magazine

Kilometers maken op een reguliere kantoordag? Martine de Vaan bewijst dat het kan. Ze is initiatiefnemer van Weeting – Have a walking meeting en innovatiemanager van het Rijksvastgoedbedrijf. Ook is ze projectleider van de Citydeal Ruimte voor Lopen. Bewegen integreren in het werk is essentieel, vindt ze. “We hebben niet genoeg discipline om pauze te nemen of in onze vrije tijd voldoende te bewegen. Bovendien compenseert sporten ná de werkdag niet voor de negatieve gezondheidseffecten van een hele dag zitten. Onze maatschappij is er onbedoeld op gericht om ons de hele tijd te laten zitten. Met alle technologie die we hebben hoeven we eigenlijk niet meer op te staan. Daar komt de werkcultuur nog bij: de gedachte is dat als we gaan lopen, dat we dan niet aan het werk zijn. Dat zit heel diep.” 

“Bedrijventerreinen zijn niet de meest inspirerende plekken”, weet Jelle de Jong, directeur van IVN Natuureducatie. “We hebben in Nederland zo’n 100.000 hectare aan bedrijventerreinen, dat is net zo veel als alle gebieden van Natuurmonumenten samen. Dat komt neer op ongeveer 3.500 bedrijventerreinen, waarvan slechts 1 procent groen-blauw is ingericht. 99 procent is versteend”, schetst De Jong de potentie van de bedrijventerreinen.  

Groen en gezond

Het IVN is, samen met een brede coalitie aan bedrijven, trekker van het project Werklandschappen van de Toekomst. Het Ministerie van Binnenlandse zaken heeft namens deze groep een aanvraag gedaan bij het Groeifonds 2021. In april wordt bekend of de aanvraag wordt toegekend. Het doel is om in elk geval 30 procent van de bedrijventerreinen groen en gezond te maken, dat is ongeveer het niveau waar woonwijken nu ook op zitten. “Het mag ook meer zijn”, aldus De Jong. “De inrichting zoals die nu is, is een concept uit de vorige eeuw. Men wilde de grote bedrijven niet meer in de binnenstad hebben, dus werden die verplaatst naar de buitenkant van de stad. Bedrijventerreinen werden fabrieksmatig ingericht, de overheid was verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van de paadjes die tussen de panden lopen. Schoon, heel en veilig was voldoende.” 

Lees hier het hele artikel

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Doeboek helpt gemeenten duurzame infrastructuur echt toepassen

15 apr om 13:52 uur

Duurzame infrastructuur staat bij veel gemeenten hoog op de agenda, maar de stap van ambitie naar uitvoering…

Lees verder »
descriptionArtikel

Integraal dashboard maakt leefomgeving in één oogopslag inzichtelijk

14 apr om 09:34 uur

Hittestress, wateroverlast en verlies van biodiversiteit vragen om samenhangende keuzes in de openbare ruimte.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Klimaatadaptatie begint bij de kleine bui

13 apr om 11:28 uur

In het debat over klimaatadaptatie gaat veel aandacht uit naar extreme stortbuien. Begrijpelijk, want in korte…

Lees verder »
flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »
eee
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Nina Zandbergen

9 apr om 12:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »