Duurzame en circulaire grondstabilisatie van dijken, wegen en gebouwen

dinsdag 5 januari 2021
timer 4 min
Het bedrijf Terrastab is gespecialiseerd in grondverbetering en grondstabilisatie. Met zo’n twintig jaar ervaring, een arsenaal aan machines en een eigen laboratorium werkt het bedrijf op een duurzame en circulaire manier aan de inrichting van de openbare ruimte.

Terrastab realiseert inmiddels zo’n twintig jaar verhardingen op stabiele en instabiele bodems voor havens, dijken en bedrijventerreinen. “We bieden een duurzame verharding aan, die bestand is tegen hoge belastingen. Door een scala van additieven zijn wij in staat bijna alle grondsoorten te stabiliseren tot een constructieve waarde”, zegt directeur Anton Bunt.

Duurzame oplossingen voeren daarbij steeds vaker de boventoon bij het bedrijf. “Niet alleen op het gebied van circulariteit zijn wij heel ver, maar we proberen ook steeds vaker duurzame bindmiddelen te gebruiken”, zegt Bunt. Het hergebruik van materialen staat bij Terrastab centraal. “Eenvoudig gezegd; voor een herinrichting halen we de oude materialen door de shredder en deze worden volledig hergebruikt om bijvoorbeeld een polderweg te verbreden of een dijk te verstevigen. De bestaande grond wordt gemengd met een bindmiddel dat hard wordt. In het Overijsselse Kampen hebben we bijvoorbeeld een project gedaan waarbij we eerst 40 centimeter grondverbetering hebben toegepast. Daar bovenop komt dan een laag van 40 centimeter gestabiliseerde grond van hergebruikte materialen. Deze methode gebruiken we ook bij andere projecten.”

Eigen laboratorium

De bodemspecialisten van Terrastab hebben inmiddels twintig jaar ervaring. Bunt: “In ons eigen laboratorium testen we monsters met verschillende samenstellingen tot de gewenste draagkracht is behaald. Met unieke toevoegingen kunnen we nagenoeg alle materialen gebruiken als basis voor een stabilisatie. In het verleden maakten we veel gebruik van cement als bindmiddel. Maar door onder andere de zuren in de grond werkt dit vaak niet goed. Met de TU Delft ontwikkelen we bijvoorbeeld duurzame bindmiddelen voor onze projecten.” Zo wordt momenteel het product Ecostab getest. Bunt: “Het is een cementloos bindmiddel samengesteld uit natuurlijke grondstoffen. In 2019 zijn we begonnen met het aanleggen van de eerste pilotprojecten met Ecostab. We draaien momenteel verschillende pilots met het nieuwe product. Het produceren van cement zorgt voor de nodige Co2-uitstoot. Door ons nieuwe duurzame bindmiddel is deze Co2-neutraal.”

Geotechnisch onderzoek

Ieder project begint bij Terrastab met het verrichten van een geotechnisch onderzoek. “Om te bepalen welk bindmiddel we gaan gebruiken, wordt in ons laboratorium onderzoek gedaan naar de bodemkwaliteit. Welke grondsoort is het, hoe zuur is de bodem en om welk type project gaat het. Denk bijvoorbeeld aan een dijklichaam, bedrijventerrein of een vliegveld. Aan de hand daarvan bepalen we het bindmiddel en laten het vervolgens op receptuur maken en aanleveren”, zo vertelt Bunt.

Minder gebruik van primaire bouwstoffen, minder transportbewegingen en een snelle bouwtijd zorgen voor de nodige CO2-reductie. Met materiaal ter plaatse of van andere projecten creëert Terrastab nieuwe funderingen en verhardingen waardoor primaire bouwstoffen niet worden gebruikt. Door de behandeling ter plaatse en de snelheid van werken kan het bedrijf een aanzienlijke hoeveelheid CO2-uitstoot besparen. “Doordat onze techniek geen afvoer en weinig aanvoer kent, kan er vaak snel gebruik gemaakt worden van onze constructie. Het afgraven, afvoeren en opnieuw aanvoeren en verwerken neemt vaak veel tijd in beslag. Met onze techniek ervaart de omgeving minder overlast en dat komt de methode de planning van het project ten goede”, aldus Bunt.

Samenwerking

Bij Terrastab zoeken ze naar partijen om mee samen te werken om de openbare ruimte te verduurzamen. Bunt merkt dat overheden de openbare ruimte ook steeds duurzamer gaan inrichten. “Er wordt steeds meer van ons gevraagd op het gebied van circulariteit. Overheden hebben een voorbeeldfunctie en willen graag de klimaatdoelstellingen halen. Door materialen te hergebruiken en gebruik te maken met duurzame bindmiddelen kun je stappen zetten naar een duurzame openbare ruimte.”

Terrastab
Harderwijk
088 - 786 85 40
https://terrastab.nl/

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 6 2020. Download hier het magazine.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van losse initiatieven naar samen impact maken in circulaire openbare verlichting

3 nov om 09:00 uur

Circulariteit in de openbare verlichting krijgt steeds meer aandacht. Toch werken veel partijen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geslaagde proef met warme asfaltrecyclingtrein in Almere

31 okt om 08:58 uur

Het ligt misschien niet voor de hand om via Argentinië en Tsjechië af te reizen naar de Gooimeerdijk-Oost in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Middelburg geeft openbare ruimte een nieuwe ziel

27 okt om 09:55 uur

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brouwerspoort geeft centrum Veenendaal nieuwe dimensie

24 okt om 08:59 uur

Het gebied aan de oostkant van het centrum van Veenendaal was volgens Jeroen Feskens eind vorige eeuw ‘een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bodemgezondheidsindex helpt Amsterdam bij begrijpen en verbeteren stadsbodem

20 okt om 09:34 uur

De bodem is een cruciaal element voor het functioneren van ecosystemen. Ook in urbane gebieden in relatie tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »