Een stad is niet zomaar een Smart City

maandag 9 juli 2018
timer 2 min
Een stad is niet zomaar een Smart City. Het is meer dan alleen een kwestie van paar sensoren hier en daar ophangen en vervolgens een bulk aan data ontvangen. "De organisatie moet ook Smart ingericht worden", zegt Max Wieland, civieltechnisch beheerder van de gemeente Veldhoven.

Veldhoven deed de voorbije maanden een proef met Smart-sensoren. In en rondom het centrum werden tien sensoren opgehangen. Deze sensoren maten de hoeveelheid fijnstof in de lucht, het geluid, maar ook zaken als temperatuur en luchtvochtigheid. Het vooraf gestelde doel was om aan de hand van data het gedrag van het publiek te kunnen beïnvloeden. "Bijvoorbeeld bij vandalisme. Als er sprake was van hinderlijk geroezemoes, dan wilden we proberen de lichtmasten feller te laten schijnen", aldus Wieland.

 

Maar al snel bleek dat dergelijke Smart-toepassingen nog een brug te ver waren. "Sturing van het licht vraagt meer dan alleen een sensor. Je organisatie moet erop ingericht zijn, maar ook moet je apparatuur klaar zijn voor die stap", zegt Wieland. "Je krijgt zoveel data binnen. Het kost tijd om daar je weg in te vinden." De wilde plannen die Veldhoven vooraf had, werden bijgesteld. "Smart City is een vak apart. Daar heb je specialisten, maar ook materiaal voor nodig."

 

De proef met Smart City-toepassingen was vooral een eye-opener. "Meten moet een doel hebben", zegt Wieland. Uit de enorme bak data die sensoren kunnen leveren, moeten de juiste gegevens gefilterd worden. Dat vraagt in ieder geval iets van de ambtelijke organisatie. "Je moet de juiste mensen op de juiste plek hebben. Smart kun je er niet zomaar even bij doen. Het is een fulltime baan."

 

Wel is Wieland blij dat Veldhoven even kon ruiken aan Smart City. "De mogelijkheden zijn bijna eindeloos. Nu is het zaak om je daar als gemeente op voor te bereiden." Hij gelooft zeker in de lopende Smart-ontwikkelingen. "Je kunt gedrag sturen in het centrum. Ook kun je werken aan beleving. Bovendien kun je aan de hand van gegevens acties op touw zetten die het winkelgebied te goede komen." Wanneer Veldhoven definitief werk maakt van Smart-oplossingen, weet Wieland niet. "Eerst gaan we de proef evalueren. Daarna kijken we verder." 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van stadsplein naar speelplein: het Museumplein als plek voor iedereen

14 nov om 15:59 uur

Wat ooit een klassiek stadsplein was, is vandaag een levendige ontmoetingsplek waar generaties samenkomen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heeft jouw gemeente een hart? Speel dan mee met REstart!

14 nov om 15:25 uur

Veel goede speeltoestellen worden weggegooid. Kleine gemeenten hebben vaak een financiële uitdaging en kunnen…

Lees verder »
descriptionArtikel

NPDW introduceert Inspiratiegids Duurzame Bestrating

7 nov om 08:35 uur

Steden en dorpen willen de openbare ruimte groener, duurzamer en circulair inrichten. Om ontwerpers, gemeenten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van speeltoestel naar speelplek: hoe de openbare ruimte meer betekenis kan krijgen

4 nov om 11:49 uur

De inrichting van de openbare ruimte moet en kan echt beter, meent stedenbouwkundige Arie Stobbe van Speelplan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geslaagde proef met warme asfaltrecyclingtrein in Almere

31 okt om 08:58 uur

Het ligt misschien niet voor de hand om via Argentinië en Tsjechië af te reizen naar de Gooimeerdijk-Oost in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Middelburg geeft openbare ruimte een nieuwe ziel

27 okt om 09:55 uur

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »