Marktplein Apeldoorn klimaat- en toekomstbestendig

maandag 29 augustus 2022
Het Marktplein van Apeldoorn verdiende na 20 jaar een facelift. Het plein heeft een belangrijke sociale functie, maar miste intimiteit en een menselijke maat. De inwoners van Apeldoorn is gevraagd om mee te bepalen hoe het plein er de komende decennia uit moet zien.

Hiervoor kreeg het idee van bureau West 8 de meeste stemmen. Dit ontwerp geeft invulling aan een intiemer, groener en gezelliger plein, wat perfect aansluit bij de plannen die Gemeente Apeldoorn heeft voor de binnenstad als stadspark.

De afwatering van het nieuwe plein bleek een behoorlijke uitdaging. Denk hierbij aan een beperkte inbouwhoogte, door de onderliggende parkeergarage en een forse hydraulische opdracht (Rieks getallen). Het af te voeren regenwater wordt tevens geïnfiltreerd en moet hiervoor eerst ontdaan worden van vuil en slib. Een lastige opgave, omdat hier eigenlijk geen ruimte voor is.  

Eindeloze ontwerpmogelijkheden 

Gezien de geringe inbouwhoogte is gekozen voor lijnafwatering. Maar met een standaard gootsysteem zou het technisch lastig zijn geworden om invulling te geven aan de hierboven genoemde uitdagingen. Daarom is gekozen voor de robuuste ACO ExoDrain lijngoot uit CorTenstaal. Dit systeem biedt de mogelijkheid voor individuele oplossingen en maatwerk.

De ExoDrain is een type I goot, hierdoor is het mogelijk de goot op een voldoende draagkrachtige en verdichte ondergrond te plaatsen zonder betonfundatie en ommanteling. Het Trialine sleuf-opzetstuk is vastgelast aan het gootelement. Hierdoor is het systeem snel en eenvoudig te plaatsen. Een speciaal ontworpen vuilvanger zorgt voor zuivering van het regenwater voordat het wordt geïnfiltreerd.

Ondanks het robuuste karakter is de uitstraling van deze lijngoot zeer subtiel en minimalistisch. Wanneer in voorjaar 2023 de geplande Markthal is gerealiseerd is het plein compleet en kan iedereen in Apeldoorn genieten van een schitterend plein! 

ACO 
Doetinchem
0314 - 36 82 80 
HTTPS://WWW.ACO.NL/  

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Vernieuwd Lage Bergse Bos verbindt natuur en recreatie

1 jun om 08:44 uur

Het Lage Bergse Bos is een populair recreatiegebied bij Rotterdam, met afwisseling van bos, open weides en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rioolprobleem aan basis van leefbare Heinsbergerweg Roermond

15 jun om 09:08 uur

Wat begon als een noodzakelijke vervanging van het riool groeide uiteindelijk uit tot een complete…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lichtmasten voor Kurhaus ademen geschiedenis van Scheveningen

8 jun om 14:10 uur

De acht nieuwe lichtmasten op de Middenboulevard in Scheveningen zijn geen gewone lantaarnpalen. Ontworpen door…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen hoogwerker meer nodig dankzij digitaal proefschijnen met photogrammetry

4 jun om 08:25 uur

Traditioneel proefschijnen is kostbaar, tijdrovend en logistiek complex. Nico de Kruijter ontwikkelde een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een bankje op de stoep als wapen tegen eenzaamheid

3 jun om 08:07 uur

Eenzaamheid is een van de grootste sociale uitdagingen van deze tijd. Bijna de helft van alle volwassenen…

Lees verder »
descriptionArtikel

De gezonde stad begint met durven kiezen

2 jun om 11:12 uur

Durven kiezen in de inrichting van de buitenruimte: dat was de centrale boodschap tijdens de vierde BOSSdag op…

Lees verder »