Een klein park met een groot verhaal

maandag 15 september 2025

Leonie Nieuwland is landschapsontwerper bij de gemeente Zwolle. Haar favoriete plek is het Azaleapark in de Zwolse wijk Assendorp, waar historie, wateropgave en buurtbetrokkenheid samenkomen. 

Het Azaleapark is voor mij een bijzondere plek, omdat het mijn allereerste ontwerp was toen ik bij de gemeente Zwolle begon. Dat maakt het al speciaal, maar er zit meer achter. Het park is namelijk niet altijd een park geweest: vroeger lag hier de Azaleastraat, met twee rijen woningen. Tussen 1977 en 1982 zijn de huizen gesloopt en kreeg de wijk, die verder dicht bebouwd is, er ineens een groene plek voor terug. Dat besluit vind ik nog steeds opmerkelijk en inspirerend. Vaak zie je dat op zo’n plek gewoon nieuwe woningen terugkomen, maar hier koos men voor een park. Juist in een wijk waar oorspronkelijk weinig groen was, heeft dat enorm veel waarde. 

Toen ik aan dit project begon, lag er een concrete opgave: Assendorp kampt bij zware buien met wateroverlast. De smalle straten bieden nauwelijks ruimte voor groen of opvang. Daarom richtten we ons op het park. We hebben een systeem ontwikkeld dat meer dan 500 kuub water kan bergen. Dat doen we met een voetbalveldje dat het regenwater opvangt, een krattensysteem eronder dat verbonden wordt met het riool en met toekomstige straatprojecten. Het systeem is aangesloten op het oppervlaktewater in Zwolle-Zuid en zal in de toekomst worden gekoppeld aan het regenwaterafvoersysteem. 

Het proces om tot dit ontwerp te komen viel grotendeels samen met de coronaperiode. Dat maakte het niet gemakkelijk. De eerste participatiebijeenkomst konden we fysiek doen, met een grote luchtfoto op tafel waar bewoners hun ideeën konden aandragen. Daarna moest alles digitaal. Hoe krijg je dan bewoners mee, ook de ouderen die niet zo digitaal vaardig zijn? We hebben geëxperimenteerd met onlinebijeenkomsten, maar zijn ook letterlijk de wijk door gegaan, met brieven en QR-codes om mensen te betrekken. Het viel me op hoe groot de betrokkenheid was, ondanks de omstandigheden. Samen met de buurt dachten we na over speelplekken, toestellen en beplanting. Het was echt een gezamenlijk proces. 

Nu, een paar jaar later, zie je dat het Azaleapark volop gebruikt wordt. Het is een ontmoetingsplek, een speelplek én een stukje natuur in de wijk. Als ik erlangs fiets, wat ik vaak bewust doe, voelt het bijzonder om te zien hoe bewoners het park omarmen. Voor mij is dit park meer dan een project. Het is een plek waar historie, duurzaamheid en gemeenschap samenkomen.  Het laat zien wat er mogelijk is als je durft te kiezen voor groen. Hoe een ontwerp niet alleen de leefbaarheid vergroot, maar ook de veiligheid en trots van een buurt versterkt. Het Azaleapark is een klein park met een groot verhaal. 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Verplaatsbare bomen geven Apeldoornse binnenstad een groenere uitstraling

12 mrt om 08:00 uur

In Apeldoorn zijn onlangs de eerste negen verplaatsbare bomen in de binnenstad geplaatst. De flexibele bomen in…

Lees verder »
flash_onNieuws

Speelvriendelijke buitenruimte staat centraal op BOSSdag op 26 maart

6 mrt om 11:49 uur

Met onder andere een keynote van auteur Vincent Luyendijk en de lancering van het visiedocument Ideale…

Lees verder »
flash_onNieuws

Amsterdam brengt kansen voor koelere straten in kaart

6 mrt om 08:55 uur

Amsterdam heeft een nieuw instrument om hittestress in de openbare ruimte aan te pakken. De Koele Groene…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht vernieuwt Handboek Openbare Ruimte

4 mrt om 08:45 uur

De gemeente Utrecht presenteerde onlangs een nieuw Handboek Openbare Ruimte dat de inrichting van straten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw: de 'Trapesa' baksteen

2 mrt om 08:57 uur

Struyk Verwo Infra heeft haar assortiment uitgebreid met de introductie van de parksteen ‘Trapesa’. De ‘Trapesa…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab fietspad biedt tijdelijke, duurzame oplossing bij HSL-project Rijpwetering

26 feb om 09:00 uur

Een innovatief en circulair fietspad langs een hogesnelheidslijn? In het Zuid-Hollandse Rijpwetering is het nu…

Lees verder »