Vernieuwd Lage Bergse Bos verbindt natuur en recreatie

maandag 1 juni 2026

Het Lage Bergse Bos is een populair recreatiegebied bij Rotterdam, met afwisseling van bos, open weides en waterpartijen. Sinds de aanleg in de jaren 70 was het gebied nauwelijks vernieuwd. Daarnaast zorgde essentaksterfte voor aanzienlijke ontbossing. Samen met de komst van de halfverdiepte tunnel van de rijksweg A16 door het gebied vormde dit de aanleiding om het Lage Bergse Bos een bredere kwaliteitsimpuls te geven. 

HOSPER landschapsarchitectuur ontwikkelde een nieuwe visie die het gebied ecologisch en recreatief klaarstoomt voor de toekomst. Het verbeterde Lage Bergse Bos bestaat uit drie deelgebieden: de Bosrand, het Eilandenrijk en het Park.

In de Bosrand zijn aangetaste delen opnieuw ingericht met een duurzame mix van bomen, heesters en kruiden. Dit maakt het bos beter bestand tegen ziektes en klimaatverandering. Wandelpaden zijn heringericht, overtollige parkeerplaatsen verwijderd en nieuwe speelelementen en zitplekken toegevoegd. Om het natuurlijke karakter van het Lage Bergse Bos te versterken is meubilair van Streetlife toegepast, gekenmerkt door robuuste balken van FSC®-gecertificeerd hardhout.

Het Eilandenrijk is ontwikkeld tot een ecologisch moerasbos. Door verhoging van het waterpeil ontstond er een gevarieerd ecosysteem. Wandelroutes met bruggetjes verbinden de eilandjes en leiden langs bijzondere elementen zoals een lang vlonderpad, een faunatoren voor vogels, vleermuizen en insecten. Langs de routes staan banken gericht op het uitzicht van het landschap.

Ontmoeten, barbecueën en ontspannen aan het water

Het Park ligt rond de vijver en op de vergroende heuvel van de halverdiepte snelwegtunnel. Ligweides met verschillende boomsoorten wisselen af met bloemrijke graslanden en gazons. De verharde Parkroute verbindt deze plekken en biedt uitzicht op het water en bos. Picknicksets en banken in dezelfde stijl als in Bosrand en Eilandenrijk om eenheid te bewaken creëren ruimte om te ontmoeten, barbecueën en ontspannen aan het water. Ook de twee bestaande restaurants maken deel uit van het Park.

HOSPER werkte tijdens het ontwerpproces nauw samen verschillende overheidsinstanties, lokale ondernemers, maatschappelijke organisaties en omwonenden.

Door te kiezen voor duurzaam bos- en waterbeheer en de recreatieve voorzieningen op te waarderen, blijft het Lage Bergse Bos een bijzonder gewaardeerde openbare ruimte, die weer helemaal voldoet aan de eisen van deze tijd en de toekomst.

Meer artikelen met dit thema

IJslander viert 30-jarig bestaan bij even oud speeltoestel in Zwolle

9 jul om 08:55 uur

IJslander, dat 30 jaar geleden begon in Oldebroek en uitgroeide tot een bedrijf dat wereldwijd complete speel-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte en licht: toegankelijkheid onder alle omstandigheden

8 jul om 11:26 uur

Een openbare ruimte is pas echt toegankelijk wanneer die onder verschillende omstandigheden bruikbaar blijft.…

Lees verder »
flash_onNieuws

Helmond test als eerste gemeente biobased asfalt

6 jul om 13:26 uur

Helmond is de eerste gemeente in Nederland waar CIRCUROAD - een samenwerking van overheden, bedrijven en…

Lees verder »

Een groene ontmoetingsplek in binnenstad Oosterhout

6 jul om 13:15 uur

Het Arendsplein in Oosterhout is herontwikkeld tot een groene en aantrekkelijke ontmoetingsplek in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam maakt werk van veiligheid in onderdoorgangen

2 jul om 09:04 uur

Donkere onderdoorgangen, lange zichtlijnen zonder ontsnappingsmogelijkheden en verblindende verlichting: voor…

Lees verder »
rrr
descriptionArtikel

Openbare verlichting in Hengelo: besparing én beleving

1 jul om 09:00 uur

Hoewel in Hengelo pas 60 procent van de openbare verlichting slim en verled is, heeft de gemeente toch al de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het Amadeiroplein: een plein dat het verleden respecteert en de toekomst verlicht

29 jun om 09:00 uur

Johny Schellings is senior specialist openbare verlichting bij de gemeente 's-Hertogenbosch. Zijn favoriete…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo helpt handreiking gemeenten bij transformatie naar beweegvriendelijke naoorlogse wijken

24 jun om 11:42 uur

Integreren van beweegvriendelijkheid in de herontwikkeling van naoorlogse wijken, dat is niet eenvoudig en…

Lees verder »