Van stresstest naar actieplan!

vrijdag 8 mei 2020
timer 3 min
Het klimaat verandert. In een nationaal programma is omschreven welke gevolgen dit heeft en hoe we daar op in kunnen spelen. Denk hierbij aan hitte, droogte en piekbelasting. Om voorbereid te zijn op deze extremere omstandigheden, maar ook om maatregelen te treffen om klimaatverandering tegen te gaan, is de gemeente Vught onderworpen aan een klimaatstress test. Een nulmeting waaruit blijkt welke aandachtspunten er in de gemeente zijn.

De uitkomsten van de test zijn, in nauwe samenwerking tussen de gemeente, haar bewoners en BTL Advies, vestiging ’s-Hertogenbosch, gebruikt als input voor een actieplan, de nota Klimaatadaptatie. Een prettige samenwerking, aangezien de gemeente en BTL Advies dezelfde visie delen voor klimaatadaptie van de (publieke) buitenruimte. Groen en water zijn dé middelen om klimaatadaptatie in het gebouwd gebied vorm te geven. 

Nota Klimaatadaptatie
De nota klimaatadaptatie geeft de gemeente Vught inzicht in haar kwaliteiten die benut kunnen worden voor klimaatadaptatie. De gemeente is van oudsher groen ingericht en kent vele laanstructuren, parken en landgoederen. Door middel van een gescheiden rioleringssysteem wordt hemelwater afgekoppeld en in de directe omgeving opgevangen. De groene inrichting van de gemeente zorgt voor verkoeling en een natuurlijke manier van wateropvang. Parken zijn bijvoorbeeld geschikt om  een piek aan water op te vangen bij piekbelasting. De gemeente Vught zet de bestaande kwaliteiten juist in om klimaat adaptief te worden en blijven. 

De nota beschrijft en verbeeld welke aanpassingen in de buitenruimte gedaan moeten worden om voorbereid te zijn op de klimaatveranderingen. Dit geldt niet alleen voor de openbare ruimte. Ook de bewoners in de gemeente spelen een rol. In plaats van tegels, lenen voor- en achtertuinen zich uitermate goed voor groen en ook hiermee dragen zij bij aan de doelstelling van de gemeente.  Maar denk ook aan de rol van ondernemers, verenigingen en organisaties! Het actieplan omvat concrete maatregelen om deze groepen te betrekken, bewustwording te vergroten en hen te stimuleren maatregelen te nemen. 

Participatie
Gezien de belangrijke rol die de gemeente toekent aan de bewoners in de plannen, zijn zij op een tweetal momenten uitgenodigd. Eerst om input te leveren door hun ideeën en wensen kenbaar te maken en vervolgens om de plannen toe te lichten en hierover verder te praten.  De uiteindelijke resultaten zijn eind 2019 door de raad vastgesteld.  

Aanpassing buitenruimte

Met het goedkeuren van de plannen door de raad, breekt een nieuwe fase aan. De buitenruimte moet aangepast worden om voorbereid te zijn op de klimaatveranderingen. Een proces dat niet morgen klaar is en vraagt om een constante bewustwording van alle partijen. Dit alles met een doel: om de gemeente Vught echt klimaat adaptief te maken!  

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van stadsplein naar speelplein: het Museumplein als plek voor iedereen

14 nov om 15:59 uur

Wat ooit een klassiek stadsplein was, is vandaag een levendige ontmoetingsplek waar generaties samenkomen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heeft jouw gemeente een hart? Speel dan mee met REstart!

14 nov om 15:25 uur

Veel goede speeltoestellen worden weggegooid. Kleine gemeenten hebben vaak een financiële uitdaging en kunnen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim en duurzaam schoffelen met stille kracht

14 nov om 08:53 uur

De openbare ruimte vraagt om slimme, duurzame en veelzijdige oplossingen. Met het Makita UX01G combisysteem,…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Meer aandacht voor optelsom bekende maatregelen kan sociale veiligheid verbeteren’

12 nov om 09:05 uur

Met de actie ‘Wij eisen de nacht op’ vragen vrouwen aandacht voor de onveiligheid die ze ervaren. Michiel Meurs…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe gemeente Hoorn data inzet voor een beweegvriendelijke leefomgeving

10 nov om 08:42 uur

Een aantrekkelijke leefomgeving waarin bewegen vanzelfsprekend wordt; dat is de ambitie van gemeente Hoorn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

NPDW introduceert Inspiratiegids Duurzame Bestrating

7 nov om 08:35 uur

Steden en dorpen willen de openbare ruimte groener, duurzamer en circulair inrichten. Om ontwerpers, gemeenten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van speeltoestel naar speelplek: hoe de openbare ruimte meer betekenis kan krijgen

4 nov om 11:49 uur

De inrichting van de openbare ruimte moet en kan echt beter, meent stedenbouwkundige Arie Stobbe van Speelplan…

Lees verder »