Zo gaat Amsterdam de strijd aan met graffiti en posters

dinsdag 10 juli 2018
timer 2 min
Het Amsterdamse stadsdeel Centrum staan twaalf grijze schakelkasten, bedoeld voor het bedienen van verzinkbare palen. Deze kasten zijn een geliefd doelwit van graffiti-spuiters en posterplakkers. De gemeente hoopt hier nu iets op gevonden te hebben.

Het is de gemeente een doorn in het oog: graffiti en posters op de schakelkasten in het centrum. Soms moeten de kasten zelfs meerdere keren per dag worden schoongemaakt. Een forse kostenpost. Met graffiti-werende stickers hoopt de gemeente hier iets tegen te doen.

Archief als schatkist

De stickers zijn bedrukt met zwart-witfoto's van de straat waar de kast staat. Voor elke kast werd in het archief van de stad een geschikt beeld gevonden. Projectleider Chris Seinen: "Het liefst een foto waarop je letterlijk het deel van de straat ziet waar de kast tegen de muur staat."

Broken Window Theory

Het idee van de gemeente is gebaseerd op de broken window theorie: een rommelig, verloederd straatbeeld zet aan tot vandalisme en verdere verloedering. Terwijl een net en prettig aanzicht juist schoon en veilig gedrag stimuleert. 

Het werkt

Mocht er toch graffiti op de kasten worden aangebracht, dan zorgt een speciale laag op de stickers ervoor dat de kast eenvoudig gereinigd kan worden. Posters die met behanglijm worden aangebracht 'pakken' niet. De maatregel lijkt te werken: er wordt weinig vervuiling meer aangetroffen op de kasten, bewoners en omwonenden zijn enthousiast over de stickers.

Nutskasten

In navolging van stadsdeel Centrum zullen ook in andere stadsdelen de stickers worden toegepast.Niet alleen de zogenaamde vezip-kasten krijgen een sticker, ook nutskasten van Ziggo en KPN krijgen een nieuw uiterlijk. Deze kleinere objecten krijgen gestileerde afbeeldingen van grachtenpanden of elementen uit schilderijen van Van Gogh en Rembrandt.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Het ambitieweb als kompas bij waardegedreven werken in Nijmegen 

17 jul om 10:47 uur

De ruimte in Nederlandse steden raakt op. Waar gemeenten vroeger nog op braakliggende grond konden bouwen, gaat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe fietspadelementen redden monumentale beukenlaan in Rheden

16 jul om 11:01 uur

Een schitterende laan vol beukenbomen, maar een fietspad dat steeds hobbeliger werd - dat was de situatie op de…

Lees verder »

Een groene ontmoetingsplek in binnenstad Oosterhout

6 jul om 13:15 uur

Het Arendsplein in Oosterhout is herontwikkeld tot een groene en aantrekkelijke ontmoetingsplek in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Jesse Tromp

6 jul om 07:36 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam maakt werk van veiligheid in onderdoorgangen

2 jul om 09:04 uur

Donkere onderdoorgangen, lange zichtlijnen zonder ontsnappingsmogelijkheden en verblindende verlichting: voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »
flash_onNieuws

Zwolle licht drie historische iconen opnieuw aan

10 jun om 12:02 uur

Studio DL gaat de Peperbus, de Sassenpoort en het stadhuis van Zwolle voorzien van een nieuw lichtontwerp.…

Lees verder »