Amsterdam scoort gemiddeld in Green View Index

donderdag 15 november 2018
timer 3 min
Amsterdam is middenmoter in de Green View Index. Tampa in Florida is de groenste stad ter wereld. Parijs scoort van alle onderzochte steden het minst.

Bovenop de Eiffeltoren op een zomerdag heb je een mooi uitzicht over Champ de Mars, één van de meest populaire parken van Frankrijk. Als je aan dat beeld de bomenlanen in het centrum van Parijs toevoegt, is het net alsof de Franse hoofdstad één groene oase is. Dat beeld is nogal vertekend. Volgens de Green View Index, een samenwerkingsverband tussen het World Economic Forum en Senseable Cities Laboratory, is Parijs helemaal niet zo groen.

Google Street View

De Green View Index gebruikt beelden van Google Street View om de 'groene bekleding' van de stad te berekenen en te vergelijken. De groene score wordt bepaald vanuit het perspectief van de voetganger. In hoeveel procent van de stad heeft de voetganger uitzicht op groen? De absolute koploper is Tampa in de Amerikaanse staat Florida, met 36,1 procent. Amsterdam scoort met 20,6 procent gemiddeld, terwijl Parijs met 8,8 procent de rode lantaarn draagt. De index geeft in totaal 27 steden een score. De top-3 wordt naast Tampa gecompleteerd door Singapore en Oslo.

Parijs aan het vergroenen 

De burgemeester van Parijs, Penelope Komites, is het niet eens met de lage score voor haar stad. "Het groen van stadsparken en bossen wordt niet meegerekend. En deze zijn nu juist belangrijk voor Parijs", zegt Komites memorend aan het feit dat Google Street View nauwelijks stadsparken vastlegt. Ondanks de ontevredenheid over de cijfers is Parijs druk bezig om de stad te vergroenen. Voor 2020 wil de stad twintigduizend nieuwe bomen planten. Bij achthonderd scholen worden groene ruimtes gecreëerd.

Oude steden

Oudere steden zoals Parijs zijn vaak minder groen dan nieuwe steden. Daar heeft Carlo Ratti, directeur van MIT Senseable City Lab, wel een verklaring voor. "In enkele gebieden in Parijs is helemaal geen groen te vinden omdat er door de nauwe straten en stoepen weinig ruimte voor onder meer bomen is." Toch zijn de wijds opgezette boulevards in Parijs wereldberoemd. "Maar deze straten zijn niet de regel in de stad, meer de uitzondering", zegt Ratti. Hij geeft aan dat om verschillende redenen steden zouden moeten vergroenen. "Niet alleen de temperatuur in de stad gaat omlaag, ook voor gezondheidsredenen kan groen in de stad wonderen doen." Hij doelt daarmee op een rapport van de universiteiten van Oxford en Hongkong. Daaruit blijkt dat natuur in de stad de kans op een depressie met vier procent verlaagt.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deelawards voor Nijmegen, Den Haag en Wageningen

30 sep om 14:33 uur

Duurzame mobiliteit bepaalt steeds meer het straatbeeld in steden. Deelmobiliteit draagt daarbij bij aan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eindeloze mogelijkheden voor de inrichting en verlichting van de buitenruimte

20 sep om 13:41 uur

Van levendige pleinen en groene woonwijken tot sfeervol verlichte stadscentra en parken of functionele…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dorpsplein Alphen krijgt nieuw leven dankzij herinrichting

19 sep om 11:03 uur

In augustus 2015 werd Alphen, een dorp in de gemeente West Maas en Waal, getroffen door een hevige regenbui die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe breng je met de MKI als gunningscriterium de CO2-uitstoot met driekwart terug?

18 sep om 09:24 uur

Bij provinciale infrastructuur is asfalt verantwoordelijk voor een groot deel van de CO₂-uitstoot. Bij een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Cascades van natuursteen: de watertrap die Leidsche Rijn kleur geeft

18 sep om 09:15 uur

In het hart van het Utrechtse Leidsche Rijn ligt een park dat meer is dan zomaar een groenstrook. Het…

Lees verder »