Ambient light brengt licht in donker winkelcentrum

dinsdag 22 december 2015
timer 2 min
Het winkelcentrum in de wijk Lunetten in Utrecht kon door onder meer leegstand en toegenomen concurrentie van andere winkels wel een boost gebruiken. Toen vanuit de gemeente subsidie beschikbaar kwam voor een opknapbeurt werd eerst geïnventariseerd waar de pijnpunten zaten. Belangrijkste wens: het opknappen van twee donkere passages.

Zooitje licht

Annemieke Vegter van HISA ondersteunt in opdracht van de winkeliersvereniging de ondernemers in onder meer hun onderlinge contact, samenwerking, maar ook op praktisch niveau zoals nu bij de inrichting van de buitenruimte van het winkelcentrum. "De uitstraling van het centrum was de afgelopen jaren verslechterd. Vanuit de gemeente kwam subsidie beschikbaar om die uitstraling te verbeteren."


Arthur Klink is namens de gemeente Utrecht als projectleider betrokken bij de verbetering van de verlichting in het winkelcentrum. "We vonden dat de verlichting niet alleen functioneel moest worden, maar ook bijzonder," aldus Klink. "Er hingen alleen maar hele functionele TL-bakken. In het verleden is gestuurd op telkens meer licht, het was een zooitje geworden."
 

Indirecte spiegelreflectie

Klink kwam terecht bij lichtarchitect Rufolf Teunissen. "Ik moest denken aan het Broken Light project dat Rudolf zo mooi heeft gemaakt in Rotterdam. We zijn vervolgens om tafel gaan zitten met de ondernemenrs om de wensen op een rijtje te zetten. Uiteindelijk is een bijzonder armatuur ontwikkeld dat zowel zuinig als onderhoudsvriendelijk is."


Het Ambient Light systeem dat in Lunetten is ingevoerd, werkt met indirecte spiegelreflectie. Hierdoor wordt licht gecreëerd dat niet verblindend is en juist contrasten creëert die beter worden waargenomen. Dit voorkomt dat er 'zwarte gaten' ontstaan, zoals gebeurt bij TL-licht, waardoor je in de gebieden om het licht heen verblind wordt.


Kijk voor meer informatie over de projecten van Rudolf Teunissen op www.brokenlight.org.

 

Lees verder in Straatbeeld

Dit artikel verscheen in Straatbeeld #6 van 2015. U leest het hele artikel door het magazine te downloaden in onze bibliotheek. Hiervoor dient u lid te zijn van ons platform, waarmee u geniet van allerlei voordelen, zoals toegang tot alle eerdere edities van Straatbeeld  én al onze andere titels. Meld u hier aan.


Liever een fysiek exemplaar van Straatbeeld  #6? Bestel hem na door contact op te nemen met klantenservice@acquirepublishing.nl.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nederlanders bereid te betalen voor een beweegvriendelijke openbare ruimte

19 mei om 16:01 uur

Nederlanders vinden het acceptabel om meer belasting te betalen voor effecten van ingrepen  die de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe speeltuin in Roosendaal richt zich op toegankelijk spelen

19 mei om 13:16 uur

Spelen zou voor ieder kind vanzelfsprekend moeten zijn, met of zonder beperking, maar dat kan nog lang niet in…

Lees verder »

Licht Management Systeem: dé standaard voor modern beheer van openbare verlichting

19 mei om 10:47 uur

Het Licht Management Systeem (LMS) is uitgegroeid tot een veelgebruikte standaard voor het beheer van openbare…

Lees verder »

Modernista verlicht Nederland op duurzame wijze

19 mei om 10:36 uur

Een buitenruimte komt pas echt tot leven met de juiste verlichting. Modernista levert verlichtingsarmaturen die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Niet meer licht, maar beter licht: Maastricht omarmt Dark Sky

19 mei om 09:13 uur

Steeds meer gemeenten vervangen verouderde openbare verlichting. Maastricht gebruikte dat moment niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »