Dordrecht krijgt klimaatarboretum tegen hittestress

donderdag 19 maart 2020
timer 2 min
De gemeente Dordrecht onderzoekt samen met andere gemeenten wat een klimaatarboretum kan bijdragen aan de hittestress in de stad.

De TU Delft en de Branchevereniging VHG leiden het onderzoek naar manieren om hittestress in steden te verminderen. Eén van de maatregelen kan een klimaatarboretum zijn. De zomers van 2018 en 2019 kenden veel hete dagen en lange periodes van droogte. Ook in Dordrecht is er dan sprake van hittestress. “We onderzoeken maatregelen om temperatuurstijgingen in de stad te verminderen”, zo klinkt het vanuit de gemeente.

Klimaatarboretum

Het klimaatarboretum is een verzameling van uiteenlopende bomen in houten bakken. “In het klimaatarboretum onderzoeken we hoe verschillende boommodellen bijdragen aan het verkoelen van de stad. In de bomen en bakken plaatsen we meetapparatuur. Hiermee kunnen we de effecten met betrekking tot temperatuur en verdamping meten”, zo zegt de gemeente. Het onderzoek is onderdeel van het onderzoeksprogramma Urban Forestry van de TU Delft. In totaal komen er tussen de 45 en 75 bomen in op maat gemaakte bakken. De bomen hebben een gemiddelde stammaat van 20 tot 25 centimeter en zijn tussen de 4 en 7 meter hoog.

De bomen krijgen sensoren die onder andere de luchttemperatuur, stralingstemperatuur, luchtvochtigheid en de verdamping van de bomen meten. Zo brengt de gemeente in kaart wat het effect is van de bomen op hun stedelijke omgeving. De wens is om het klimaatarboretum drie jaar te laten staan. Andere steden die aan het onderzoeksproject deelnemen zijn: Den Haag, Delft en Almere. Zij hebben al een klimaatarboretum of gaan die binnenkort plaatsen.

Stadsairco’s

Bomen zijn echte stadsairco's. Op zonnige, hete dagen zorgen ze voor schaduw en voor verdamping via hun bladeren. Een klimaatarboretum heeft het meeste effect op bebouwde plekken waar de ondergrond erg 'versteend' is, met weinig groen en waar temperaturen ’s zomers vaak snel oplopen. Een mogelijke locatie in Dordrecht zou het binnenterrein kunnen zijn tussen de Draai en het Wilgenbos.

Dordrecht werd in februari als eerste Nederlandse stad erkend als Wereldbomenstad. Het internationaal programma Tree Cities of the World huldigt steden over de hele wereld die voldoen aan de eisen op het gebied van zorg voor bomen in de stad.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Wolvenvallei Rotterdam verbindt mensen in stad met natuur

19 jan om 11:02 uur

Midden in het Kralingse Bos in Rotterdam ligt een plek die jarenlang bijna niemand echt zag. Een uitgestrekte…

Lees verder »
descriptionArtikel

To infinity… and beyond!

19 jan om 10:50 uur

Esther Philipsen is kenniswerker fysieke leefomgeving bij CROW en houdt zich dagelijks bezig met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Passerelle geeft Zwolle nieuwe verblijfsplek boven het spoor

13 jan om 11:45 uur

Zwolle investeert fors in nieuwe stadsdelen, met name in de Spoorzone ten zuiden van het station. Om…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuw stadsdeel 't Zoet Breda: van industrieterrein naar bruisende leefomgeving

8 jan om 11:34 uur

'Een plek waar historie, ambitie en toekomst samenkomen. Waar hoogstedelijkheid, wonen, werken, groen en …

Lees verder »
flash_onNieuws

Arnhemse Park Beekdal wordt plek voor sport, natuur en recreatie

8 jan om 11:08 uur

Het Arnhemse Park Beekdal krijgt steeds meer vorm. Het gebied tussen de wijken Angerenstein, Geitenkamp en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panoramabanken Zaanse Helden fraai voorbeeld van maatwerk

7 jan om 11:07 uur

Hoe maak je van een grote daktuin, die onderdeel is van een groene wandelroute, ook een plek om te verblijven?…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »