Nieuwe kaarten maken wateroverlast op straat inzichtelijk

vrijdag 20 maart 2026

Valkenburg a/d Geul kreeg in 2021 te maken met extreme wateroverlast

Hoe maak je stedelijke gebieden weerbaar tegen hevige regen? Stichting Climate Adaptation Services en de Dutch Green Building Council  presenteren in juli 2026 nieuwe kaarten die laten zien hoe water zich ophoopt bij extreme buien. Ze bieden overheden, vastgoedbedrijven en verzekeraars cruciale data voor een integraal klimaatadaptatiebeleid.

 

De kaarten tonen scenario’s van 70 millimeter, 90 millimeter en 155 millimeter in twee uur. Met een resolutie van 0,5 meter kunnen overheden nauwkeurig inschatten waar water blijft staan en welke straten en pleinen kwetsbaar zijn. Ze vervangen oude kaarten en zijn gebaseerd op de nieuwste KNMI-klimaatscenario’s en het Actueel Hoogtebestand Nederland.

Samenwerking en beschikbaarheid van de kaarten

Een consortium van publieke en private partijen werkte samen aan de kaarten, waaronder ministeries, vastgoedbedrijven en adviesbureau Nelen & Schuurmans. De kaarten zijn open data en beschikbaar via de Klimaateffectatlas, met uitleg over bronnen en methode. Binnen de Framework for Climate Adaptive Buildings (FCAB) kunnen ze straks ook op gebouwniveau worden toegepast.

Jan Kadijk van DGBC benadrukt het belang: “Met de nieuwe kaarten binnen FCAB krijgt iedereen hetzelfde inzicht in de risico’s. Zeker bij wateroverlast zijn gezamenlijke oplossingen op gebiedsniveau effectief.” Voor de inrichting van straten, pleinen en groen in stedelijke gebieden biedt dit direct toepasbare informatie. Zo kan bijvoorbeeld gekozen worden voor verhoogde trottoirs, bufferzones of slimme afwatering, zonder te wachten op individuele projectbeslissingen.

Bron: DGBC

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Vernieuwd Lage Bergse Bos verbindt natuur en recreatie

1 jun om 08:44 uur

Het Lage Bergse Bos is een populair recreatiegebied bij Rotterdam, met afwisseling van bos, open weides en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »
flash_onNieuws

Zwolle licht drie historische iconen opnieuw aan

10 jun om 12:02 uur

Studio DL gaat de Peperbus, de Sassenpoort en het stadhuis van Zwolle voorzien van een nieuw lichtontwerp.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lichtmasten voor Kurhaus ademen geschiedenis van Scheveningen

8 jun om 14:10 uur

De acht nieuwe lichtmasten op de Middenboulevard in Scheveningen zijn geen gewone lantaarnpalen. Ontworpen door…

Lees verder »
descriptionArtikel

De gezonde stad begint met durven kiezen

2 jun om 11:12 uur

Durven kiezen in de inrichting van de buitenruimte: dat was de centrale boodschap tijdens de vierde BOSSdag op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Enschede circulariteit doorrekent in de openbare ruimte

29 mei om 11:11 uur

Hergebruik van materialen is goed. Dat weet iedereen. Maar het daadwerkelijk meten en doorrekenen? Dat blijkt…

Lees verder »

Maak openbare voorzieningen slimmer met online beheer

26 mei om 13:32 uur

Met de Slimme kast van Buitenkast heb je altijd en overal inzicht in de status van je installatie. Storingen…

Lees verder »