‘Maak de openbare ruimte ouderenproof’

vrijdag 3 april 2015
timer 2 min
De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) stelt dat gemeenten met een goede inrichting van de publieke ruimte ouderen kunnen ondersteunen bij hun zelfredzaamheid. Ouderen blijven langer zelfstandig wonen. Een aangename leefomgeving die uitnodigt om naar buiten te gaan ondersteunt dat, aldus de RVZ in het rapport Ruimte voor Redzaamheid, dat u hier kunt downloaden.

Voorzitter Pauline Meurs van de RVZ heeft de verkenning ‘Ruimte voor redzaamheid’ overhandigd aan aan Jantine Kriens van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten.


De inrichting van de openbare ruimte kan ouderen hinderen bij hun dagelijkse bezigheden. Gebrek aan rustpunten zoals bankjes, smalle trottoirs en het ontbreken van beschutting tegen weer en wind, kunnen ouderen ervan weerhouden erop uit te gaan. Dat beperkt de zelfredzaamheid van ouderen en de mogelijkheden om hun leven zelfstandig en met hulp van hun sociale contacten vorm te geven.


Nieuw onderdeel

De Raad ziet een toegankelijke openbare ruimte als nieuw onderdeel van de algemene voorzieningen waarmee gemeenten ouderen ondersteunen. Een toegankelijke publieke ruimte is een veilige ruimte, die beweegvriendelijk is, de weg wijst aan wie hem vergeten is, en mensen helpt elkaar te ontmoeten.


Bij afwegingen omtrent ruimtelijke ordening is het nodig oog te hebben voor de zelfredzaamheid van ouderen. Het is dus van belang dat op lokaal niveau de wethouders Ruimtelijke ordening en Volksgezondheid/Welzijn met elkaar in gesprek gaan.


Veel te winnen

Vanwege de sterke toename van het aantal ouderen in de samenleving in de komende decennia is er veel te winnen als gemeenten tijdig gaan nadenken over het goed benutten van de publieke ruimte. Ook nadenken over de tijdelijke invulling van in onbruik geraakte gebouwen en terreinen en die voor meerdere functies geschikt maken, kunnen bijdragen aan meer flexibiliteit. Gemeenten kunnen daarbij samenwerken met bedrijven, maatschappelijke instellingen en burgers zelf, aldus de RVZ. Bron: Ouderenjournaal


Over het ouderenproof maken van de openbare ruimte organiseert stedenbouwkundige Annemieke Molster een werkatelier tijdens de Dag Ruimte & Stad op 22 april op Landgoed De Vanenburg in Putten. Deze dag maakt deel uit van de Week van de Openbare Ruimte van 21-23 april. 


Lees ook een recent verschenen artikel van Annemieke Molster in Stedebouw & Architectuur over het geschikt maken van de openbare ruimte voor ouderen,



Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec om 09:00 uur

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gijsbrecht van Amstelstraat in Hilversum maakt plaats voor ruimte en sfeer

23 dec om 08:41 uur

Wat ooit een krappe en onoverzichtelijke winkelstraat was, is na een intensief herinrichtingsproces veranderd…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim betalen voor energie: eenvoudige, eerlijke en duurzame marktstroom

22 dec om 08:56 uur

Markten en evenementen vragen om betrouwbare en efficiënte stroomvoorziening.  Seijsener Techniek biedt slimme…

Lees verder »
descriptionArtikel

Intensief maaien: accukracht die brandstofmotoren evenaart

19 dec om 10:44 uur

Professionals in groenbeheer en openbare ruimte weten: voor het zwaardere werk is alleen het beste goed genoeg…

Lees verder »
flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec om 09:12 uur

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »
flash_onNieuws

RIVM publiceert vuistregels voor inrichten gezonde leefomgeving

18 dec om 08:00 uur

Voor zaken als bewegen, groen en ontmoeten ontbreken harde ruimtelijke normen, wat hun positie in beleid en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

15 dec om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onderzoek brengt hindernissen én aanbevelingen om in openbare ruimte te bewegen in kaart

15 dec om 08:30 uur

Hoe beweegvriendelijk is de Nederlandse openbare ruimte eigenlijk? Het Mulier Instituut onderzocht in opdracht…

Lees verder »