Nijmegen start onderzoek naar luchtkwaliteit Waalkade

woensdag 11 april 2018
timer 2 min
Nijmegen gaat data verzamelen over de luchtkwaliteit aan de Waalkade. Een netwerk van acht sensoren meten fijnstof en geluid van de afgemeerde schepen. Hiermee wil de gemeente Nijmegen een goed beeld krijgen van het effect van het gebruik van de elektriciteitsvoorziening voor schepen op de Waalkade (walstroominstallatie).

Het is voor het eerst in Nederland dat hier onderzoek naar wordt gedaan. Tegelijkertijd wil de gemeente Nijmegen ook de luchtkwaliteit verbeteren. Daarom wordt er als experiment een fijnstofafvanger geplaatst.

Scheepvaart

Per jaar meren zo’n 1500 schepen af aan de Waalkade. Daarvan zijn er 600 cruiseschepen. Deze cruiseschepen gebruiken veel elektriciteit als ze zijn afgemeerd. Soms wordt het eigen aggregaat gebruikt, maar meestal maakt het schip gebruik van de walstroomvoorziening. Het meetnet moet de gemeente inzicht gaan geven welk effect het gebruik van walstroom heeft op de omgeving. Uiteindelijk moeten alle verzamelde gegevens meer inzicht geven en daarmee de gemeente helpen om de omgevingskwaliteit van de Waalkade te verbeteren.

Fijnstofvanger

Volgens de leverancier creëert de fijnstofvanger Pamares een ‘bel’ van schone lucht rondom het systeem met een diameter van 12 meter in deze buitenluchtsituatie, ongeacht de soort en mate van vervuiling. Het verbruikt slechts 18 Watt. Het is voor het eerst dat dit systeem wordt toegepast in een open omgeving met veel scheepvaart. Exact ditzelfde systeem is effectief gebleken in afgesloten ruimtes (stallen). Daar worden momenteel percentages fijnstofafvangst van 50 tot 85 procent behaald.

Congres Ports and the City

Nijmegen Green Capital en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat organiseren in samenwerking met Acquire Publishing op 12 en 13 april het internationaal congres Ports and the City. Dit congres is de aanleiding voor het installeren van het meetnet.

 

Het meetnet blijft tot het eind van het jaar actief. De gegevens worden doorlopend ververst en zijn openbaar toegankelijk via de site nijmegen.nl/meetnetwaalkade. Vanwege analyse van meetresultaten zijn de eerste conclusies pas na enkele maanden te trekken.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
flash_onNieuws

Scanauto's moeten stoepen vrijhouden in Rotterdam

25 feb om 16:42 uur

Een Rotterdamse proef met scanauto’s die fout geparkeerde voertuigen op de stoep opsporen, lijkt goed te werken…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe leidraad maakt openbare ruimte toegankelijk voor iedereen

24 feb om 08:38 uur

Een nieuwe leidraad van CROW helpt wegbeheerders en beleidsmakers bij het ontwerpen, inrichten en beheren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Beheer en toegankelijkheid zit 'm in de details

23 feb om 09:00 uur
Denise Janmaat kijkt vanuit haar rol als directeur bij Platform Toegankelijkheid dagelijks met een deskundig oog…
Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen naar circulariteit en klimaatadaptatie op sport- en speelplekken

20 feb om 09:12 uur

De openbare ruimte staat onder druk: gemeenten willen sport- en speelplekken toekomstbestendig maken, terwijl…

Lees verder »
flash_onNieuws

Breda heeft straks eerste rookvrije stadspark van Nederland

18 feb om 13:15 uur

Breda opent op 6 mei 2026 het rookvrije Seeligpark, dat wordt aangelegd op het terrein van de voormalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam koploper in circulaire openbare verlichting

16 feb om 12:22 uur

Rotterdam verandert haar openbare verlichting ingrijpend. Van traditionele armaturen naar slimme, led-armaturen…

Lees verder »