Platform Integrale Samenwerking Openbare Ruimte gelanceerd

donderdag 7 november 2024

Vlnr: Joop Polfliet (Directeur Openbare Werken bij Stadsbeheer, gemeente Rotterdam) en Johan Moolenaar (concerndirecteur ruimte en economie gemeente Apeldoorn) en Sandra Koster (Platform31).

Om bij de toekomstbestendige inrichting van de openbare ruimte de uitdagingen voor de onder- en bovengrond optimaal op elkaar af te kunnen stemmen, is integraal samenwerken noodzakelijk. Dat was een belangrijke uitkomst van de dit voorjaar afgeronde City Deal Openbare Ruimte. Maandag 4 november werd tijdens de Dag van de Stad in Apeldoorn met het platform Integrale Samenwerking Openbare Ruimte (ISOR) het vervolg op die City Deal officieel gepresenteerd.

Koppelkansen benutten en desinvesteringen voorkomen

Bij de inrichting van de openbare ruimte dienen maatschappelijke opgaven als klimaatadaptatie, de energietransitie, biodiversiteit en duurzame mobiliteit te worden afgestemd op het uiteenlopende gebruik van die ruimte voor verplaatsing, ontspanning, ontmoeting en beweging. Een integrale aanpak is nodig om die opgaven in de schaarse ruimte in te passen, te voorkomen dat de straat voortdurend openligt, koppelkansen te benutten, desinvesteringen te voorkomen, alle investeringen samen meer waarde te laten opleveren en om alle belangen op elkaar af te stemmen.

ISOR borduurt voort op de City Deal Openbare Ruimte, waarin de afgelopen drie jaar twaalf gemeenten, vier departementen en diverse kennisinstellingen samenwerkten om te breken met oude gewoontes, sectorale budgetten, belemmerende wet- en regelgeving en het gevecht om de ruimte. Die samenwerking zette nut en noodzaak van integraal samenwerken op de agenda en dat leidde tot de routekaart ‘Op weg naar Integralië, een perspectief voor ieder die succesvol aan de slag wil in de stedelijke boven- en ondergrond’. De routekaart biedt aanbevelingen waar gemeentelijke organisaties mee van start kunnen, samen met lokale partners als netbeheerders, woningcorporaties, waterschappen en verwijst ook naar instrumenten die de City Deal heeft ontwikkeld.  

Platform ISOR werkt verder uit

Het platform ISOR gaat aan de slag met een bredere adoptie en het verder ontwikkelen van de kennis en de instrumenten uit de City Deal. In het platform komen gemeenten, rijksoverheid en kennisinstellingen samen om kennis te delen, te experimenteren, te innoveren en op te schalen en zo de professionalisering van integrale samenwerking aan te jagen en te versnellen. 

ISOR zorgt voor het uitwisselen van best practices, het testen en verbeteren van bestaand en relatief nieuw instrumentarium in de praktijk, het opschaalbaar maken van instrumenten, het (laten) ontwikkelen van trainingen en het identificeren van knelpunten tussen praktijk en nationaal beleid, normen of standaarden. De ontwikkelde producten, richtlijnen en standaarden worden breed verspreid binnen en buiten het ISOR-netwerk door middel van onder andere trainingen, bijeenkomsten, webinars, podcasts, de eigen website, en een objectenbibliotheek. Borging en toepassing van de ontwikkelde producten binnen de eigen gemeente is een voorwaarde bij deelname aan het platform.

Een belangrijk doel van het platform is landelijke opschaling en daarom doet ook de Rijksoverheid mee. Ook de kennispartners van ISOR, zoals brancheverenigingen en onderzoeks- en standaardisatie instituten, hebben een belangrijke rol in het opschalen van integrale samenwerking in de openbare ruimte.

Overheidsprogramma

Platform ISOR is een overheidsprogramma met als belangrijkste doelgroepen gemeenten en rijksoverheid. Het richt zich op gemeentelijke professionals op het gebied van de fysieke leefomgeving: assetmanagers, projectmanagers, contractmanagers, beleidsmakers, ontwerpers, management en directies. Ook rijksprofessionals die werken aan de transitieopgaven in de openbare ruimte delen mee in de ontwikkelde kennis. Meer informatie vind je op de website van het platform.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Circulaire Openbare Ruimte Congres viert lustrum in Enschede

12 mrt om 16:10 uur

Het jaar 2030 komt snel dichterbij en in de openbare ruimte hebben we nog een flinke circulaire klus te klaren…

Lees verder »
flash_onNieuws

Verplaatsbare bomen geven Apeldoornse binnenstad een groenere uitstraling

12 mrt om 08:00 uur

In Apeldoorn zijn onlangs de eerste negen verplaatsbare bomen in de binnenstad geplaatst. De flexibele bomen in…

Lees verder »
person_outlineBlog

De top 8 van gasthoofdredacteur Eline van Weelden

9 mrt om 10:01 uur

We vroegen Eline van Weelden, gasthoofdredactuer van Straatbeeld nummer 6, waar ze haar inspiratie vandaan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Flexibel en duurzaam afvalbeheer met de Lixo-serie

2 mrt om 09:15 uur

Een hoogwaardige inrichting van de openbare ruimte vraagt om afvaloplossingen die duurzaam, robuust én flexibel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab fietspad biedt tijdelijke, duurzame oplossing bij HSL-project Rijpwetering

26 feb om 09:00 uur

Een innovatief en circulair fietspad langs een hogesnelheidslijn? In het Zuid-Hollandse Rijpwetering is het nu…

Lees verder »
flash_onNieuws

Scanauto's moeten stoepen vrijhouden in Rotterdam

25 feb om 16:42 uur

Een Rotterdamse proef met scanauto’s die fout geparkeerde voertuigen op de stoep opsporen, lijkt goed te werken…

Lees verder »