Toekomstbestendigheid heeft een onopvallend gezicht

maandag 14 augustus 2023

Langs de snelweg, net ten zuiden van Rotterdam, ligt het eerste circulaire bedrijvenpark van Nederland. Het terrein is nog in ontwikkeling en oogt, misschien wel daarom, ruimtelijk en groen. De bebouwing is modern en strak. Op het eerste gezicht is het net als elk ander nieuw ontwikkeld bedrijventerrein; de visie, ambitie en kwalitatieve uitwerking van het circulaire concept zijn in al hun kracht niet altijd zichtbaar, maar integraal verweven en tijdloos verpakt.

Toekomstbestendigheid heeft een onopvallend gezicht, daarom is het zo duurzaam en tijdloos. Zoals 
een topsporter zijn prestatie er moeiteloos uit laat zien, zo is aan een krachtig vooruitstrevend ontwerp 
de positieve impact niet direct af te lezen. 

Visie en passie

Stedenbouwkundige Judit Gaasbeek Jansen, werkzaam bij OD205, is projectleider van dit ambitieuze project. Met haar visie én passie is de aanleg van het park inmiddels in volle gang en is bijna de helft van alle kavels bebouwd. Bouwplannen, zowel voor de architectuur als in de ontwerpvisie van de buitenruimte, moeten een bijdrage leveren aan de acht doelen die de gemeente heeft gesteld in de thema’s: water, lucht, bodem, energie, groen, mens, materiaal en winst.

De bedrijven die zich hier vestigen hebben vanzelfsprekend duurzaamheid hoog in het vaandel. Nul op de meter en circulair materiaalgebruik zijn gemeengoed. Uitgangspunten voor het terrein zijn onder andere zoveel mogelijk groene (dak)oppervlakken, zo min mogelijk verharding, lokale materialen met een lange levensduur (C2C of gerecycled) en een diverse, inheemse beplanting.

Het halfronde bedrijventerrein is omringd door waterlopen die fungeren als wadi’s; natuurlijke buffers 
in droge en natte periodes. Bio-diverse groenstroken zijn royaal verspreid over het terrein, door het 
aanleggen van wandelroutes en een beleefplein worden gebruikers gestimuleerd vooral naar buiten te 
gaan en te bewegen. 

Beleefplein

De basis voor het beleefplein is een oude Duitse stellingplaat, deze is voor de aanleg van het terrein verplaatst en behouden als historisch informatiepunt. In samenwerking met Streetlife is een bank ontworpen met een basis van circulair beton en een houten zitting, samengesteld uit resthout van de productie van het Streetlife straatmeubilair.

Langs de paden staan diverse banken van gerecycled hout (oude meerpalen) van Streetlife. Deze bijzonder robuuste banken hebben een industriële en doorleefde uitstraling en passen met hun rustieke beeld in de natuurlijke visie van het park. Overige inrichtingselementen, die door Streetlife op maat zijn geleverd, zijn bijvoorbeeld de entreezuilen en bewegwijzering in cortenstaal met uitwisselbare en herbruikbare naambordjes. 

Een aantal circulaire voorbeelden op het terrein zijn de hergebruikte 30x30 stoeptegels en de gerecyclede palen van de lichtmasten. De toegevoegde armaturen stralen een oranjekleurig licht uit om ecologische redenen. Door al vroeg de dialoog aan te gaan konden opdrachtgevers, ontwerpers en leveranciers beter inspelen op de uitgangspunten en kaders van het ambitieuze plan en deze samen behalen.

Om de duurzaamheid en leefbaarheid te borgen worden door de gemeente om de vijf jaar metingen gedaan op het terrein, bijvoorbeeld op het gebied van luchtkwaliteit. Inmiddels is gebleken dat, door de diverse natuurinclusieve ingrepen, de biodiversiteit van het bedrijventerrein al hoger is dan toen het nog een polder was.

De Ambachtsezoom is een vooruitstrevend project, waar op alle lagen toekomstgericht is nagedacht. Een inspirerend voorbeeld van hoe op een leefbare en bestendige manier om te gaan met de groeiende behoefte aan industriële locaties. Duurzaamheid in al haar onopvallendheid.

Streetlife
Leiden
www.streetlife.nl

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nederlanders bereid te betalen voor een beweegvriendelijke openbare ruimte

19 mei om 16:01 uur

Nederlanders vinden het acceptabel om meer belasting te betalen voor effecten van ingrepen  die de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe speeltuin in Roosendaal richt zich op toegankelijk spelen

19 mei om 13:16 uur

Spelen zou voor ieder kind vanzelfsprekend moeten zijn, met of zonder beperking, maar dat kan nog lang niet in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Niet meer licht, maar beter licht: Maastricht omarmt Dark Sky

19 mei om 09:13 uur

Steeds meer gemeenten vervangen verouderde openbare verlichting. Maastricht gebruikte dat moment niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »